Çözüm XMP açıldığında oluşan mavi ekran hataları

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Thoughtless03

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Gıda Mühendisi
RAM
4x8 GB Corsair 3200 Mhz CL16
Ekran kartı
Gtx 1060
Anakart
Msi B450 Tomahawk Max
İşlemci
AMD Ryzen 7 3700x
Merhaba. Bilgisayarımda XMP ayarının kapalı olduğunu fark ettim ve XMP ayarını devreye aldım. Bunun ardına 7 hatta 8 farklı dosya ismi ile çeşitli mavi ekran hataları almaya başladım. Chrome uygulaması sürekli olarak hay aksi hatası veriyordu. Bunun üzerine Windows'un kendine ait RAM testini uyguladım ve arıza tespit edildi. RAM'leri temizledim ve yerlerini değiştirdim ancak bu da çözüm olmadı ve yine test sonucu arıza tespit edildi. Bunun ardına tamamen kendim mantık kurarak uyguladığım işlem ile sorunu çözmüş bulunmaktayım. Sorunun çözümüne gelirsek;

XMP profili devrede iken RAM'ler 3200 MHz ve 1,36 v olarak çalışmaktaydı. XMP'yi devre dışı bırakarak RAM'leri manuel olarak 3200 MHz değerine getirdim ve RAM voltaj değerini 1,35 v yaptım. Bunu uyguladıktan sonra mavi ekranlardan eser kalmadı. Eğer bu tip bir sorun yaşayan arkadaşlar varsa bir çözüm önerisi olarak sizlerle yaşadığım bu tecrübeyi paylaşmak istedim.

Herkese iyi forumlar dilerim :)

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı