Xiaomi Mi Band 4 Artıları ve Eksileri

Arkadaşlar burada cihazın özelliklerini yazmak yerine kullanıcı deneyimi açısından en azından bana göre artılarını ve eksilerini yazmak istiyorum. Cihazı 22.12.2019 tarihinde Hepsiburada üzerinden 169 TL'ye satın aldım. Satıcı Hepsiburada'ydı Evofone(Xiaomi Türkiye) garantili geldi. Ürünün artıları/beğendiğim yönler.:
  1. Müziği yönetme: Özellikle duşta iken dinlediğiniz müziği değiştirme, sesi kısıp açma olayı aşırı kullanışlı.
  2. Su geçirmezlik: Cihazı bir kere şarj edip günlerce bileğinizden çıkarmamak üzerine tasarlamış Xiaomi.
  3. Bildirim Titremesi: Özellikle benim gibi telefonunu çoğunlukla sessizde kullanan insanlar için bulunmaz bir nimet bu özellik. Biri aradığında, mesaj aldığınızda titreyerek sizin gerekli tepkiyi göstermenizi sağlıyor.
  4. Mesaj gösterme: SMS, Whatsapp, Instagram gibi uygulamalardan gelen mesajları telefona bakmadan cihazın ekranı üzerinden okuyabiliyorsunuz.
  5. Kişiselleştirilebilir Arayüz: Kendi öncelik sıranıza göre arayüzdeki simgelerin sırasını değiştirebiliyorsunuz. Ve yine kendi zevkinize göre arkaplan seçebiliyorsunuz. İster halihazırda Xiaomi'nin sunmuş olduğu seçenekleri veya kendi seçtiğiniz resmi kullanabiliyorsunuz.
  6. Alarm: Bu fonksiyon özellikle benim gibi ilaç içmeniz gerekiyorsa çok kullanışlı. Titreyerek size ilaç içme zamanını hatırlatıyor. Telefon gibi ses çıkarmadığı için de toplum içinde dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.
  7. Batarya Ömrü: Cihazın pili 24 saatte yaklaşık %6 gibi bir değerde azalıyor.(Nabız ve uyku takibi açık, nabız her 30 dakikada bir.) Bu da yaklaşık 15-16 gün demek ki bu değer gayet yeterli.
Şimdi gelelim ürünün eksilerine/beğenmedim yönler:
  1. Müziği yönetme: Keşke müzik değiştirme yerine basılı tuttuğumuzda müzikte ileri veya geri sarabilseydik.
  2. Kronometre/Zamanlayıcı: Evet, cihazda bu iki özellikte var lakin bunları açtığınızda hiçbir şekilde başka bir fonksiyonunu kullanamıyorsunuz cihazın. Arkaplanda adım saymaya, nabız ölçmeye devam ediyor ama siz ana menüye dönemiyorsunuz dönmek için fonksiyonu kapatmanız gerekiyor.
  3. Adımsayar: Bu özellikteki kıstası Xiaomi nasıl ayarlamış bilmiyorum ama yanlış çalışıyor. Ben 11-12 adım atıyorum cihaz 20 adım algılıyor. Hızlı yürüdüğüm için olabilir bu olay ama yine de yanlış algılıyor.
  4. Şarj aleti: Şarj istasyonu gömülü kabloyla beraber geliyor ve bu kablo çok kısa(20 CM). Xiaomi bunu büyük ihtimalle bilgisayarımızdan şarj edelim düşüncesiyle yapmış ama keşke kablo gömülü olmasaydı.
  5. Şarj etme: Bu durum tam eksi yön sayılmaz ama keşke cihazı kordondan çıkarmadan şarj edebilseydik. Kordondan çıkarmak biraz zorlayıcı ve ilk seferde cihaza zarar verme korkusu yaşıyorsunuz.
Mi band 4 ile ilgili anlatmak istediklerim bunlardı. Sizin varsa başka merak ettiğiniz soru sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı