XMP Açınca Mavi Ekran Sorunu

kaanozcavdar

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar, sistem topladığımdan beri mavi ekran alıyordum son zamanlarda bu artmıştı ve sorun XMP açık olmasıymış. XMP kapadıktan sonra mavi ekran hatası almadım. RAM G.Skill F4-3000C16S-8GISB 3000MHz CL16-18-18-38 1.35V (1x8GB), Anakart ASRock B450M-HDV, İşlemci Ryzen 5 2600x. Şu an RAM'im 2133MHz'de sorunsuz bir şekilde çalışıyor, sorum şu RAM hızımı 3000MHz'de kullanmamın yolu nedir? Bir de Ryzen 5 2600X için maksimum 2933MHz RAM çalıştırıyor diyenler var doğruluğu nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
2600x maksimum 2933 mhz ram kullanmaz. O sadece 2. Nesil ryzen işlemcilerin infinity fabricle 1:1 oranında çalıştığı en yüksek frekanstır ondan sonra 1:2 ye geçer yani en yüksek frekans aslında onun iki katı. Problem o değil. Kötü ramlerden biri gelmiş olabilir ( 1.35 v de 3000 mhz e çıkamayan ) xmp nin normal voltajı 1.35 dir xmp yi açın ve frekansı manuel ayarlayın teker teker yukarı çıkın her adımda mave ekran verip vermediğini kontrol edin . 1.35 v de çıkabildiği en yüksek frekansı bulun sonra ya o frekansta kalın ya da voltajı 1.4 ( daha yükseğe çıkmayın ) e çıkarıp o voltajda çıkabileceğiniz en yüksek frekansı bulun.

Aynı sorundan bende muzdaribim. Ryzen 5 1500X ve Ryzen 2200G işlemci ile MSI A320M Gaming Pro anakart ve GSkill Ripjaws 8GB 3200 MHz RAM'i asla 3200 MHz'de kullanamıyorum. Son 3 BIOS sürüm güncellemesi, son 3 Windows 10 büyük güncellemesi yaptım. Defalarca temiz kurulum yaptım. Son 1 yılda çıkan bütün çıkan Sata, Chipset, Lan, GPU sürücülerini manuel olarak kurdum, denedim. Wİndows 7'de denedim. Anakartın Windows 8.1 desteği olmadığı halde denedim. Voltaj ayarlamalarını denedim. XMP'de ve manuel olarak 3200 MHz frekans hızında her türlü şekilde denedim ama her seferinde mavi ekran aldım. Yani anlayacağınız çözümü yok gibi geldi bana. RAM'leri XMP ile 2933 MHz frekans hızında çalıştırırken herhangi bir sorun yaşamıyorum, sistem hatasız ve stabil çalışıyor. Minidump dosyalarını paylaşırsanız belki arkadaşlar yardımcı olabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı