Xiaomi Mi 9T şarj olurken ses çıkarıyor ve ısınıyor

WhyMeBro

Hectopat
Daha fazla  
Xiaomi Mi 9T var bende ve şarj olurken hem ses çıkıyor hem de telefon ısınıyor. Bu normal bir durum mudur? (Telefon %90'a gelince daha yavaş şarj oluyor ve ısınması geçiyor.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Xiaomi Mi 9T var bende ve şarj olurken hem ses çıkıyor hem de telefon ısınıyor. Bu normal bir durum mudur? (Telefon %90'a gelince daha yavaş şarj oluyor ve ısınması geçiyor.)
Ses adaptörden geliyorsa büyük bir sorun oluşturmuyor olması gerek. Kesinlik vermiyorum fakat besleme devresindeki kondansatörlerden bazen ses gelebiliyor diye duymuştum. Telefon hızlı şarj modunda olduğu için ısınması normal. Ama ne kadar ısındığına bağlı. %90'dan sonra normal şarj moduna geçer. O aşamada ısınma azalır.
Ses adaptörden geliyorsa büyük bir sorun oluşturmuyor olması gerek. Kesinlik vermiyorum fakat besleme devresindeki kondansatörlerden bazen ses gelebiliyor diye duymuştum. Telefon hızlı şarj modunda olduğu için ısınması normal. Ama ne kadar ısındığına bağlı. %90'dan sonra normal şarj moduna geçer. O aşamada ısınma azalır.
Adaptörün verdiği gerilim ve akımı USB volt ve amper metreler ile ölçebilirsiniz. Eğer değerler adaptörün üstünde yazanlarla aynıysa sorun olmaz.

Merhaba, sizce telefonumun şarjı kaç olunca telefonumu şarja takmalıyım? Teşekkür ederim.
Herhangi bir seviyeye düşmesini beklemenize gerek yok. Benim telefon takıntım yok. Yaklaşık 3 yıldır Huawei P10 Lite kullanıyorum. Şarja yeri geldi %2'de veya kapanınca taktım, yeri geldi %85'lerde taktım. Bataryam maşallah sapasağlam. Yüzde kaçta taktığınız pek önem arz etmiyor. Eğer %5de veya %90'da şarja takmak zararlı olsaydı üretici bunu engellerdi.

Şarj seviyesi %90'a gelene kadar cihaz hızlı şarj moduna geçer. %91'den sonra normal şarj moduna döner. %100'e kadar sindire sindire serin bir şekilde tam şarja ulaşır. Sağlıklısı olan budur. İmkanınız varsa %90'dan sonra %100'ü bekleyin.
Ben pek sabredemiyorum. Genelde beklemiyorum. Bunlar mükemmelliyete dayalı şartlar. Herşeye dört dörtlük uymuyoruz. Buna kesinlikle uymanız gerekmiyor.

Misal şarj seviyesi %100 olunca cihazı hemen şarjdan çekmenize gerek yok. Bunlar eski tuşlu telefonlarda geçerliydi. Artık bataryalar BMS devreleriyle korunuyor. Batarya maksimum kapasiteye geldiğinde otomatikmen şarj almayı kesiyor. Aylarca şarjda bıraksanızda bu işlem bataryanıza zarar vermez.

Batarya konusunda ömür bakımından önemli olan ısınmadır. Bataryalar genelde şarj esnasında 35-40 dereceyi geçince performans kaybı yaşar; daha yavaş şarj olur ve ömrü yavaş yavaş kısalır.
Cihaz hızlı şarj modunda belirli bir ısıya gelir. Bu ısı fabrika tarafından defalarca kontrol edilir ve satışa sunulur yani batarya ve cihaz için herhangi bir tehlike arz etmez. Fakat telefon şarj olurken aynı zamanda telefonu kullanırsanız telefonunuz daha fazla ısınır. Bu tarz kullanımla bataryanızın ömrünü azaltırsınız.

Kısacası; Telefonunuzu şarj esnasında kullanmadığınız ve şarj esnasında soğumayı engelleyecek kalın kılıflar takmadığınız sürece ne zaman şarja taktığınız veya ne zaman şarjdan çıkardığınız pek önemli değil.

Çok teşekkür ederim. Kutusunun içinden gelen kılıfını kullanıyorum.
Zorunda olmadığınız sürece telefonun %2'den aşağı düşmesine ve şarj esnasında kullanmamaya dikkat edin. Birkaç kere tamamen deşarj olmasından (Yeterki cihaz uzun süre %0'da kalmasın.) veya kısa süre şarjda kullanmanızdan sorun oluşmaz.
İyi günler dilerim..

Bİr sorum daha olacak ama😅. Telefon şarj olurken kılıfını çıkarayım mı ve sürekli şarj edersem pilin ömrü kısalır mı? Çünkü bazıları zıttını söylüyor da.

Son düzenleme:
Bİr sorum daha olacak ama😅. Telefon şarj olurken kılıfını çıkarayım mı ve süreklişarj edersem pilin ömrü kısalır mı? Çünkü bazıları zıttını söylüyor da.
Kalın kılıf kullanmadığınız sürece sorun oluşmaz. Fabrika tüm şartlara uygun olarak kullanmanız için veriyor o kılıfı. Mühendisler emin olun herşeyi hesaplıyor.
Sorun yok kullanmaya devam edin.
Bİr sorum daha olacak ama😅. Telefon şarj olurken kılıfını çıkarayım mı ve sürekli şarj edersem pilin ömrü kısalır mı? Çünkü bazıları zıttını söylüyor da.
Sürekli şarj edersen batarya ömründe herhangi bir kısalma olmaz. %2 - %5 şarj edip çıkartman doğru değil tabii ki. Benim sürekli şarjdan birşey olmaz derken kastım %80-%90 olmasına rağmen fullemen.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı