XMP açmak işlemcide ısınmaya kullanım artmasına yol açar mı?

Kezib

Hectopat
Herkese merhaba 3000MHz RAM'lerini 2400MHz kullanıyorum. XMP açmak istiyorum. Fakat zaten işlemcim halihazırda ısınıyor. Güzel bir fan alana kadar böyle idare edeceğim. Özetle XMP açacağım. Ama ısınma ya da fazla kullanıma yol açar mı? Bir de atıyorum ben CS:GO oyununda rekabetçide Ryzen 3 1300X işlemcim ile birlikte 160-210 arası alıyorum. Bu ne kadar artar?

Herkese merhaba 3000MHz RAM'lerini 2400MHz kullanıyorum. XMP açmak istiyorum. Fakat zaten işlemcim halihazırda ısınıyor. Güzel bir fan alana kadar böyle idare edeceğim. Özetle XMP açacağım. Ama ısınma ya da fazla kullanıma yol açar mı? Bir de atıyorum ben CS:GO oyununda rekabetçide Ryzen 3 1300X işlemcim ile birlikte 160-210 arası alıyorum. Bu ne kadar artar?
RAM'in işlemci ile alakası yok diye biliyorum. Onu aktif etmediğiniz sürece RAM'ler normal hızda çalışmaz. Kullanmayacaksanız almanın anlamı yok.

FPS çok az artacaktır fakat işlemci ısısını etkilemez. X. M.P. İle zaten RAM'leri normalde almanız gereken frekansa çekeceğiniz için bir sorun yaratmaz.

En son yaptığımda ısınmıştı. Konu açtığımda dedikleri XMP özelliği zaten işlemci gücü istiyor demişlerdi.
RAM'in işlemci ile alakası yok diye biliyorum. Onu aktif etmediğiniz sürece RAM'ler normal hızda çalışmaz. Kullanmayacaksanız almanın anlamı yok.

Ramler ısınırmı?

En son yaptığımda ısınmıştı.
İşlemcinde nasıl bir fan kullanıyorsun? Ortalama bir fan kullanıyorsan bu kadar ısınması normal değil. Termal macunu yanlış sürmüş olabilirsin.

RAM'ler ısınır mı?
Herkese merhaba 3000MHz RAM'lerini 2400MHz kullanıyorum.
Yazdığın gibi 3000MHz olması gereken RAM'leri 2400MHz'de kullanıyorsun. 3000MHz'e çekince niye ısınsın?

İşlemcinde nasıl bir fan kullanıyorsun? Ortalama bir fan kullanıyorsan bu kadar ısınması normal değil. Termal macunu yanlış sürmüş olabilirsin.

Yazdığın gibi 3000MHz olması gereken RAM'leri 2400MHz'de kullanıyorsun. 3000MHz'e çekince niye ısınsın?

Stok soğutucu kullanıyorum. Bir pandemi bitsin Wraith Max ya da spire alıp termal macun süreceğim. XMP açmak işlemci istiyormuş. Denedim cidden ısınmaya başlamıştı. Boşta 70 görmüştüm.

Dostum X.M.P. Profilini seçmenin işlemcininin ısınması veya kaynak tüketimi ile uzaktan yakından alakası yok. Para vermişsin tam performans kullanmanı tavsiye ediyorum.

Geri
Yukarı