XFCE vs. LXQT

LXQT vs. XFCE

• LXQT.

Oy: 7 25,0%
  • XFCE.

Oy: 21 75,0%

• Oy verenlerin toplamı
    28
LXQT mi? XFCE mi? Neden?

İlerde ne olur bilemem ama Lxqt şimdilik sakat bir masaüstü, hele Xfce ile hiç kıyaslanmaz.
Geliştiriciler hafif oturumları yok etmek için Lxqt gibi dandik bir şey çıkardılar, o kadar üzerine eğildikleri halde adam yerine koymadıkları Lxde kadar bile değil. Bir de utanmadan hafif diye piyasaya sürdüler, gerçi Lubuntu geliştiricisi yoğun eleştirilerden sonra hafif olmadığını söyledi ama bu lanse edilmiş yargıyı değiştirmedi.
Bana göre Lxqt şimdilik hiç bir halt değil ama ilerde adam gibi bir masaüstü olursa ben de desteklerim.
Bu arada Xfce geliştiricileri de yıllardır pek ilgilenmiyorlar, bir-iki düzeltme dışında sanki onun da gelişimi aksatılıyor gibi. Geçenlerde Xfce geliştiricinin birine performans için ne yaptınız diye sorulduğunda hiç bir şey yapmadık dedi. Oysa Xfce performans temelli bir masaüstü, bu durum temel yapı ile çelişiyor maalesef. Zaten yıllardır daha bir transparent işine bile el atmadılar, yırtılma şikayetleri hiç eksilmedi.
Anlayacağınız bir kaç geliştirici dışında hafif oturumları dışlıyorlar, amaçları sürekli yeni bilgisayar satmak, yeni donanım aldırmak. Bunun için uzun yıllar önce makale yazmıştım, tahminimde haklı olmamayı temenni etmiştim ama maalesef yıllar öncesi ön görümde haklımışım. Zaten dağıtım yapmam da hafif oturumlara destek verilmemesinden kaynaklanmıştı.

İleride ne olur bilemem ama Lxqt şimdilik sakat bir masaüstü, hele Xfce ile hiç kıyaslanmaz.
Geliştiriciler hafif oturumları yok etmek için Lxqt gibi dandik bir şey çıkardılar, o kadar üzerine eğildikleri halde adam yerine koymadıkları Lxde kadar bile değil. Bir de utanmadan hafif diye piyasaya sürdüler, gerçi Lubuntu geliştiricisi yoğun eleştirilerden sonra hafif olmadığını söyledi ama bu lanse edilmiş yargıyı değiştirmedi.
Bana göre Lxqt şimdilik hiçbir halt değil ama ileride adam gibi bir masaüstü olursa bende desteklerim.
Bu arada Xfce geliştiricileri de yıllardır pek ilgilenmiyorlar, bir-iki düzeltme dışında sanki onun da gelişimi aksatılıyor gibi. Geçenlerde Xfce geliştiricinin birine performans için ne yaptınız diye sorulduğunda hiçbir şey yapmadık dedi. Oysa Xfce performans temelli bir masaüstü, bu durum temel yapı ile çelişiyor maalesef. Zaten yıllardır daha bir transparent işine bile el atmadılar, yırtılma şikayetleri hiç eksilmedi.
Anlayacağınız birkaç geliştirici dışında hafif oturumları dışlıyorlar, amaçları sürekli yeni bilgisayar satmak, yeni donanım aldırmak. Bunun için uzun yıllar önce makale yazmıştım, tahminimde haklı olmamayı temenni etmiştim ama maalesef yıllar öncesi ön görümde haklımışım. Zaten dağıtım yapmam da hafif oturumlara destek verilmemesinden kaynaklanmıştı.

Hocam ben de bu aralar bu sepeblerden dolayı WM kullanmaya başladım. GNOME Wayland'dan dolayı hantallaşıyor laglı çalışıyor bazen, KDE donmalara sebep oluyor, Xfce ise yırtılma sorunları yüzünden video izletmiyor vs. Bspwm kurdum ve polybar ile kullanıyorum neredeyse hiç sorun çıkmadı daha.

LXQT mi? Xfce mi? Neden?

Lxqt stabil değil, Xfce daha uygun ve özelleştirilebilir. Yırtılma sorunu da
/etc/X11/xorg.conf içerisine

Kod:
Section "Device"
Identifier "Card0"
Driver "intel"
Option "DRI" "3"
Option "AccelMethod" "SNA"
Option "TearFree" "true"
EndSection

Ekleyerek çözülebiliyor.