Xigmatek Scylla 240 vs Aurora 240

PhemiusTR

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar sıvı soğutma bakıyorum, aslına bakarsanız hesaplı da olsun istiyorum :) Cooler Master ML240 gibi ürünler aklımda idi ama hâlen ikna olmuş değilim o ürünlere ve araştırdığım zaman teknik özellik olarak çok güzel görünen 2 ürün buldum. Xigmatek'in kendi sitesinde inceledim ve baktığım kriterler ses şiddeti ve hava akış değerleri idi. Pratikte değerler çok iyi görünüyor ama kullanıcı yorumlarına da ihtiyacım var. Her ikisi de iyi olmasına karşın ufak farklar var. İki ürünün linkini de buraya ekliyorum yardımcı olur musunuz?
Xigmatek Scylla 240- XIGMATEK
Xigmatek AURORA 240- XIGMATEK

Çalıştığım yerdeki bilgisayarda 9900k yı scylla ile soğutuyoruz. keyshot ile 25-30 dk lık renderlarda %100 kullanımda şimdiye kadar 75 dereceyi geçmedi. Ses konusunda da kullanım artınca biraz fan sesi geliyor ama çok sorun olmuyor şahsen. Ofis de gayet sakin sessiz bir ofis.

RGB istemiyorsun galiba, Corsair bak dostum. Dinle beni.
Fiyat daraltıyor yoksa Corsair'i tercih etmemem için bir sebep yok.RGB'ye pek takılmıyorum. Önemli olan benim parçamın güvenliği.
Çalıştığım yerdeki bilgisayarda 9900k yı scylla ile soğutuyoruz. keyshot ile 25-30 dk lık renderlarda %100 kullanımda şimdiye kadar 75 dereceyi geçmedi. Ses konusunda da kullanım artınca biraz fan sesi geliyor ama çok sorun olmuyor şahsen. Ofis de gayet sakin sessiz bir ofis.
Teşekkürler. Biraz daha eklemek istediğiniz şey varsa lütfen yazın :)

Arkadaşlar sıvı soğutma bakıyorum, aslına bakarsanız hesaplı da olsun istiyorum :) Cooler Master ML240 gibi ürünler aklımda idi ama hâlen ikna olmuş değilim o ürünlere ve araştırdığım zaman teknik özellik olarak çok güzel görünen 2 ürün buldum. Xigmatek'in kendi sitesinde inceledim ve baktığım kriterler ses şiddeti ve hava akış değerleri idi. Pratikte değerler çok iyi görünüyor ama kullanıcı yorumlarına da ihtiyacım var. Her ikisi de iyi olmasına karşın ufak farklar var. İki ürünün linkini de buraya ekliyorum yardımcı olur musunuz?
Xigmatek Scylla 240- XIGMATEK
Xigmatek AURORA 240- XIGMATEK
Kaliteli bir hava soğutma ileriye dönük olarak daha mantıklı olacaktır. Çünkü kaliteli bir ürün almadığınız taktirde sorun yaşama ihtimaliniz yüksektir.Mesela bu ürün olabilir.

Xigmatek Scylla EN8620 240MM Sıvı Soğutma ürününü bu forumda en eski ilk kullananlardan biri benim galiba.

2017 Kasım ayında sistem toplandığı zaman alınmıştı.

Bu zamana kadar soğutma konusunda bir negatif etki olmadı hiç. Hatta termal macun yenilemesi dahi yapmadım iki senedir. Soğutucu ile gelen termal macun ile yoluma devam ediyorum.
Buna rağmen sıcaklık değerlerim ciddi anlamda iyi geliyor bana.

Negatif etkileri var mı diye düşürsem var derim kesinlikle.

Pompa sesli çalıştığı zamanlar oluyor. Bu olunca titreşim oluşturuyor.
Fanlar %80 devir üzerinde anlamda ses rahatsızlığı oluşmaya başlıyor.

Xigmatek Talon kasaya sahibim. Bu kasanın üst panelinde 4 cm boyutunda kare bir kesim yapmak zorunda kaldım radyatör üzerindeki pompanın metale temas etmesi yüzünden.
Aslında temas etmesi sorun değildi. Sorun titreşimin temas eden noktadan kasaya iletilmesiydi haddinden fazla.

Xigmatek Scylla modelinde pompa radyatör üzerinde.
Xigmatek AURORA yanlış hatırlamıyorsam eğer yeni bir ürün. Radyatör üzerinde değil diye hatırlıyorum bu üründe pompanın. Görsel olarak şık bir ürün.
Pompanın nerede olduğu performansı etkiler mi bilemem ama radyatör üzerinde olması iyi oluyor diyen kişiler gördüm.

İki yıllık süreçte ben sıcaklık değerlerimin termal macun yenilemeden aynı kararlılıkta devam etmesi güzel geliyor bana. Bu zamana kadar İşlemcinin 70 derece üzerini gördüğünü hiç hatırlamıyorum.

Bu iki üründen birini seçseydim Xigmatek AURORA seçerdim galiba.
Bu iki üründen birini değilde başka bir ürün düşünecek olsaydım direk 360mm soğutma bakardım galiba. 240mm ve 280mm modellerin ben fiyatının yüksek olduğunu düşünüyorum.
360mm soğutmaya da bin TL üzeri para vermek düşüncesi yerine gider custom soğutma da yapmak gibi bir tercih doğmuyor değil.

Xigmatek Scylla EN8620 240MM Sıvı Soğutma ürününü bu forumda en eski ilk kullananlardan biri benim galiba.

2017 Kasım ayında sistem toplandığı zaman alınmıştı.

Bu zamana kadar soğutma konusunda bir negatif etki olmadı hiç. Hatta termal macun yenilemesi dahi yapmadım iki senedir. Soğutucu ile gelen termal macun ile yoluma devam ediyorum.
Buna rağmen sıcaklık değerlerim ciddi anlamda iyi geliyor bana.

Negatif etkileri var mı diye düşürsem var derim kesinlikle.

Pompa sesli çalıştığı zamanlar oluyor. Bu olunca titreşim oluşturuyor.
Fanlar %80 devir üzerinde anlamda ses rahatsızlığı oluşmaya başlıyor.

Xigmatek Talon kasaya sahibim. Bu kasanın üst panelinde 4 cm boyutunda kare bir kesim yapmak zorunda kaldım radyatör üzerindeki pompanın metale temas etmesi yüzünden.
Aslında temas etmesi sorun değildi. Sorun titreşimin temas eden noktadan kasaya iletilmesiydi haddinden fazla.

Xigmatek Scylla modelinde pompa radyatör üzerinde.
Xigmatek AURORA yanlış hatırlamıyorsam eğer yeni bir ürün. Radyatör üzerinde değil diye hatırlıyorum bu üründe pompanın. Görsel olarak şık bir ürün.
Pompanın nerede olduğu performansı etkiler mi bilemem ama radyatör üzerinde olması iyi oluyor diyen kişiler gördüm.

İki yıllık süreçte ben sıcaklık değerlerimin termal macun yenilemeden aynı kararlılıkta devam etmesi güzel geliyor bana. Bu zamana kadar İşlemcinin 70 derece üzerini gördüğünü hiç hatırlamıyorum.

Bu iki üründen birini seçseydim Xigmatek AURORA seçerdim galiba.
Bu iki üründen birini değilde başka bir ürün düşünecek olsaydım direk 360mm soğutma bakardım galiba. 240mm ve 280mm modellerin ben fiyatının yüksek olduğunu düşünüyorum.
360mm soğutmaya da bin TL üzeri para vermek düşüncesi yerine gider custom soğutma da yapmak gibi bir tercih doğmuyor değil.
240 Yeterli buluyorum ve 360 imkanım yok. Ancak Kasa çok rahat bir şekilde yukarıya bakacak biçimde soğutucuyu kullanırım diye düşünüyorum. Ses konusu bahsettiğinize bakılırsa kasanın tasarımı ile de alakalı. Hatta bazı kasaların ayaklarının altına bu durumlarda birşeyler konuyor. Muhtemelen öyle bir sorun ile karşılaşmam. Benim burdaki amacım kafa ağrıtmasın 70-75i geçmesin yeterli. Yorumunuz için teşekkürler. Birş eyler daha eklemek isterseniz lütfen yazın. En tecrübeli kişilerden birisiniz bu konuda anlaşılan :) Aslında maksimum rpm de hepsi bir miktar ses yapacaktır illaki. Ben bu düşüncedeyim. Asıl soru işlemci soğuk olduğu sürece rpm yükselmez diye düşünüyorum. Böylece ses problemi de aşılmış olur. Küçük-orta derece rpm hızlarında 70-75 barajını aşmayan bir sıvı soğutma mantıken en alınası soğutma olur bu bağlamda.

Asus Programı üzerinden turbo mod ile kullanıyorum. Buna rağmen rahatsız edici bir ses yok.

Ancak %80 üzeri bir değerde gerçek durum ortaya çıkıyor. Zaten sıcaklığa göre özel veya programda atalı otomatik ayar olduktan sonra ses rahatsızlığı olmuyor. Oluyorsa da ben yaşamadım açıkçası.
HDD sesini daha çok duyuyorum desem yalan olmaz. :)

Şöyle bir durum daha oldu. Asus programı üzerinden yapılandırma yaptığım zaman kasaya giren, çıkan hava ve sıcaklığa göre biraz daha sessizleşiyor mesela 1 veya 2 derece daha yüksek çalışıp.

Şöyle bir durum daha var. Hava basıncı ve ses gürültü değerine bakarsak orta performansta bir ürün ikisi de.

Corsair H serisindeki bazı modeller gibi yüksek basınç özelliğini artık bulamıyoruz yüksek ses seviyesi oluşturdukları için.

Geri
Yukarı