XMP açık iken mavi ekran hatası

berattt06

Hectopat
Arkadaşları olayı en başından anlatacağım lütfen uzun diye okumamazlık etmeyin, teşekkürler. Da-sistem 3 almıştım elime 17 Eylül'de ulaşmıştı.
Mavi ekran yiyordum ve teknik servide gönderdim. Ürün elime tekrar ulaştığında tekrar tekrar mavi ekran hatası alıyordum. Sizlerin önerisi ile Memtest86 yaptım, hata çıkmadı. Tekrar İtopya ile iletişime geçtim. Teknik servis telefonuna aktardılar. Bize gönderdiğinizde RAM frekanslarıyla mı oynamıştınız dediler bizde evet XMP'yi açtık dedik.
Bize onu açtığınız için oluyor dediler bizde çok anlamayız bu yüzden sizden yardım istiyorum. Onu kapatıp denediğimde RAM'ler 2133MHz'de çalışıyor ve hata vermiyor.
Ama RAM'lerim 3200MHz. Sizce neden olabilir?
Sistem özellikleri:
Gigabyte B450M S2H 3600MHz anakart.
G.Skill 2x8 siyah 3200MHz Single kit RAM.
Ryzen 5 3500X işlemci.

Not: İşlemci 3200MHz destekliyor ama XMP'yi açtığım zaman RAM'ler 3208 MHz'de çalışıyor 3208 olduğu için hata vermiş olabilir mi?

Birebir aynı anakart işlemci ve RAMe sahibim ve rtx 2060 kullanıyorsunuz kesin hatta 0x0000001a kodu alıyorsundur muhtemelen malesef çözümü yok XMP modu kapatman gerekiyor

Birebir aynı anakart işlemci ve RAMe sahibim ve rtx 2060 kullanıyorsunuz kesin hatta 0x0000001a kodu alıyorsundur muhtemelen malesef çözümü yok XMP modu kapatman gerekiyor
1660 super kullanıyorum
Dump dosyalarını paylaşın, bakalım. Başka bir sorundan kaynaklıysa öğrenmiş oluruz.
Minidump Dosyalarını Paylaşın - Technopat Sosyal

Değilse, elle overclock yapabilirsiniz.

Hocam anakartinizin arayuzunu bilmiyorum ama otomatik olarak farkli frekans degerleri secemiyor musunuz? Ben XMP harici bir suru frekans kullanabiliyorum otomatik olarak. Oyle bir yer varsa isterseniz 3000 gibi bir deger secebilirsiniz. Ben oyle yaparak kilitlenme hatasindan kurtulmustum.

Benim de RAMlerim 2400 Mhz bilgisayarı aldığım zamandan bu zamana kadar 2400 Mhz de kullanıyordum mavi ekran hatalarından bilgisayarı kullanamıyordum. Sonra anakartın sitesinden baktım ki maax 2133 Mhz e kadar çalıştırabiliyormuş. Halbuki anakartın kendi BIOS menüsünden otomatik kayıtlı xmp ayarı yaparak kullanıyordum. 2133 e çekince sorun bende çözüldü anakartınızın maksiumum çalıştırma frekansının 3600 Mhz olduğundan emin misiniz?

Benim de RAMlerim 2400 Mhz bilgisayarı aldığım zamandan bu zamana kadar 2400 Mhz de kullanıyordum mavi ekran hatalarından bilgisayarı kullanamıyordum. Sonra anakartın sitesinden baktım ki maax 2133 Mhz e kadar çalıştırabiliyormuş. Halbuki anakartın kendi BIOS menüsünden otomatik kayıtlı xmp ayarı yaparak kullanıyordum. 2133 e çekince sorun bende çözüldü anakartınızın maksiumum çalıştırma frekansının 3600 Mhz olduğundan emin misiniz?
Evet kutusu bile duruyo

XMP yerine manuel overclock yapabilirsiniz. BIOS güncellemesi mevcutsa yapınız.

Bende de XMP açınca tuhaf sorunlar çıkıyordu. Çıldırmak üzereydim. Kapalıyken 2400 MHz olarak çalışan RAM, XMP açınca veya manuel olarak hız artırdığımda bilgisayarı bazen açılışta kilitliyordu. Benimki BIOS güncellemesi sonrası çözüldü. Memtest86 testinden tıpkı benimki gibi başarıyla çıkması sebebiyle anakart kaynaklı da olabileceğini düşündüm. BIOS güncellemesini kontrol ediniz.

XMP yerine manuel overclock yapabilirsiniz. BIOS güncellemesi mevcutsa yapınız.

Bende de XMP açınca tuhaf sorunlar çıkıyordu. Çıldırmak üzereydim. Kapalıyken 2400 MHz olarak çalışan RAM, XMP açınca veya manuel olarak hız artırdığımda bilgisayarı bazen açılışta kilitliyordu. Benimki BIOS güncellemesi sonrası çözüldü. Memtest86 testinden tıpkı benimki gibi başarıyla çıkması sebebiyle anakart kaynaklı da olabileceğini düşündüm. BIOS güncellemesini kontrol ediniz.

BIOS güncel manuel olarak nasıl yapılır bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı