Xeon X3470 Turbo Boost ile 3.6 GHz olur mu?

theckar

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, yarın Xeon X3470 işlemci alacağım. Xeon X3470 işlemciyi OC yapmadan masaüstünden Turbo Boost ile 3.6 GHz hıza çıkarılabilir mi? Yani normalde anakarttan OC yapılarak 4 GHz kadar çıkabiliyor. Ancak anakartımın OC desteği yok. İşlemci Turbo Boost destekliyor. Bu laptoplardaki gibi güç seçeneklerini değiştirerek 3.6 GHz hıza çıkabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Turbo Boost işlemcinin sıcaklığına göre açıp kapanır. Bazı işlemci modellerinde Intel'in programı ile Turbo Boost özelliğini sürekli aktif tutabiliyorsunuz. Benim bildiğim bu eski işlemcilerde böyle bir destek yok, yani program ile Turbo'yu açamazsınız diye biliyorum.

Şimdi i5 650 3.20GHz işlemcim ile denedim. Güç seçeneklerini yüksek performans moduna almama rağmen 3.20GHz'yi geçmedi. İşlemcinin desteklediği 3.46GHz hıza çıkamadı yani. BIOS da Intel Turbo Technology kısmını enable yaptım. Şimdi 3.33GHz hıza çıkıyor ama yine 3.46GHz hıza çıkamadı. Intel Extreme Tunning'de sınırı 3.33GHz gösteriyor. 3.46GHz için farklı bir ayar mı yapmam lazım acaba?

Şimdi i5 650 3.20GHz işlemcim ile denedim. Güç seçeneklerini yüksek performans moduna almama rağmen 3.20GHz'yi geçmedi. İşlemcinin desteklediği 3.46GHz hıza çıkamadı yani. BIOS da Intel Turbo Technology kısmını enable yaptım. Şimdi 3.33GHz hıza çıkıyor ama yine 3.46GHz hıza çıkamadı. Intel Extreme Tunning'de sınırı 3.33GHz gösteriyor. 3.46GHz için farklı bir ayar mı yapmam lazım acaba?

Intel kullanmadığım için bilmiyorum hocam ama program ile Turbo Boost açıyorlardı. Güç seçenekleri ile açamazsınız hocam sadece yardımcı olur güç seçenekleri. Sıcaklığı düşürmeniz gerek ama değmez onla uğraşmaya X3470 alıp kule tipi soğutucu ile kullanmanız daha iyi.

Intel kullanmadığım için bilmiyorum hocam ama program ile Turbo Boost açıyorlardı. Güç seçenekleri ile açamazsınız hocam sadece yardımcı olur güç seçenekleri. Sıcaklığı düşürmeniz gerek ama değmez onla uğraşmaya X3470 alıp kule tipi soğutucu ile kullanmanız daha iyi.

Zaten yarın X3470 alacağım inşallah sıkıntısız çalışır. Stok bakacağım ısınırsa ucuz yollu Snowman falan bir tane soğutucu alırım.

Zaten yarın X3470 alacağım inşallah sıkıntısız çalışır. Stok bakacağım ısınırsa ucuz yollu Snowman falan bir tane soğutucu alırım.
Bende X3440 var. Sitesinde 2.93GHz Turbo frekans yazıyor ama Max. 2.67 oluyor. Anakartın da desteği olması lazım sanırım. Anakartım H55M-UD2H.

Hocam peki sizce sadece Turbo Boost ile 3.6 GHz hızda Xeon X3470 stok Intel soğutucusu ile kullanılabilir mi? Olmazsa Snowman M200 iş görür mü fiyatı bayağı uygun da.

Hocam peki sizce sadece Turbo Boost ile 3.6 GHz hızda Xeon X3470 stok Intel soğutucusu ile kullanılabilir mi? Olmazsa Snowman M200 iş görür mü fiyatı bayağı uygun da.
Stok soğutucuyla sorun olmayacaktır bence. Ama istersen al tabii. X3470'e OC veya voltaj vermediğin için fazla ısınmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı