Xfce ortamını kullanan stabil dağitım önerisi

Xubuntu, Mint Xfce, Linux Lite arasında kaldım. Hangisini kurarsam 2-3 yıl boyunca dağıtım değiştirmeden kullanabilirim?

Hepsi aynı tabanı kullanıyor ve şu anki sürümlerinin Nisan 2025 yılına kadar desteği sürecek. Tabii bu durum Xubuntu'nun LTS sürümü için geçerli, Xubuntu 21.04 gibi ara sürümü kurarsan desteği sadece 9 ay devam eder.

Xubuntu LTS ve Linux Lite Xfce 4.14 ile geliyor. Linux Mint 20.2 Xfce ise, LTS taban ile birlikte Xfce 4.16 ile geliyor.

Xubuntu biraz daha klasik bir kullanım imkanı sunuyor. Kurarsan Snap paket yönetimini kaldırmanı öneririm.

Linux Lite Xfce için bir kaç özel araç ile geliyor. Bu araçlarla Xfce'ye özel bazı işlemleri GUI ile yapabiliyorsun. Masaüstüne Bilgisayar simgesi ekleme ya da otomatik girişi değiştirme gibi işlemler sağlıyor. Şurada araçların ekran görüntüleri bulunuyor. Jerry Bezencon

Linux Mint Xfce, klasik Xfce'den biraz daha farklı. Mesela metin düzenleyici, PDF görüntüleyici vb. araçlar için kendi geliştirdiklerini kullanıyor. Örneğin Mousepad yerine Xed metin düzenleyici ile geliyor. Linux Mint Xfce'de Compiz hazır ve yapılandırılmış olarak buluyor ve kolayca kullanabiliyorsun. MATE masaüstünde kullanılan Masaüstü Araçları yardımıyla, Xfce ortamnda kolayca pencere ya da compositing yöneticisi değiştirebiliyorsun. Linux Mint'in Webapp yöneticisi ya da Hypnotix gibi araçları hazır geliyor. Bunları diğer dağıtımlara da kurabilirsin tabii.

Linux Mint Xfce'ye alternatif olarak Linux Mint MATE sürümünü de deneyebilirsin.

Debian tabanı için, SparkyLinux'a bir şans verebilirsin. Bence güzel bir dağıtım, ama araçlarının Türkçe dil desteği olmayabilir. SparkyLinux'un Debian 11'i taban alan sürümü yayınlandı ve 5 yıl destek alacak. - SparkyLinux

Debian 11 Xfce ve Linux Mint kullanıyorum. Ayrıca sistemimde Void de kurulu ama çok aktif kullanmıyorum. Linux Mint Xfce deneyebilirsin, ama diğer dağıtımlarda 3 aşağı 5 yukarı aynı sonucu verir. Hangisini istersen onu kurabilirsin, yukarıda yazdıklarımda bazı farklılıkları belirtiliyor zaten, hangisi aklına yatarsa onu kur.

Linux Mint Xfce kurarsan, aşağıdaki komutlarla light-locker yerine xfce4-screensaver paketini kurarsın. Light-locker bir ekran kilitleyicisi, ama sistemi uykuya alıp devam ettikten sonra sorunlara neden olabiliyor. Xubuntu ve Linux Lite'da xfce4-screensaver varsayılan olarak geliyor.

Kod:
sudo apt purge light-locker
sudo apt install xfce4-screensaver
pkill light-locker

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı