Çözüldü XMP açınca PC kapanıyor veya resetleniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

jubeigiyu

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarı İtopya'dan yeni aldım kasa ve PSU birlikte geldi. PSU'da sertfika yok 12A'de 384W üretiyor. Sizce bu sisteme yeterli mi sebebi PSU'dan veya RAM'den mi?
İşlemci:Intel Core i3 12100F 4.3GHz
Ekran kartı:GIGABYTE GeForce RTX 3050 EAGLE GDDR6 8GB
SSD:MLD M300 500GB NVME 2280 Gen3x4 M.2 SSD
RAM:GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4 2adet
Anakart:GIGABYTE H610M H 3200MHz DDR4 Soket 1700 M.2 HDMI D-Sub mATX Anakart
PSU: Power Boost BST-500e
Ve bu sisteme hangi PSU'yu önerirsiniz? Bilgi sahibi biri yazsın bu konuları pek bilmiyorum dolu araştırma yaptım genelde PSU'dan dolayı diye yardım istiyorum RAM'den olma ihtimali olacağını düşünmüyorum çünkü sitesinde RAM'leri destekliyor anakart. Şimdiden teşekkürler. Bu arada 2133MHz'den 3200MHz'ye alıyorum hızını.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Güç tüketimi değişeceği için ekran kartına göre almak daha mantıklı. Bu haliyle 500W yeterli olacaktır.

Çözümünü kendim buldum XMP profile 1'de RAM voltajı 1.35v daydı. Kendim belki voltaj az geliyordur sisteme diye 1.4v yaptım ve şu an öyle bir sorun yaşamıyorum çok şükür :)
BIOS güncel değilse güncelleyip deneyin. PSU kaliteli değil. Fakat RAM MHz olayı bundan olmayabilir. İleride ekran kartı yükseltmeyi düşünüyorsanız buna göre tavsiye vermek daha doğru olur.

BIOS güncel değilse güncelleyip deneyin. PSU kaliteli değil. Fakat RAM MHz olayı bundan olmayabilir. İleride ekran kartı yükseltmeyi düşünüyorsanız buna göre tavsiye vermek daha doğru olur.

BIOS'u dün guncelledim fakat hala aynı.

Size göre tam olarak sorun nerede acaba? Karar veremiyorum ekran kartıyla olarak alakası ne tam olarak?

Ve dediğiniz gibi onerebileceginiz bir ekran kartı var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç tüketimi değişeceği için ekran kartına göre almak daha mantıklı. Bu haliyle 500W yeterli olacaktır.

Çözümünü kendim buldum XMP profile 1'de RAM voltajı 1.35v daydı. Kendim belki voltaj az geliyordur sisteme diye 1.4v yaptım ve şu an öyle bir sorun yaşamıyorum çok şükür :)

Çözüm

Geri
Yukarı