Çözüldü Xeon X5450 ve GT 730 Forza Horizon 4 açar mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Peki 400tl ye iyimi, yoksa başka kart mı bakmalıyım.
Evet fiyatı güzel, Lakin RAM takviyesi yapmanı öneririm. 120 TL'ye 8GB DDR3 RAM'ler satılıyor ikinci el olarak, Bakmanı öneririm.

İleride böyle bir gaye ile Xeon sistem kullanmak isteyenlere yardımcı olması için bu soruyu yanıtlamak istiyorum. Benzer bir sistem ile FH4 oynayan biri olarak tavsiye etmiyorum.

Sistemim:
İşlemci: Intel Xeon X5450 @ 3Ghz
Anakart: Gigabyte GA-G41M-Combo
RAM: 2x 4GB Kingston KVR1333D3N9/4G DDR3
Ekran Kartı: Gigabyte Nvidia GTX1050ti (GV-N105TD5-4GD)
Depolama: 240GB OCZ Trion 150 SSD

İşletim Sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit 1909 sürümü

Sistemin kendisi yağ gibi akıyor ve orta üst ayarlarda canavar gibi oyun oynatıyor ancak stok hızlarda bu işlemci stok hızda FH4'ü çalıştırmak için yetersiz. Neden bilmiyorum ama bu oyunu diğerleri gibi oynatamıyor bu işlemci. Ekran kartı, oyunu orta üst ayarlarda oynatmak için fazlasıyla hızlı ancak işlemci yetersiz olduğu için darboğaz yapıyor ve GPU kullanımı %60'ı geçmiyor. Başka bir ekran kartı ile deneme şansım olmadı malesef çünkü bu sistemle iyi çalışacağını düşünerek bu ekran kartını satın almıştım.

En düşük ayarlarda ve 30fps modunda bile işlemcinin yetersizliğinden dolayı laglar oluşuyor. Aşırı ısınma veya thermal throttle gibi bir sorunum yok. Çok sağlam bir soğutucu takılı sisteme ve işlemci 50-55 derecenin üstünü asla görmüyor. 60fps ve üstünü kullanmak istediğinizde ise işlemci tamamen yetersiz kalıyor ve oyun oynanmayacak kadar laglı oluyor. Bunu tanımlamak zor. Oyun yavaşlıyor gibi oluyor veya komutlara tepki veremiyor veya geç tepki veriyor. 30fps modunda en düşük ayarlarda ucu ucuna oynanabiliyor ve özellikle online'da bu durum kendisini daha çok hissettiriyor. İşlemci ancak ciddi şekilde overclocklanırsa bu oyunu rahat oynatır ama benim durumumda bu pek olası değil malesef. Bu durumun olabileceğini düşünerek almamıştım anakartımı.

BeamNG Drive hariç diğer oyunlarda hiç böyle bir soruna rastlamadım. GTA 5 dahil sorunsuz oynanabiliyor bu konfigürasyon ile.

Darboğaz olmasa bile çok farklı bir durum olacağını sanmıyorum açıkçası. Bu oyun için minimumda Birinci nesil overclocklanabilir bir i5 veya üzeri bir işlemci kullanmanızı tavsiye ediyorum ben. Ekran kartı da desteklenenler listesinden minimum olanı kullanabilirsiniz. Ama illa bu işlemciyle ucuza sistem yapacağım diyorsanız sağlam overclock kaldırabilen bir anakart kullanmanız şart. 3.16 ghz falan da değil, daha yüksek hızlara erişmeniz gerekiyor. Yoksa ucu ucuna oynarsınız ve bu durum bir süre sonra sinirinize dokunmaya başlar.

Oyunu oynarken görev çubuğunda gizlenen Steam gibi simgelerin tamamına yakınını kapatmam, mevcutta açık programları da kapatmam gerekiyor ki işlemci biraz daha boşa çıksın ve oyun düzgün çalışsın. Düşünün, oyunu Discord ile bile oynayamıyorum.

Özetle overclock yapmıyorsanız ve destekleyen anakartınız yoksa bu tip konfigürasyonları deneyip görmüş birisi olarak bu oyun için önermiyorum. Bunun dışında her oyun olur. Bu oyun, işlemciyi de ekran kartını kullandığı kadar çok hatta belki daha fazla kullanıyor ve 12-13 yıllık Xeon'lara en azından stok hızlarda fazla geliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eklediğim video'da eleman bu çok benzer bir işlemciyi 4.2Ghz'e overclocklayarak güzel sonuçlar almış ama yapılan overclock bu işlemciler için astronomik dikkatinizi çekerim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı