Xiaomi Redmi Note 9 kasıyor ve donuyor

ozgur_krblt

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, Ağustos 2020'de bir Redmi Note 9 cihaz satın aldım (3GB RAM 64 GB ROM). O zamandan beri aktif olarak kullanmaktayım fakat aldığım ilk aylardan beri kasılma ve donma sorunları var. Başlarda güncellemelerle düzeleceğini düşündüm fakat son zamanlarda daha beter hale geldi. Çentik ayarı, geliştirici seçeneklerinden hw bindirmelerini devre dışı bırakma, hard reset gibi bütün seçenekleri denedim hepsi kısa bir süre için geçici çözüm olsa da hiçbiri kalıcı çözüm olamadı. Telefonda Instagram'da rahat rahat gezinmek bile neredeyse imkansız. Yolda telefonu Bluetooth ile arabaya bağlayıp müzik açıyorum bir yandan da navigasyonu açıyorum bazen öyle noktalarda kilitlenip kalıyor ki şarkı duruyor garip sesler geliyor ve haritalar kesinlikle kullanılamaz hale geliyor yolun ortasında zorda kalıyorum en az 4-5 dakikada anca kendine geliyor telefon. PUBG gibi oyunları oynamayı elbette beklemiyordum fakat en basit oyunlarda takılması ve hatta kendi kamerasına girerken bile bazen "kamera hatası" şeklinde uyarılar vermesi ve kameranın aşırı derecede kasması beni gerçekten çileden çıkma noktasına getirdi. Aldığım zamandan beri idare ediyorum ancak o zamanın parasıyla 2500 lira verdiğim bir telefon böyle olmamalı. Telefonu da çok övdükleri için almıştım fakat sonradan Note 9 serisinin kusurlu ve problemli bir seri olduğunu öğrendim. Babamın kullandığı Note 7 modeli bile çok daha akıcı çalışıyor.
Ek çözüm olarak insanlar Custom ROM öneriyor fakat garantisi henüz bitmedi bir yandan da elimden çıkarmak istiyorum fakat ne yapmam gerektiğine karar veremedim. Ekranda hayalet ekran sorunu var. Bu sorunun telefonun ısınmasından dolayı zamanla ortaya çıktığını düşünüyorum ve bunu garantiden yaptırmayı düşünüyorum. Ayrıca makine sektöründe çalıştığım için metal talaşlarının teması sonucu sadece arka kapakta kılcal çizikler var onu da kendi cebimden yeni kapak taktırarak yaptırmayı düşünüyorum. Bütün bunları yaptıktan sonra da telefonu temiz şekilde garantisi bitmeden elimden çıkarmak istiyorum fakat sattıktan sonra alan kişinin elinde kasması donması sebebi ile zan altında kalır mıyım diye de tereddüt içerisindeyim. Custom ROM atmalı mıyım?
Telefonu satıp üstüne para koyarak 10-11 bin TL bandında sıfır bir iPhone 11 alasım var. Gerçekten artık bir Apple modeline geçecek kadar parayı gözden çıkaracak derecede sinirim bozuldu. İnsanların yanında bile rezil oluyorum kamerayı açıp fotoğraf çekmek bu kadar zor olmamalı. iPhone telefonların çok daha stabil çalıştığını biliyorum geçmişte 5S kullandım.
Bu konudaki düşünce ve tecrübelerinizi benimle paylaşmanızı rica ediyorum.

b8fe4d60-d305-44f5-9c57-a860814dcb0d.jpg

Bunca zaman garantiye neden hiç göndermediniz de sabırla kullanmaya devam ettiniz?
Bütün bunları yaptıktan sonra da telefonu temiz şekilde garantisi bitmeden elimden çıkarmak istiyorum fakat sattıktan sonra alan kişinin elinde kasması donması sebebi ile zan altında kalır mıyım diye de tereddüt içerisindeyim.
Satın alacak kişiye bu sorunlarını belirtirseniz, bilerek alırsa bir sorun olmaz ancak bu sorununu söylemeden satarsanız, alan kişi bu şekilde kullanmak istemez diye düşünüyorum.

Bunca zaman garantiye neden hiç göndermediniz de sabırla kullanmaya devam ettiniz?

