Xigmatek Helios Hava Sirkülasyonu

ExellionTR

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
İyi akşamlar dostlar. Başlıkta belirttiğim kasaya ve ASUS TUF B450M-PLUS GAMING / AMD Ryzen 5 3600X / Arctic Freezer 34E-Sports Duo / EVGA 2060 Super XC Ultra OC 8 GB / G.Skill Ripjaws 16 GB 3600 MHz CL 18 sisteme sahibim. Kasamın yalnızca arka tarafında kasayla birlikte gelen 1 adet egzoz fan bulunmakta. Ön tarafa 3 adet 120mm, üst tarafta da 2 adet 120Mm'lik fan takılabiliyor. Sistem bileşenlerimin yükte ve boştaki sıcaklık değerleri yüksek değil ama kasa içerisinde biraz daha iyi bir hava sirkülasyonu olsun istiyorum. Bu konuda sizlere birkaç sorum olacak:
1- Ön tarafa kaç adet fan takmalıyım, aşağıdaki fanlardan hangisini önerirsiniz?
2- Üst tarafa fan eklememe gerek var mı?
3- Egzoz fanını değiştirip daha kaliteli bir şey takmaya gerek var mı?
4- Fan çoklayıcı alınır mı?

Helios-EDM.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Akasa Viper s-Flow en iyi hava akışına sahip fakat muhtemelen P12 daha sessizdir. Ben olsam bütçe varsa 5 adet P12'nin 3 tanesini öne panele içeri üfleyecek şekilde, 2 tanesini de yukarıya; havayı dışarıya üfleyecek şekilde monte ederdim. Size tavsiyem bu fanların birinden en az 2 tane alıp ön panele monte etmeniz. Isterseniz 2'den fazla da monte edebilirsiniz tabii.

Akasa Viper s-Flow en iyi hava akışına sahip fakat muhtemelen P12 daha sessizdir. Ben olsam bütçe varsa 5 adet P12'nin 3 tanesini öne panele içeri üfleyecek şekilde, 2 tanesini de yukarıya; havayı dışarıya üfleyecek şekilde monte ederdim. Size tavsiyem bu fanların birinden en az 2 tane alıp ön panele monte etmeniz. Isterseniz 2'den fazla da monte edebilirsiniz tabii.

Teşekkür ederim cevabınız için. Hocam ön panele 2 adet P12 üste de 2 adet F12 yerleştirsem nasıl olur sizce, bildiğim kadarıyla P12 ve F12 arasında fark bulunuyor ? Bir de bu kadar fan için çoklayıcıya ihtiyacım var mı ? Sanırım anakartımda yeterli sayıda giriş yok.

Bence kasayı değiştirmeniz daha iyi bir tercih. Kullandığın kasanın ön panelinde mesh olmadığı için iyi bir kasa sayılmaz. Bu attığım ürünü alabilirsin.

1 Günlük ceza yemiştim yeni yazabiliyorum kusura bakmayın. Hocam şu an için kasa değiştiremeyeceğim yalnızca birkaç fan takviyesi yapmak istiyorum.

Teşekkür ederim cevabınız için. Hocam ön panele 2 adet P12 üste de 2 adet F12 yerleştirsem nasıl olur sizce, bildiğim kadarıyla P12 ve F12 arasında fark bulunuyor ? Bir de bu kadar fan için çoklayıcıya ihtiyacım var mı ? Sanırım anakartımda yeterli sayıda giriş yok.

1 Günlük ceza yemiştim yeni yazabiliyorum kusura bakmayın. Hocam şu an için kasa değiştiremeyeceğim yalnızca birkaç fan takviyesi yapmak istiyorum.
Fan takviyesi yerine kasa değişikliği yapman daha mantıklı zaten attığın fanların hepsi attığım kasayla aynıya geliyor fiyat olarak. Mesh olmayan bir kasaya fan takviyesi yapmanı önermem.

Xigmatek Helios'da RGB şeritlerden kenarlara doğru hava boşluğu var fakat bunu da mesh yapınca iyice azalmış hava akışı. Tavsiyem ön kapağı çıkarıp sıcaklıkları takılı haliyle karşılaştırmanız. Araş çok fark varsa görselden feragat etmemek için yeni kasa alabilirsiniz. Veya yapabilirseniz o mesh paneli kaldırıp yerini boş bırakabilir ya da 3D yazıcı ile falan bir ızgara yapabilirsiniz.

Xigmatek Helios'da RGB şeritlerden kenarlara doğru hava boşluğu var fakat bunu da mesh yapınca iyice azalmış hava akışı. Tavsiyem ön kapağı çıkarıp sıcaklıkları takılı haliyle karşılaştırmanız. Araş çok fark varsa görselden feragat etmemek için yeni kasa alabilirsiniz. Veya yapabilirseniz o mesh paneli kaldırıp yerini boş bırakabilir ya da 3D yazıcı ile falan bir ızgara yapabilirsiniz.
Hocam boştaki sıcaklık değerlerim bu şekilde, yükte de ağır oyunlarda uzun süreler sonunda ekran kartım 75 °C'yi, işlemcim ise 65 °C'yi geçmiyor. Kasam masanın altında kalıyor ve arka tarafında, biraz ilerisinde kalorifer var. Sıcaklık değerlerimin bunlara rağmen iyi olduğunu düşünüyorum sadece kasada tek fan olmasından ötürü birkaç fan takviyesi yaparak biraz daha iyi bir sirkülasyon elde edebilirim diye düşündüm. Kasada RGB fanlardan hoşlanmıyorum, ileride kasa değiştirdiğim zaman kendi fanlarımı ona takarım diye düşünüyorum. Yukarıdaki ilk öneriniz bana makul ve mantıklı geldi aslında. 🙂
asds.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı