Xeon X5675 İşlemciye Overclock Yapmak

semihozel22

Kilopat
Makaleler
1
Xeon X5675 işlemcimi O.C yapmak istiyorum ama hiç tecrübem yok, yardımcı olabilir misiniz?

Donanımlar:

• Gigabyte GA-X58-USB3 anakart
  • Xeon X5675 işlemci
  • Thermalright 120mm fanlı kule tipi işlemci soğutucu. Modelini bilmiyorum ama 6 ısı borusu var.
  • Kingston HyperX Genesis 2 GB 1600 MHz RAM * 6
  • Cooler Master MasterWatt Lite 600 80+ PSU

Ayrıca anakartımda işaretlediğim yer (Mosfet sanırım), çok ısınıyor ne yapabilirim?
Ekran Görüntüsü (3)_LI.jpg

@Deniz Örs @whitewine

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır soğutucu mevcut. Kuşbakışı bakınca gözükmüyor. Acaba oradaki termal macunu mu yenilemeyliyim?
Termal macunu yenilemekte fayda var. Aliexpress'ten aldığınızı tahmin ederek söylüyorum kargo boyunca kullanılmış ürün olduğu için termal macun çöp gibi olabilir yenilemediysen.

OC'de ana mantık minimum voltajla maksimum frekansa çıkmaktır. Voltajı arttırdıkça sıcaklık da artacaktır.

Frekansı arttır ve stress testi yap. PC donarsa, hata verirse vs. işlemci voltajını hafif hafif arttır gene test et. Böyle devam ederek çıkmak istediğin hıza ulaş.

Maalesef sana tam olarak "şunu yapmalısın, şuradan yapmalısın" şeklinde yardımcı olamam. O anakart çıktığında (2010 yılları) ben daha anakart ne bilmiyordum😅

Kafana takılan soruları sorabilirsin, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Son düzenleme:
OC'de ana mantık minimum voltajla maksimum frekansa çıkmaktır. Voltajı arttırdıkça sıcaklık da artacaktır.

Frekansı arttır ve stress testi yap. PC donarsa, hata verirse vs. işlemci voltajını hafif hafif arttır gene test et. Böyle devam ederek çıkmak istediğin hıza ulaş.

Maalesef sana tam olarak "şunu yapmalısın, şuradan yapmalısın" şeklinde yardımcı olamam. O anakart çıktığında (2010 yılları) ben daha anakart ne bilmiyordum😅

Kafana takılan soruları sorabilirsin, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.
Teşekkürler. Teorik olarak ben de bir şeyler biliyorum ama çarpanı ve voltajı nasıl ayarlamalıyım? RAM gecikme değerleri nasıl olmalı bilmiyorum.

Bu arada bu da anakartın BIOS'u:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
@Deniz Örs @whitewine @yordeyy

Özür dilerim cevap veremedim ceza almışım :(
O ısınan yer dediğin şeyin termal macunundan tut bir şeyini değiştirmene gerek yok, orası North Bridge, overclocklarken orası fazlaca ısınacak bir sorunu yok.

BIOS videosunda gördüğüm üzere CPU Ratio var, oradan işlemcini OC edebilirsin :) Voltaj mantığını zaten biliyormuşsunuz, bu bilgilerin doğrultusunda yoluna devam edebilirsin bence, ama uzun ve zor bir yol baya zaman alacak. Başarılar :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı