XMP ayarı sonrası ekrana sinyal gelmiyor

WereBear

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, 3-4 gün önce yeni bir sistem aldım ve bu sistemi sıkıntısız kullanmaktaydım ancak bugün BIOS'ta RAM'lerin hızının 2666 MHz olduğunu fark ettim. RAM'ler normalde 3000 MHz olduğu için o ayara alıp kaydettim ve çıktım. Bilgisayarı tekrar açmaya kalktığımda kendine birkaç kere reset attı. En son ekranda hardware failure gibi bir yazı gördüm galiba ve ondan sonra yine reset attı. Bunun üzerine ekran kartını, RAM'leri, BIOS pilini, klavyeyi, fareyi söktüm ve taktım. RAM'lerin yerlerini değiştirdim, RAM'leri tek tek denedim, ekran kartı olmadan anakart üzerinden görüntü almayı denedim, TV'ye bağladım, clear CMOS olayını yaptım ama bir türlü görüntü alamadım. Bilgisayarı açtığımda fanlar, kasanın LED'leri, işlemci soğutucusu, klavye, fare ve ekran kartı fanları çalışıyor ama monitörüm simsiyah kalıyor. Bu problemi nasıl düzeltebilirim?

Sistem
-Ryzen 1600 AF
-GALAX GTX 1660 Super
-Asrock B450M-HDV R4.0
-Adata 2x8 GB DDR4 3000 MHz
-Adata SU630 480 GB SSD

Son düzenleme:
2 RAM varsa RAM'lari ilk önce birini sonra öbürünü çıkarıp diğerini tak öyle dene.
Denedim,işe yaramıyor. Slotları değiştirdim,tek tek denedim,yeni alınmasına rağmen uçlarını silgi ile sildim ama olmadı.

İki gün önce aynı şeyi yaşadım PC 3-4 kere reset attı ama benim anakart akıllı galiba, baktı bilgisayar açılmıyor BIOS ayarları bozuk sıfırlamak istiyorsanız F1 basın dedi basınca açıldı bilgisayar.
Benimki akılsız galiba ya böyle bir şey yapmadı 😅 Keşke bu şekilde kurtarabilseydim bende. Kaç senedir heveslendik tam karantina zamanı bilgisayar topladık ama bir BIOS ayarı ile ekrana görüntü gelmez hale getirdik bilgisayarı.

Sizin problem BIOS ayarlarının yanlış olması RAM değiştir, sök tak, bir aç kapat düzelir v.s gibi donanımsal önerileri gözardı edin, BIOS'u nasıl sıfırlarsınız onu düşünün tavsiyem.

Sizin problem BIOS ayarlarının yanlış olması RAM değiştir, sök tak, bir aç kapat düzelir v.s gibi donanımsal önerileri gözardı edin, BIOS'u nasıl sıfırlarsınız onu düşünün tavsiyem.
BIOS pili sök tak dediler denedim olmadı. Clear CMOS yap dediler bir sürü farklı şekilde denedim yine olmadı. BIOS pili ve Clear CMOS dışında nasıl sıfırlayabilirim ki ?
Düzenleme : Yardım etmeye çalışan herkese teşekkür ediyorum. Bir çözüm bulamadığım için mecburen servise yollayacağım. Nerede hata olduğu ve nasıl düzeltildiği hakkında bilgi alabilirsem buraya yazarım. En azından benden sonra bu sorunu yaşayanlar problemini çözebilirler belki.
Güncelleme: Bilgisayarım servisten geldi ve anakartı değiştirilmiş. Evet,bir BIOS ayarıyla anakartı bozmayı başarmışım çok ilginç bir durum gerçekten.

Son düzenleme:
BIOS pili sök tak dediler denedim olmadı. Clear CMOS yap dediler bir sürü farklı şekilde denedim yine olmadı. BIOS pili ve clear CMOS dışında nasıl sıfırlayabilirim ki?
Düzenleme: Yardım etmeye çalışan herkese teşekkür ediyorum. Bir çözüm bulamadığım için mecburen servise yollayacağım. Nerede hata olduğu ve nasıl düzeltildiği hakkında bilgi alabilirsem buraya yazarım. En azından benden sonra bu sorunu yaşayanlar problemini çözebilirler belki.
Güncelleme: Bilgisayarım servisten geldi ve anakartı değiştirilmiş. Evet, bir BIOS ayarıyla anakartı bozmayı başarmışım çok ilginç bir durum gerçekten.

Bende de aynı problem oldu ücret aldılar mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı