XMP Açıldığında Sistem Açılmıyor

berkan2370

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Gemi İnşaat Teknikeri
Merhabalar. MSI X570 MPG Pro Carbon Wi-Fi anakartım ve ASUS ROG STRIX 5700XT modelleri mevcut. Şöyle bir problemim var. BIOS sıfırken ekran kartını 1. PCI-e slotunda çalıştırıyorum görüntü alıyorum fakat XMP açınca veya PC kapattığımda tekrardan açamıyorum. Her açılışta BIOS'u sıfırlıyorum öyle görüntü alıyorum. Ez de bug VGA ışığı aktif oluyor ve PC açılmıyor. 2. slota taktıktan sonra kusursuz bir şekilde kullanıyorum. X16'da aktif ettiğimde ise PC garip bir şekilde açılmıyor çözemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
  • İşlemci nedir? Elinizdeki bellekler nedir? Kit bellek mi?
  • BIOS güncel mi?
  • XMP kapalıyken ekran kartını en üst slota takınca hata alıyor musunuz?

• İşlemci nedir? Elinizdeki bellekler nedir? Kit bellek mi?
  • BIOS güncel mi?
  • XMP kapalıyken ekran kartını en üst slota takınca hata alıyor musunuz?
Ryzen 5 1600x şuan kullandığım.
Biosum güncel.
Hiç bir hata almıyorum.
Ryzen 5 1600x şuan kullandığım.
Biosum güncel.
Hiç bir hata almıyorum.
Bellekler corsair vengeance pro 2x8 rgb 3200mhz

Bellekler işaretli slotlarda takılı olsun.

x570.png

XMP kapalı bir şekilde frekans değerini elle 3133, 3066, 3000 MHz olarak girin. Hata almaya devam ederseniz Dram Voltage değeri 1.20 veya Auto görünüyordur. Bunu 1.35 Volt yapın ve tekrar aynı değerleri deneyin. Bu değerlerin birinde sistemin sorunsuz çalışması gerekiyor. Hata almaya devam ederseniz bellekleri diğer slotlara takarak deneyebilirsiniz.

Sorununuz yine çözülmezse Memtest86 programıyla belleklerinizi test edin. Bu test uzun sürebilir. Testte hata alırsanız bellekleriniz arızalı olabilir.

Bellekler işaretli slotlarda takılı olsun.

Eki Görüntüle 706592

XMP kapalı bir şekilde frekans değerini elle 3133, 3066, 3000 MHz olarak girin. Hata almaya devam ederseniz Dram Voltage değeri 1.20 veya Auto görünüyordur. Bunu 1.35 Volt yapın ve tekrar aynı değerleri deneyin. Bu değerlerin birinde sistemin sorunsuz çalışması gerekiyor. Hata almaya devam ederseniz bellekleri diğer slotlara takarak deneyebilirsiniz.

Sorununuz yine çözülmezse Memtest86 programıyla belleklerinizi test edin. Bu test uzun sürebilir. Testte hata alırsanız bellekleriniz arızalı olabilir.
Sorun şu ki xmp açmadan def ayarlarla açıldıktan sonra pcyi kapatıyorum ilk seferde bilgisayar açılıyor fakat 2.ye tekrar açamıyorum

XMP kapalıyken bile hata alıyorsanız ekran kartı slotunda veya işlemcide arıza olabilir. Sanırım bellekler sağlamdır. Ekran kartını diğer slota taktığınızda hiç hata almadığınızı söylediniz.

XMP kapalıyken bile hata alıyorsanız ekran kartı slotunda veya işlemcide arıza olabilir. Sanırım bellekler sağlamdır. Ekran kartını diğer slota taktığınızda hiç hata almadığınızı söylediniz.
evet ama slota başka bir kart taktığımda sorunsuz çalışıyor çözemediğim garip bir şey. ürünlerin hepsi sıfır alındı anakartı garantiye gönderdim ve sorun olmadıgı söylenip geri gönderildi

bir çok ekran kartı denedim olmadı. sanırım işlemci pcie 4.0 kaldırmadıgından anakart oto pcie 4.0 açıyor bu sebepten de vga problemmiş gibi gözüküyor. tabi bu da benim en son çare düşündüğüm şey

Olabilir. Zaten şu an işlemci nedeniyle ekran kartını alt slotta kullanabilirsiniz. Sanırım ileride işlemcinizi yükselteceksiniz. O zaman tekrar ekran kartını olması gereken yere takıp denersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı