Çözüldü XFX 5600 XT görüntü sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

by_cyberia

Hectopat
Selamlar arkadaşlar, 2 hafta önce aldığım ekran kartında ekteki gibi bir zaman sonra siyah renklerde mavimsi çizgiler çıkıyor. Beyaz renklerde de sarımsı çıkmıştı. Ama ağırlıklı siyahda mavi çıkıyor. 2 AMD Driver yükledim sorun devam ediyor. Display Port kablo kullanıyorum, kabloyu çıkartıp takınca oyunda da olsam düzeliyor görüntü. Bu resimleri cep telefonundan çektim, PC'de SS aldıklarım monitör normale dönünde normal gözüküyor.

0c63078b-b8b1-4fdb-94c6-027580039eb6.jpg
99b7ad67-da4c-498a-9061-4e0770d44892.jpg

Çözüm
Kablo tak çıkart yaptım düzeldi. Sonrasında 2 saate yakın oynadım sorun yapmadı. Monitörün kendi içinde freesync açık. Kablo DP. 2 tane farklı DP denedim.
gözünüz ile bakarken de bu kadar mavi mi? isterseniz servise gönderin bu sorunu ilk kez görüyorum, yani ekran kartı modelinde bu sorun yok ama teknoloji biraz şans işi büyük ihtimal ile sorun çıkartmadan yenisini yollarlar.

Evet mavi, ss aldığımda o an tak çıkar yapınca normale dönüyor. Aldığım ss lerde normal gözüküyor sonra. Anlık monitör yada kablodan gibime geliyor. Eski pc me takıp aynı monitörü kabloyu deneyeceğim yazarım sonucu.

İlave olarak ekteki gibi bir kablo şartmı ? Bendekiler bu özellikle ve hızda olmayabilir. ( Mevcut 2 kablomda eski sistemimde hiç sorun yaşamadım, 144hz kullanıyorum farklı 2 sistemde takılı kablolar )
Pubg de yaptığını fark ettim sadece. Yaklaşık 6 saat CSGO açıktı ayarlar karışık hiç sorun yapmadı.

Son olarak 3. yeni DP kablo aldım 4k ve iyi fiyata onda da sorun yaptı halen açık oyun ekran tazeleme oranını 60-144 yapınca tekrar düzeliyor renkler.
Son durum 2 monitöre aynı görüntüyü verdim ekran kartının 2 DP portundan. Soldaki kullandığım ana monitörde yine mavimsi oldu fakat diğer sağdaki monitörde görüntü normaldi.

Bu arada DP port sağdaki hata vermeyen girişini denemiştim soldaki monitörde giriş ile alakalı değil ekran kartının 2 yerdede mavi vermişti monitör.

2 seçenek kaldı son olarak bugün onu deneyeceğim. Ya monitör arızalandı yada bi uyumsuzluk var.

Bunun tespiti içinde eski kasamı bağladım renklerde sorun olan monitöre bugün test edeceğim bakalım.
Bana tum ayarlarin SS 'ini atar misin? Amd gelismis senkronizasyon, gecikme onleyici, keskinlestirme,boost falan acik mi?

HDMI kablosu mu DP mi kullaniyorsun, freesync acik mi?

Son mesajıma bakabildinizmi ? 1,5 yıldır 8600k + 980 ti de kullandığım monitörü 2 haftadır r5 3600x - 5600xt sistemde kullanıyorum ve siyahta mavimsi sorun çıktı ortaya. 2 monitörü aynı anda DP portlardan bağladım 5600xt ye , mavimsi ekran bi zaman sonra msi monitörde belirdi yine. 2. monitörde aynı anda görüntü temizdi. Monitörmü bozuluyor sizce yoksa bir uyumsuzluk olabilirmi ? Bu arada 2-3 saattir 980ti sisteme bağladım msi sorunlu monitörü renklerde bozulma yok şimdilik.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    94,1 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:

Geri
Yukarı