Rehber XiaoMiToolV2 ile ROM Atma

Yaptığım en kapsamlı rehberlerden biri olacak, buna emin olabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere Xiaomi telefonlarına güncelleme vermek konusunda sıkıntılı bir firma.
Ama bu güncelleme sorununu ROM atarak aşabiliyoruz. ROM atmanın birçok yöntemi var.

Mi Flash gibi progamlar ile de atılabiliyor.
Ancak dosya düzgün indirilmeyince insanı kanser ediyor.

ROM atmak için en temiz program budur, net söylüyorum.

Hadi başlayalım.

Önce yazılımı indirmeniz gerekli. Yazılımlar kısmından indirebilirsiniz. Bugün itibariyle buradan indirmeye açıldı.

Not: Cihaza ROM atmak için Bootloader kilidinin açılması zorunludur.
Garanti gitmesini istemiyorsanız bu yönteme başvurmayın.
Xiaomi cihazlarda Bootloader kilidinin açılması cihazı garanti dışı bırakmaktadır.

Ayrıca telefonun Geliştirici Seçenekleri menüsünden USB Debug yani USB Hata Ayıklama özelliğini açın.

Uygulamayı indirince karşınıza indirmek istediğiniz ROM dosyası için bölge seçme menüsü açılacak.

XiaoMiTool V2 1_5_2022 4_59_49 PM.png Bunun gibi.

Not: Custom ROM da yükleme imkanınız bulunmaktadır bu yazılım ile.
Ayrıca Brick olan cihazı "Unbrick " yapma olayı da var.

Seçtikten sonra .NET Framework kurulumu isteyecek. Bu kurulumları yapın.

XiaoMiTool V2 1_5_2022 5_02_17 PM.png

Soldaki telefon fotoğrafının altındaki butona tıklayın.
Sonrasında cihazları aramaya başlayacak.

Cihazınız muhtemelen görünecektir. Kabloda ya da port ile alakalı bir sıkıntısı yoksa cihazı görmek zorunda.

XiaoMiTool V2 1_5_2022 5_08_06 PM_LI.jpg Cihazınız bu şekilde görünmelidir.

Sonrasında Select yazısına tıklayınca cihazın FastBoot bilgisini sorgulayacak. Merak etmeyin, cihaz FastBoot bilgisi sorgulandıktan sonra hemen FastBoot modundan çıkar.

XiaoMiTool V2 1_5_2022 5_14_35 PM.png Sonrasında böyle bir menü açılacak.
Ben Official ROM atmayı anlatacağım. Custom ROM bilenler zaten kendileri illaki atar.

Official seçtiğinizde indirebileceğiniz resmi dosyalar aranıyor.
İsterseniz kendi bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyayı da "flash" işlemine tabii tutabilirsiniz. Ama indirilen dosya .tgz olmalı. Yoksa hata veriyor.

Bence bölgeyi "Europe" seçin.

EU kanadında daha güncel ROM bulunuyor. 12.5.4.0 ROM dosyasını indirebilirsiniz. Varsa 12.5.5.0 indirmeniz tavsiyemdir. Eğer bu güncellemeyi alan bir cihaz kullanıyorsanız.

XiaoMiTool V2 1_5_2022 5_18_09 PM.png Ben buradan Global 12.5.1.0 ROM dosyasını indirmeyi seçiyorum.

XiaoMiTool V2 1_5_2022 5_18_47 PM.png Son bir uyarı yapılıyor. Yedeklerinizi almanız gereklidir diye.

Sonra indirmeyi başlatabilirsiniz.

XiaoMiTool V2 1_5_2022 5_19_37 PM.png Ve indirme işlemi başladı. .tgz uzantılı FastBoot ROM dosyamız iniyor.

Arkadaşlar hata verebilir. Aynı işlemleri baştan yapacaksınız. İndirirken ben 1 GB civarı indirmeye ulaştığında USB kablosunu çekmiştim. Ama indirmeye devam etmişti.

İndirme bitince "Extract" işlemi başlayacak. O arada kablomu geri takmıştım.

Kablonuz taktığınız gibi cihazınızda dursun, kablonuza ellemeyin. İndirme işlemini yarıda kesme ihtimali vardır.

"Extract işlemi bitince hızlıca ROM dosyasını "flash" yapıyor uygulama.
Bir anda FastBoot moduna girerse korkmayın.

Kendi cihazımda bu uygulama ile kurduğum 12.5.4.0 EU ROM var. Android 11'e de ayrıyetten aynı anda yükseltmeyi yapmıştı.

Rehber bu kadardı. Okuduğunuz için teşekkürler. İnşallah anlatırken yanlış anlatmamışımdır. Kendi yaptıklarımı buraya yazdım.

Önemli Notlar:

Başta da dediğim gibi bu işlem için Bootloader kilidinin açılması zorunludur. Garantiyi takıntı haline getirmişseniz OTA üzerinden almayı beklemeniz naçizane tavsiyemdir. Çünkü bu işlem cihazı garanti dışı bırakmaktadır.

Bilgisayarın Windows işletim sistemine sahip olması zorunludur arkadaşlar. Uygulamanın Linux veya macOS desteği bulunmuyor.

USB Debug açmanızı şiddetle tavsiye etmekteyim.

Her cihaza dair bir ROM dosyası bulunmakta. Yani Redmi Note 7, efendime söyleyeyim Mi 8T gibi.
Sadece uygun dosyayı seçmeniz önemli.

Not: Cihazınız, "Brick" olursa tarafım bu nedenden sorumlu değildir. ROM atma işlemi her cihaz için riskli bir işlemdir. Her cihazın "brick" olma ihtimali bulunmaktadır.

Bunu üstüne basa basa söylemekteyim.

Not: Format atmadan önce yedeğinizi alınız. Ve format atmadan önce MI Hesabınızdan çıkış yapınız.
Yoksa "This device has locked." gibi bir ifadeyle karşılaşabilirsiniz.

Böyle yapmak yerine SIM kart kilidinizi kaldırıp telefona takıp şifrenizi girerek de telefonu aktif edebilirsiniz. Wi-Fi kapatmak zorundasınız. Bu yöntem daha sağlıklı gibi.

Son Sözler:

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Yetersiz geldiğim yerde MIUI Forum üzerinde konu açmanızı önermekteyim.
Ben de oradan öğrendim bu işlemi. Sadece bu konu Technopat üzerinde de olsun, insanlar faydalansın diye açmak istedim.

Okuyan herkese çok teşekkürler. Umarım yardımcı olur bu güncelleme sorununa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir ara benim Redmi Note 8 Pro'ya da ROM atalım, umarım alet kullanılmaz hale gelmez. :D

Aynı yöntemle attım cihaza. Ben bile sıfırdan bilgiyle attım, sizin cihaza bir şey olacağını zannetmem.

İyi bakalım o zaman, bir ara konu açayım öneri için. Teşekkür ederim. :)

Merhaba, internette araştırdığım kadarıyla EU iyiymiş, bende şu an global var ve 12.5 yüklü, bu rehberiniz sayesinde Redmi Note 8 Pro global telefonuma EU ROM atabilir miyim? Bir sürü yazı var internette ve hepsi karışık.

Merhaba, internette araştırdığım kadarıyla EU iyiymiş, bende şu an global var ve 12.5 yüklü, bu rehberiniz sayesinde Redmi Note 8 Pro global telefonuma EU ROM atabilir miyim? Bir sürü yazı var internette ve hepsi karışık.
Elbette atabilirsiniz. Kendi cihazımda halihazırda EU ROM kurulu.
Benim de cihazım sizinle aynı.

Yaptığım rehberdeki aşamaları sırasıyla uygulayın.
USB Debug açılmalı. Bootloader açıksa sorun yok.

İsterseniz ROM atmaya karar verdiğiniz zaman ayrıntılı olarak yardımcı olurum size.

Elbette atabilirsiniz. Kendi cihazımda halihazırda EU ROM kurulu.
Benim de cihazım sizinle aynı.

Yaptığım rehberdeki aşamaları sırasıyla uygulayın.
USB Debug açılmalı. Bootloader açıksa sorun yok.

Bootloader açık olup olmadığını bilmiyorum, internete yazınca herhalde rehber çıkar karşıma diye düşünüyorum. Sırf 3. parti temalar ekleyebilmek için deneyeceğim :)

Kontrol etmek için şunları yapacaksınız:

Ayarlar>Telefon Hakkında>MIUI sürümü yazısına yaklaşık 10 kere ardı ardına tıklayın.
Not: 12 sembollü olan yere değil.

Sonrasında Artık Bir Geliştiricisiniz! uyarısını görünce Uygulamalar kısmının altında Ek Ayarlar menüsü açılmalı.

Geliştirici Seçenekleri kısmına girin.
OEM Kilit açma kısmı mavi görünüyorsa Bootloader kilidi açıktır.

Açık değilse de vereceğim videodan bunu açabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kontrol etmek için şunları yapacaksınız:

Ayarlar>telefon hakkında>mıuı sürümü yazısına yaklaşık 10 kere ardı ardına tıklayın.
Not: 12 sembollü olan yere değil.

Sonrasında artık bir geliştiricisiniz! Uyarısını görünce uygulamalar kısmının altında ek ayarlar menüsü açılmalı.

Geliştirici seçenekleri kısmına girin.
OEM kilit açma kısmı mavi görünüyorsa Bootloader kilidi açıktır.

Açık değilse de vereceğim videodan bunu açabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Açtım hocam pın istedi mavi oldu. 4 sene önceye kadar ROM atardım telefonlara sürekli ama bayağı hamlaştım. Biraz korku var ama denilenleri yaparsam sorun olmaz diye düşünüyorum. Birkaç sorum var sana zahmet... Pil performansı nasıldır acaba, arama, Wi-Fi, kamera, mobil veri gibi şeyler düzgün çalışıyor mu? Yani sadece tema eklemek için EU geçiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı