XMP 3000MHz Boot Sorunu

Furkan Elci

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, daha once montaj videosunu yaptiginiz Skylake sisteme sahibim. Fakat BIOS'tan XMP'yi devreye sokup RAM'leri 3000 MHz hiza cikardigimda neredeyse her 3 acilistan 2'sinde power butonuna bastigimda yaklasik 10 dk boyunca fanlar tam hizda calisiyor fakat PC acilmiyor. Uzun bir bekleyisten sonra PC aciliyor. Bazen hic yapmiyor, bazen 10 - 20 saniye yapip aciliyor bazen 10 dk'yi buluyor. XMP'yi devre disi biraktigimda 2133'deyken sorunsuz bir sekilde boot edebiliyorum. Bu neden olabilir acaba ?

Güncel

PSU yetmiyor olabilir belki de. Ya da voltaj vermeniz gerekebilir ramlere.

An itibari ile ekran karti kullanmiyorum vede 750 w 80 + gold sertifikali bir psu ya sahibim.Xmp yi yaptiktan sonra ramlere verilicek voltaj degerlerini arttirmam gerekiyormu rehberlerde boyle birseyden bahsetmiyordu?

Eger xmp yi actigimda bu islemi kendisi yapiyorsa manuel olarak degeri arttirirsam bir sıkıntı yasarmiyim ?

Suanda 1.350 den 1.380 e cikardim.Sonrasinda text kirmiziya donuyordu.İlk acilista yaklasik 10 saniye kadar bekledim.Birkaç kez daha test edicem.Başka fikirleri olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Ayrica dram voltage hakkında bilgisi olan birisi varsa 1.80 e çıkarmamın uzun vadede bir soruna neden olup olmuyucağını söyliyebilirmi ?

Son düzenleme:
Benim sistemimde de aynı sorun var , İşlemci i5 6500 , Ekran kartı Asus GTX 950 anakart , Gigabyte z170-HD3P ve GSKILL 8GB RipjawsV Metalik Gri DDR4 2800MHz RAMler de sistem 2133 Mhz de gayet güzel çalışıyor, fakat XMP aktif ettiğimde sistem boot etmiyor. Diger yandan anakart 3400 mhz ye kadar destekliyor.

Son mesajımı yazdıktan sonra biraz araştırma yaptım , henüz eve gidip deneyemedim ancak yabancı forumlarda gördüğüm kadarıyla özellikle bazı anakartlarda XMP aktif edildikten sonra sistemin kararlı olabilmesi için bir miktar ram voltajını artırmak gerekiyormuş. Akşam gidince bunu deniycem . Normalde 1,25 V ile çalışan ram için 1,5 V tavsiye ediyorlar.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı