XMP açılınca sistemin yavaş açılması

AliS36

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar başlıkta da belirttiğim gibi sistemin BIOS ayarlarından XMP ayarını aktifleştirdiğimde sistemim 40 saniye civarında açılıyor. Kapattığımda ise 13-14 saniye civarında açılıyor bunun sebebi nedir? Çözümü var mıdır?

Anakart: BIOSTAR B450MH
RAM: Crucial Ballistix 16 GB (2x8) 3200MHz DDR4 CL16

BIOS güncel, Fast Boot ayarı aktif.

Mesela "VirtualBox" sanal makine yazılımından örnek verelim. Bu yazılım farklı işletim sistemlerini simulasyon olarak denemenizi sağlıyor. Ancak bu yazılımın çalışması için sistemin sanallaştırma ayarının aktif olması gerekir. Sanallaştırma da bu işi görür.

Sanallaştırma ayarına bakmak için BIOS'a girdikten sonra "Security" bölümünden "Virtualization" ayarının açık mı kapalı mı olduğuna bakın.
Tamam, bakıyorum.
Mesela "VirtualBox" sanal makine yazılımından örnek verelim. Bu yazılım farklı işletim sistemlerini simulasyon olarak denemenizi sağlıyor. Ancak bu yazılımın çalışması için sistemin sanallaştırma ayarının aktif olması gerekir. Sanallaştırma da bu işi görür.

Sanallaştırma ayarına bakmak için BIOS'a girdikten sonra "Security" bölümünden "Virtualization" ayarının açık mı kapalı mı olduğuna bakın.
BIOS ayarlarımda Virtualization denen bir kısım yok ya da ben bulamadım.
İnternetten araştırma yaptığımda denetim masasından kapatılabiliyormuş ve benimki kapalıydı.
Arkadaşlar sorunun cevabını bilen varsa lütfen yanıtlasın.

Son düzenleme:
Hocam hortlatıyorum ancak çözdünüz mü sorunu? @AliS36
Hocam maalesef. GameGaraj ekibine de mail attım fakat "XMP modu açıldığında sistemlerde normal süreden daha fazla açılış süresi ile karşılaşılmaktadır. XMP modundan kaynaklanan bir durumdur. Çözümü bulunmamaktadır." dediler. Yapacak bir şey yok sanırım.

Geri
Yukarı