Satın alacak kişiye bu sorunlarını belirtirseniz, bilerek alırsa bir sorun olmaz ancak bu sorununu söylemeden satarsanız, alan kişi bu şekilde kullanmak istemez diye düşünüyorum.

Açıkçası ben de kendime bu soruyu soruyorum. Sanırım bir şeyin değişmeyeceğini düşündüm. Yaşadığım sorun bana özel değil neredeyse bütün Note 9 kullanıcılarında var. Garantiye gönderenler hiçbir sonuç alamamış. Zaten garantinin yapabileceği tek şey eski yazılım sürümlerini yüklemek olacak. Telefon direkt olarak üretimden kaynaklı olarak problemli. İlk bir sene güncellemelerle düzeleceğini düşünüyordum ve o zaman bu kadar beter değildi. Sonradan kullanılamaz hale gelmeye başladı. Daha ucuza satılıp daha performanslı olan telefonların olması da çok sinir bozucu.

Ayrıca satın alacak kişiye söylemek de garip olur diye düşünüyorum. Sonuçta o kusurun sorumlusu ben değilim. Telefonun direkt olarak yapısı böyle. Gidip sıfır da alsa birkaç ay içinde aynısını kendisi de yaşayacak.

Bence bir garantiye de gösterin derim. Xiaomi sorunu kabul edip yeni telefon gönderir mi bilmiyorum ama belli de olmaz.

Bence bir garantiye de gösterin derim. Xiaomi sorunu kabul edip yeni telefon gönderir mi bilmiyorum ama belli de olmaz.
Haklısınız. Yarın Genpa yetkili servisine giderek hayalet ekran ile donma sorununun garantiden yapılmasını talep edeceğim fakat kabul edeceklerini sanmıyorum. Telefonun arka kapak değişimi için de fiyat alacağım. Eğer uygun bir fiyat söylenirse yaptıracağım. Ardından en geç garantisinin bitmesine 1 ay kala satacağım. Şu aralar iphone alacak birikmişim yok.

Kesinlikle telefonu elimden çıkarıp daha stabil bir telefona geçmek istediğime karar verdim. Az önce sistem başlatıcısı yanıt vermedi ve ana ekranı yeniden başlattı. Paramla rezil oluyorum bunun başka bir açıklaması yok sanırım.

Satacağım kişiye de problemleri anlatmayı düşünüyorum ancak bu durumda da piyasa fiyatını değil de ölü fiyatını vermek istiyor kullanıcılar. Neredeyse bedava fiyata almak istiyorlar. Açıkçası bu benim hatam değil de telefonun orijinal sorunu olduğu için sanki ben bozmuşum gibi anlatmak da istemiyorum. En uygun dille nasıl anlatılır onu da bilemiyorum.

Garantinin yapabileceği birşey yok. Stok romu atıp gönderecekler 1 ay sonra yine aynı sorunlar çıkacak. Tek çıkar yol düzgün bir custom rom atılması.

Garantinin yapabileceği birşey yok. Stok romu atıp gönderecekler 1 ay sonra yine aynı sorunlar çıkacak. Tek çıkar yol düzgün bir custom rom atılması.
Evet fakat custom rom atıldığı zaman garanti dışı kalıyor diye biliyorum. Ekranın hayalet ekranı problemini garantiden yapma ihtimalleri varken garantiden olmak istemiyorum. Yarın cihazı servise teslim edeceğim. Ekranı garantiden yaparlarsa yaparlar. Yapmazlarsa bir şekilde uygun fiyata bırakıp satmayı düşünüyorum. Her şeyi geçtim trafikte navigasyon bile büyük sorun çıkarıyor bana. Ana yollarda sağa çekip bekleme şansım da yok. İnsan parasıyla bu sorunları yaşamamalı diye düşünüyorum. Madem bir cihaz üretilip satılıyor en azından kullanılabilir bir durumda olsun.
Güncelleme: Yaklaşık bir hafta önce bir telefoncuya giderek elimdeki Redmi Note 9 telefonu + 12500 TL vererek sıfır kutusunda faturalı bir Iphone 11 satın aldım. Son derece memnunum. Üst segment olmadığı sürece bir daha asla Xiaomi (özellikle Redmi) telefonların yanına yaklaşmam. Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.

4796255e-17d8-45b0-8c5e-c2f0e42795b2.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı