Rehber XMP açınca yaşanan sorunlara olası çözümler

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sık Karşılaşılan RAM Problemleri

XMP Kapalı Stabilite Testi Uygulamak

• RAM'in sağlam olduğunu gözlemlemek amaçlı XMP'yi devre dışı bırakın ve JEDEC frekansı haliyle MemTest86 + TestMem5 + AIDA 64 Memory Stress testi uygulayın. Eğer 3 programda da bir problem yaşamazsanız RAM'de sorun yoktur. Eğer bu adımda problem yaşıyorsanız, iade veya değişim talep edin.
İşlemci, Anakart ve RAM Kombinasyonu
  • Elinizdeki anakart ve işlemciyi ve birbirine olan sinerjilerini bilin, bilmiyorsanız Technopat Sosyal'de konu açıp yardım isteyin. Mesela kullanıcı i5 10400F ile birlikte B460 çipsetli bir anakart kullanıyor ve 3600-16 aldığı RAM, XMP açılınca 2666-16 çalışıyor. Kullanıcı, neden 3600 kullanamıyorum diye soruyor. Bunun sebebi de işlemci üreticilerinin, kullanıcıya pahalı anakart dayatmasıdır. Yani sorun RAM'de değil, firmanın kısıtlamasında.
Yüksek Frekans RAM
  • İşlemcinizin bellek kontrolcüsü, frekansı kaldırmıyor olabilir. Bu durum, AMD tarafında sıklıkla görülüyor. AMD işlemciler, genel olarak yüksek frekanslı RAM sevmiyorlar; çünkü bellek kontrolcüleri yüksek frekanslara çıkabilecek kadar iyi performansta değil. Mesela Ryzen 5 3600'ün yanında 4000 MHz CL19 bir RAM alırsanız, XMP açtığınızda sorun yaşamanız muhtemel. Eğer elinizdeki işlemci, yüksek frekanslı RAM'leri sevmeyecek bir modelse, elle kendiniz frekans ayarı yapmanız gerekmekte. Yine aynı örneklerden devam edecek olursak; Ryzen 5 3600 için ideal frekanslar 3600, 3666 ve 3733 MHz. Satın almış olduğunuz 4000-19 RAM'de yine XMP'yi açın; ama bu sefer farklı olarak 4000 MHz olan sekmeyi 3600, 3666 veya 3733 olarak değiştirin ve sistemi çalıştırın. Eğer bu yaptığınız değişiklikten sonra stabilite testleri vs. yaptığınızda yine problem yaşamıyorsanız sorunun kaynağının yine RAM'den dolayı olmadığını görmüş olursunuz.
  • Eğer abartı seviyede yüksek frekanslı bir RAM aldıysanız (5066 MHz), elinizdeki anakartın RAM topolojisi de yetersiz kalabilir. Ama o frekanslara çıkmanıza olanak sağlayan bellek kontrolcüye sahip işlemciler, 1 elin parmağını geçmez.
Hatalı XMP Değeri
  • Bu durum, giriş seviyesi modellerde daha sık yaşanıyor: XMP'nin direkt olarak problemli olması. Mesela aldığınız RAM'in XMP'si 3600-18-22-22-42; ancak bu XMP'yi açtığınızda sistemde stabilite sorunu veya görüntü gelmeme sorunu oluyorsa deneyeceğiniz bir çözüm ise RAM gecikmelerini elle değiştirmek olacaktır. Mesela 3600-18-22-22-42 ise, 3600-19-23-23-43 deneyin. Veya 3533-18-22-22-42 deneyin. Eğer böyle değişiklikler yaptıktan sonra stabilite testleri vs. de yaptığınızda problem yaşamıyorsanız, XMP'si testten düzgün geçmemiş ama sağlam olan RAM'i iade/değişime yollamamış olursunuz. Tabii aldığınız RAM'i o XMP ile kullanamamak veya bu işlerle uğraşmak istemiyorsanız iade/değişim basın geçin. Kullanıcılar, stabil çalışmayan XMP'yi düzeltmek zorunda değil.
Beta BIOS
  • Beta BIOS kullanmak da, stabilite sorununa yol açabilmekte. Eğer Beta BIOS kullanıyorsanız, Beta olmayan bir BIOS sürümüne geçin. Tabii geçiş yapacağınız BIOS'un notlarını okuyun. Bulunduğunuz sürümden geriye gidecekseniz, çeşitli özellikler kaybolabilir.
Anakart Voltaj Kilidi
  • Bazı anakartlarda, voltaj kilidi bulunmakta. Ancak bunları ezbere bilmek neredeyse imkansız. Ve bu bilgiye kullanıcı deneyimi olmadan ulaşamıyorsunuz. Bazı anakartlarda 1.35V kilidi var, bazılarında 1.4V kilidi var, bazılarında 1.5V kilidi var örnek verecek olursak. Genelde bu kısıtlamalar, çok giriş seviyesi anakartlarda oluyor; örneğin A320 ve H410 gibi çip setlerde. Nadiren B450'lerde ve B460'larda da olduğu oluyor. Mesela elinizdeki RAM'in XMP'si 1.45V; ama anakartınızın voltaj kilidi 1.35V. Bu durumda yapabileceğiniz 2 şey var; ya frekans kısacaksınız, ya gecikme yükselteceksiniz. Gecikme yükseltmek, frekans kısmaktan daha mantıklı. Mesela 3600-14-14-34 1.45V RAM'iniz varsa, bunu 3600-16-16-36 ve 1.35V ile denemeye çalışın. Eğer bu değişiklikten sonra yaptığınız stabilite testlerinden sorunsuz geçiyorsa, o şekilde kullanabilirsiniz.

Aklıma gelen en sık yaşanılan problemler bunlar. Başka varsa aşağıda belirtmeyi unutmayın.

Hatalı xmp değeri konusunda kendi deneyimlerimden bir çözüm aktarmak istiyorum. Mutlaka ram slot numarasına göre ramleri yerleştirin yoksa xmp hata verebiliyor. Bu konuda anakartınızın kullanım kılavuzunda yer alan ram slot numaralarını takip ederek ramleri yerleştirin.

Benim ramler 1-3 slotlara takılmıştı halbuki anakartımda 2-4 slotlara takmam gerektiği belirtiliyordu. Uygun şekilde çıkarıl yerleştirdiğimde xmp’den hata almadan frekans hızlarını yükseltebildim.

Dünden beri bir sorun yaşamaktayım ve sizin konunuzu gördüm. Msi z170a gaming m3 anakartım, i5 6600k işlemcim var. Anakartımın 3600mhz (OC) destekli olduğunu biliyorum. Dün yeni ram aldım 3200 mhz 16 gb single channel. Bu rami taktığımda 2133-2400 ün üzerine çıkmıyor xmp açtığımda ise sorunla karşılaşıyorum pc açılmıyor hata veriyor. Ne yapmamı önerirsiniz.

3066 Mhz olarak girdim ve şu anda sistem bu şekilde açıldı fakat hazır seçeneklerden seçtiğim için gecikme değeri 24 olarak çalışıyor ram. Özür dileyerek düzeltiyorum 16 imiş orda yazan değerde çalışmıyormuş.

Dosya Ekleri

• 213123.JPG
    213123.JPG
    46,6 KB · Görüntüleme: 146

Geri
Yukarı