XMP açmak anakarta zarar verir mi?

Zalplex

Centipat
RAM
GSKILL RIPJAWS 8X2 16GB 3200 MHz
Anakart
ASUS PRIME H510M-E
İşlemci
i5 11400F
Merhaba benim bir ay önce aldığım bir bilgisayarım var bilgisayarımda hep görüntü bozulmaları vs. gibi sorunlar bulunmaktaydı ekran kartı kablo gibi şeyler kontrol edilmesine rağmen sorun çözülmemişti. Bugün oyun oynarken bilgisayar dondu ve kasayı tuştan kapatıp açtığım zaman sorun çözüldü ardından tekrar kapatıp açtığımda 4-5 saniye ardından tekrar dondu RAM'lerden her daim şüphe ettim görüntü bozulmaları, kırmızı ekran vs. ve sanırım RAM'lerin helvasını yemek üzereyim bilgisayarı ilk aldığım günden beri olan bu sorunlardan dolayı RAM'in fabrikasyon olarak sorunlu olduğunu düşünmekteyim fakat aklıma bir şey takıldı. Bilgisayar geldiği ilk gün XMP açmıştım ve normal frekansı olan 3200'de kullanmaya başlamıştım. Acaba XMP açmak bir sorun teşkil eder mi?

Not: Bu donma işlemi esnasında kulaklıktan pat diye bir ses geliyor ve sesler tamamen kesiliyor klavye ve mouse ışıkları aynı zamanda kasanın fanları ve ışıkları çalışmaya devam ediyor. Aynı zamanda bilgisayarı gece kapatıp fişlerini çekmekteyim gece uzun bir sürenin ardında sabah bilgisayar açılırken aynı ses geliyor ve ASUS INCREDIBLE kısmında ekranda hızlı gidip gelme ve beyaz aralıklı çizgiler oluşuyor. PSU'da sorun olabilir mi?

PSU kaynakli olabilir ama VRAM kaynakli da olabilir gibi geldi. XMP'nin zarar vermekle bir alakasi yok.
Hocam sistemi komple garantiye yollayacağım ben uğraşmayacağım daha sorunumu teknik servis tespit edip garanti kapsamında tamir edilmesini isteyeceğim. Ek olarak PSU'da yükte vs hiç kapanma görünmedi, ekran kartım garantiye gitti bir sorun olmadığı halinde geri yollandı ve 2 gün önce format atma işleminde bulundum bundan kaynaklı olabilir mi?

Format kaynakli bir sey olmaz, donanimsal bu sorun. PSU kaynakli olabilir dememin sebebi bu tur bir sorunun sebebinin bu olduguna sahitlik etmis olmam.

Format kaynakli bir sey olmaz, donanimsal bu sorun. PSU kaynakli olabilir dememin sebebi bu tur bir sorunun sebebinin bu olduguna sahitlik etmis olmam.
Hocam sizce nedendir peki ben bilgisayarı aldığımdan beri görüntü bozulmaları yaşıyordum RAM bunları yapar mı sizce sorun RAM mi ek olarak bu donma olayı sırasında klavye mouse kasa ışıkları ve fanları hepsi sabit PSU olsa tüm gücü kesmez mi?

Valla kesmiyor, isiklar yanip goruntu gittiginde sorun PSU kaynakli cikmisti bizde.

RAM degil de VRAM kaynakli olabilir daha cok, yine de XMP kapatip Memtest86 yapmak iyidir. Ayrica GPU cekirdegi kaynakli da olabilir goruntu bozulmalari.

Valla kesmiyor, isiklar yanip goruntu gittiginde sorun PSU kaynakli cikmisti bizde.

RAM degil de VRAM kaynakli olabilir daha cok, yine de XMP kapatip Memtest86 yapmak iyidir. Ayrica GPU cekirdegi kaynakli da olabilir goruntu bozulmalari.
Ben en iyisi tüm sistemi İTOPYA teknik servisine yollayayım sorun tespit edilip garanti kapsamında değişim veya tamiri yapılsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı