Xigmatek tauro m+ 80 Plus 700W kasaya temas edildiği zaman kilitleniyor

AN0TH3R

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Grafiker
Sahip olduğum sistem:

güç kaynağı: Xigmatek Tauro M+ 80 Plus 700W
anakart: ASUS Prime B350-PLUS
işlemci: AMD Ryzen™ 3 1200
ram: Kingston 16 GB (2x8 GB) HyperX Predator Black DDR4 3000MHz CL15 1.35v XMP
ekran kartı: MSI GT1030 Aero ITX 2G OC (sürücüm güncel.)
ssd: Samsung 250GB 860 EVO SATA 3.0 (işletim sistemim buraya kurulu.)
hard disk: WD Caviar Blue 500 GB 32 MB Cache SATA 3.0 7200 RPM (sadece depolama amaçlı kullanıyorum ve HD Tune testi başarılı.)

İşletim sistemim:

Windows 10 Pro 64 Bit (güncelleştirmeleri yapıldı.)

Kasam temas halinde kilitlenme yapıyor. Bazen aylar geçiyor bu süre zarfı içerisinde kasama dokunmamaya veya çarpmamaya çalışıyorum ve ancak bu şekilde kilitlenme sorunu yaşamıyorum. Fakat yeri geliyor insanlık hali çok küçük temaslar, dokunmalar olduğu zaman ve örneğin telefonumun yanlışlıkla 1 santimi bile geçmeyen yükseklikten kasanın üzerine düşmesi falan olsun birdenbire kilitleniyor bilgisayarım. Güncel bir örnek verecek olursam yaklaşık 1 saat önce kasamın ön portunun kulaklık girişine telefon kulaklığımın jakını takmamla birlikte yeniden bir kilitlenme sorunu yaşadım. Sizce bu sorun neden kaynaklanıyor?

Son düzenleme:
Ön porta bağlı kablon kısa devre yapıp SSD'nin gücünü kapatabilir. Ön portun tüm kablolarını anakarttan sök bir de öyle dene.

Evet ilginç bir sorun.
Ön porta bağlı kablon kısa devre yapıp SSD'nin gücünü kapatabilir. Ön portun tüm kablolarını anakarttan sök bir de öyle dene.
SSD satın almadan önce aynı sorunu yaşıyordum maalesef. Belki SSD alırsam düzelir diye tahmin etmiştim fakat onu aldıktan sonra onunla bir ilgisi olmadığını fark ettim.

O zaman Sana tavsiyem. Sadece HD kablolarını çıkart. Ön portun kablolarını da çıkart. Sonra çalıştır bilgisayarını temas denemesi yap bakalım. Durum ne olacak görelim. Daha önce benim başıma geldi. HD girişinde temassızlık oluyordu. Kablosunu değiştirmiştim.

O zaman Sana tavsiyem. Sadece HD kablolarını çıkart. Ön portun kablolarını da çıkart. Sonra çalıştır bilgisayarını temas denemesi yap bakalım. Durum ne olacak görelim. Daha önce benim başıma geldi. HD girişinde temassızlık oluyordu. Kablosunu değiştirmiştim.
Denendi.

Şöyle diyeyim, yeni parçaları alalı 2 sene falan oldu kasam eskiydi sadece yeni parçaları montajladılar kasaya. Aslında aldığımdan beri var fakat son zamanlarda rahatsız olmaya başladım bu sorundan açıkçası. Aylarca açma düğmesi dışında dokunmadığım oldu ki kilitlenmesin diye.
Arkadaşlar sorunun çözümünü buldum sanırım. Kasamın ön portlarına yakın olan 2.ci rami çıkarttım ve bilgisayarı açtım. Kasa üzerine hafif dokundum, yavaşça tokatladım, 1 santim yükseklikten telefon bıraktım ve kulaklık jakına kulaklığımı tak çıkart yaptım ve kilitlenme olmadı. Fakat aynı işlemi 2.ci ram takılı iken yapınca sistemim yeniden kilitlendi. Şimdi bu sorunu kalıcı olarak çözmem için ne yapmam lazım tam olarak?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı