XIGMATEK TYR SD962 İyi midir?

lerumma

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Arkadaşlar bütçem kısıtlı olduğu için böyle bir fan seçtim. Yorumlarda birisi belirtmiş iyi soğutuyor ama stok fan gibi ses çıkarıyor yazmış. Ben sistemi aldığımdan beri yük altında dakikada 6000 devir atan bir canavarla karşı karşıyayım. Yaz da geldi. Daha da beter oldu artık. Boştayken bile uçup gidecek sanıyorum. Biraz içimi döktüm ama belirttiğim fan acaba stok fan gibi ses çıkarıyormu? Bilgisi olan var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu fan ile ilgili bir bilgim yok şahsen ama incelediğimiz zaman 120 MM fana sahip olduğunu görüyoruz. Yani genelde bu tip fanlar tam devir çalıştığı zaman biraz ses çıkartırlar. "Stok fan gibi ses çıkartıyor" diyen arkadaş muhtemelen termal macun sürmemiştir veya soğutucuyu düzgün takamamıştır diye düşünüyorum.

Soğutucu 9CM fana sahip düzeltelim.
Görüldüğü üzere pek üst seviye bir soğutucu da değil.
Fan da doğal olarak yüksek RPM değerlerine çıkıyor. Stok fan gibi ses çıkartır elbette bu koşullarda.

Ne yapabilirim dersen başka bi işlemci fanı ile değişirebilirsin, bir nebze işini görür.

Soğutucunun dönüş hızı 1200~2800 RPM. Yani benim fan 3200 RPM'de döndüğünde bile çok ses çıkartmıyor. Ben pek ihtimal vermiyorum ses çıkartacağına.

Son düzenleme:
SD962 yük altında 30dB ses çıkartıyor ki fazla bir değer değil. Senin stok fanında sıkıntı olduğu için de nomalden fazla ses çıkarıyor olabilir.
SD962 alabilirsin, ses konusunda sorun yaşamazsın aslına bakarsak. Yinede 9cm modeller yerine bütçeni birazcık artırıp 12cm modellere geçmeni öneririm.

D982 almanı önermem zira pek yeterli bir soğutucu değil, fanı bile çok düşük CFM üflediği için oldukça sessiz çalışıyor.

Merhaba @lerumma konuyu biraz hortlatmış gibi olcam ama bendede Amd fx6300 işlemci var ve stok fan 6000Rpm üzerinde çalışıyo çok ses yapıyor. Bu sebepten dolayı bende işlemcim için soğutucu arayışına çıktım,yeterli soğutmayı sessiz sağlayacak ve ucuz bir işlemci soğutucu lazım. Sana sorum soğutucuyu aldın mı ? Aldıysan memnun musun sesinden ve soğutmasından ? Ayriyetten ya bu soğutucudan yada Akasa venom pico almayı düşünüyorum. Hangisini almamı önerirsiniz ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı