XMP ayarı sonrası ekrana sinyal gelmiyor

WereBear

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, 3-4 gün önce yeni bir sistem aldım ve bu sistemi sıkıntısız kullanmaktaydım ancak bugün BIOS'ta RAM'lerin hızının 2666 MHz olduğunu fark ettim. RAM'ler normalde 3000 MHz olduğu için o ayara alıp kaydettim ve çıktım. Bilgisayarı tekrar açmaya kalktığımda kendine birkaç kere reset attı. En son ekranda hardware failure gibi bir yazı gördüm galiba ve ondan sonra yine reset attı. Bunun üzerine ekran kartını, RAM'leri, BIOS pilini, klavyeyi, fareyi söktüm ve taktım. RAM'lerin yerlerini değiştirdim, RAM'leri tek tek denedim, ekran kartı olmadan anakart üzerinden görüntü almayı denedim, TV'ye bağladım, clear CMOS olayını yaptım ama bir türlü görüntü alamadım. Bilgisayarı açtığımda fanlar, kasanın LED'leri, işlemci soğutucusu, klavye, fare ve ekran kartı fanları çalışıyor ama monitörüm simsiyah kalıyor. Bu problemi nasıl düzeltebilirim?

Sistem
-Ryzen 1600 AF
-GALAX GTX 1660 Super
-Asrock B450M-HDV R4.0
-Adata 2x8 GB DDR4 3000 MHz
-Adata SU630 480 GB SSD

Son düzenleme:
Bios pilini çıkarıp bir süre bekledikten sonra tekrar takın. Bu işlem sonucu bios sıfırlanacak. Ramin kendin xmp profili yoksa olabiliyor böyle şeyler.

Bios pilini çıkarıp bir süre bekledikten sonra tekrar takın. Bu işlem sonucu bios sıfırlanacak. Ramin kendin xmp profili yoksa olabiliyor böyle şeyler.
2 kere yaptım bu işlemi.İlkinde 1 dakika kadar bekleyip tekrar taktım.İkincisinde ise 10 dakika kadar bekledim ama durum aynı. Ekran tamamen siyah hiçbir sinyal gelmiyor.

Elinizde başka ram var mı? Ramlerden kaynaklı olabilir görüntülerin gelmemesi.
Malesef başka ram yok. Bir BIOS ayarıyla 2 ram bozmamışımdır umarım :/

Spesifik bir durum üzgünüm bunu yaşamış birinden veya bu işle ilgili çok daha bilgili birinden yardım almanızda fayda var.
Sağolun.

@Recep Baltaş Abi merhabalar,problemim için normalde bios pili söküp takınca ya da cmos clear işlemini yapınca düzelmesi gerekirdi diye biliyorum ancak işe yaramıyor. Yardımcı olma imkanın var mıdır acaba ?
Kabloları söküp taktım,tekrardan Clear CMOS olayını denedim,BIOS pilini söküp yaklaşık 5-6 saat beklettim ve tekrar taktım,ekran kartını söküp bilgisayarı o şekilde çalıştırmayı denedim,ramleri tek tek ve yerlerini değiştirerek denedim yine olmadı. Galiba bir BIOS ayarı ile bir bileşene zarar verdim. Bu arada önemli bir konu mudur bilemiyorum ama normalde bilgisayarı kapatınca klavyenin ışıkları yanmıyor,farenin ışıkları sönüyor eğer biz dokunursak çalışıyordu. Şimdi bilgisayarı kapatınca hem farenin hem klavyenin ışıkları yanıyor.

Son düzenleme:
İki gün önce aynı şeyi yaşadım PC 3-4 kere reset attı ama benim anakart akıllı galiba, baktı bilgisayar açılmıyor BIOS ayarları bozuk sıfırlamak istiyorsanız F1 basın dedi basınca açıldı bilgisayar.

Geri
Yukarı