Xiaomi Mi Band 7 Deneyimlerim

Merhaba arkadaşlar,

Henüz kullanalı 2 gün oluyor ancak doğru düzgün inceleme bile olmadığı için hızlıca biraz bahsetmek istedim.

Ürünü Hepsiburada satıcılı olarak aldım. MIEKO diye bir firmanın garanti belgesi çıktı içerisinden.

Bundan önce Mi Band 3 kullanıyordum. Aslında bileklikten tek beklentim saati göstermesi ve arama geldiğinde titreyip kimin aradığını göstermesi. Ancak 3. nesilin ekranı artık kullanımdan dolayı çok soluktu ve gün ışığında okunmuyordu.

Ekrandan başlarsak 3. nesile göre zaten çok çok büyük ama çerçeveler epey incelmiş. Daha sonraki modellerde daha da inceltilebilir mi pek emin değilim. Ekran özelliklerde 500 nit olarak geçiyor ve gerçekten güneşin altında bile çok rahat okunuyor bilgiler. Sürekli açık ekran modu kullanışlı olmuş. 3. nesilde en çok şikayet ettiğim durum bileğimi kaldırdığımı algılamadığı için ekrana dokunmadan saati görememekti. Sürekli açık ekran bu sorunun önüne geçmiş. Muhtemelen batarya süresini ciddi seviyede etkileyecektir ancak geçmişte Apple Watch kullanan ve her gün şarja takan biri olarak 3-4 gün gitse bile problem etmem sanırım. Ekranla ilgili son olarak 3. nesil saatte gelen mesajlar ekranın boyutu ve çözünürlüğünden dolayı kesinlikle anlaşılmıyordu. 7. nesilde gayet okunaklı hatta maillerin bile konusunu anlayabiliyorum ekrana sığan kısımdan(Aşağı kaydırarak daha fazla okuyabilirsiniz tabii ama ben ekrana bildirim geldiğinde görünen kısmı baz alıyorum sadece)

Buradan şarj konusuna atlarsak; 3. nesilde şarj etmek için kordonu çıkarmak gerekiyordu ancak bunu da geliştirmişler ve alttan mıknatısla kordonu çıkarmadan şarj olabiliyor. Masamda Anker'in PowerPort Atom 3 model şarj cihazı var. Bunu kullanarak şarj ettim ve sanırım 20W veriyor maksimum. Saat kaç W ile şarj oluyor bilmiyorum ancak kutudan çıktığında 64% olan şarjı yaklaşık 25 dakika içerisinde 100% oldu. Bana gayet hızlı geldi şarj olma süresi.

Eşimde Apple Watch 3. nesil var ve Mi Band ile adım, kalp ritmi ölçme verilerini kıyasladığımda genelde tutmuyordu birbirini cihazlar. 7. Nesil ile neredeyse tamamen aynı verileri verdi kullandığım süreler içerisinde. Kandaki oksijen oranını da ölçebiliyor ama açıkçası ne işe yaradığını pek bilmiyorum :) Kritik seviyede uyarma özelliğini açtım. Aynı zamanda gün içinde nabız ve uyku takibini de aktifleştirdim. Tüm bunları açarken cihaz yüksel pil kullanımı uyarısı veriyor. Muhtemelen sürekli açık ekranla birlikte bu özelliklerin hepsini kapatsak 15 günü geçen kullanım süresi verir.

TR'den ön inceleme yapan bazı kaynaklar müzik kontrolü ve kamera için uzaktan fotoğraf çekme işlevlerinini iOS telefonlarda çalışmadığını iletmiş. Ben SE model iPhone ile kullanıyorum ve her iki özellikte çalışıyor. Spotify'dan açtığım müziği değiştirebiliyor, sesini açıp kısabiliyorum. Telefonun kamerasını açtığımda ise uzaktan fotoğraf çekme kısmına tıkladığımda iPhone fotoğraf çekebiliyor. Kurulumu yaparken yazılım güncellemesi yaptı. Belki orada bu kabiliyetleri kazanmış olabilir.

Kullanım sürem uzakdıkça güncelleme yaparım. Soruları olan varsa onlara da yardımcı olmaya çalışırım.

Merhaba yaklaşık 3 ay süredir kullanıyor olmalısınız neler dersiniz alınır mı? Alternatifleri nedir buraya 2. deniyi minizi yazar mısınız hem diğer arkadeşler için de faydası olacaktır.

Merhaba yaklaşık 3 ay süredir kullanıyor olmalısınız neler dersiniz alınır mı? Alternatifleri nedir buraya 2. deniyi minizi yazar mısınız hem diğer arkadeşler için de faydası olacaktır.

Selamlar,

Geçen sürede 20 gün kadar kullanamadım. Sebebi ise çok alakasız bir garanti problemi. Öncelikle bu durumu anlatmak isterim.

Cihaz Mi Fitness uygulaması üzerinden yazılım güncellemesi olduğunu bildirdi. Güncellemeyi yaparken kapandı ve tekrar açılmadı. Ne denediysem cihazı açamadım ve kutunun arkasında garanti etiketi olan MIEKO isimli firmayı aradım servis hizmeti almak için. Cihazın seri numarasını ilettiğimde kendi garantilerinde olmadığını, Hepsiburada ile iletişime geçmemi istediler. HB ise cihazı bize gönderin biz servise iletelim dedi. Kargoyla ilettim ve beklemeye başladım. Sonrasında öğrendiğim kadarıyla HB cihazımı MIEKO denilen resmi distibütöre değil, Perpa'da dükkanı olan X bir servise yollamış. Kabul etmedim tabi. Sonrasında cihazı sıfırıyla değiştirdiler. Gelen cihaz DORA iletişim garanti etiketi ile geldi.

Bunun dışında cihazla ilgili deneyimlerime gelirsem;

Cihaz değiştirilmeden önce de yaşadığım bir sorun vardı, yenisi geldi onda da var. Cihaz ortalama günde 1 kez kapanıp açılıyor dostlar. Her iki cihazda olması tesadüf değildir sanırım. 3 tane yazılım güncellemesi geldi ben kullandığım sürede ama bu sorun düzeltilemedi. Saat titriyor kapanırken, bildirim geldi sanıp baklıyorum ki ekranda Mi logosu kendini yeniden başlatıyor. 15 saniye kadar sürdüğü için hayati bir sorun değil ama yine de problem.

Bunun dışında cihazı tam özellikleriyle kullanırsanız şarj süresi 2 gün. Bunu dikkate alın. Burada kastım nedir peki?

Sürekli açık ekran (Burada saat ekranı tamamen açık kalmıyor, normalde tüm ekranda bir çok bilgi varken bu modda ortada sadece saat görünüyor. Ekran parlaklığını da kısıyor epey)
3/4 parlaklık ayarı
Tüm gün kalp ritmi, stres ve kandaki oksijen takibi
Uyku kalitesi ölçümü

Bunları tamamen açık kullanırsanız şarj süresi 2 gün. Son yazılım güncellemesiyle batarya yönetimi gibi bir ekran getirdiler, orada tahmini süreyi ve en çok pil tüketen özellikleri gösteriyor. Bunları kapattığınızda şarj süresi 7-8 güne çıkıyor ama cihaz mi band 5 ayarında bir şeye dönüyor :)

Bunun dışında basketbol oynarken aktif olarak kullanıyorum cihazı ve ölçümleri çok yerinde. 3.Nesil Apple Watch ile kıyasladığımda 99% oranında örtüşen ölçümler yaptı.

Genel anlamda cihazdan memnunum. Özellikle ekran gövde oranının yüksek olması kolunuzda yük yaratmayan ama günlük bildirim ihtiyacınızı gören bir cihaz çıkıyor ortaya. Apple watch buna göre çok daha ağır, eski nesil olan mi band 3 ise ekranı sebebiyle işlevsiz kalıyor. 20 günlük servis sürecinde cihazın eksikliğini hissettim.

Şu an fiyatı 850 lira civarında sanırım. Bir önceki nesli 450 lira civarında. Benim gibi sadece bildirim alan ve yaptığı sağlık ölçümleri çok önemli olmayan arkadaşlar onu alabilir. İki katı fiyat farkına gerek yok bence. Fiyatı dışında bence güzel cihaz olmuş. Genel anlamda memnunum.

Değerli yorumunuz için size teşekkürlerimi sunuyorum ve başınıza gelen talihsiz olaya geçmiş olsun diyorum, fiyat konusun da evet haklısınız lakin ufak tefek de olsa yeni nesil özellikler olması cezbedici.

Yeni konular

Geri
Yukarı