XMP için Intel XMP uyumlu RAM mı gerekiyor?

bugragursoy

Centipat
Merhaba,

i7 7700K işlemci, ASUS Z270K Prime anakart kullanıyorum. Şu an 2133MHz 2x8GB RAM takılı. Yükseltmek için RAM'leri 3200 ya da 3600MHz değerinde almayı düşünüyorum. Fakat bazı RAM'lerde "competible on AMD Ryzen" diyor. Yani bu RAM'ler Intel işlemcide çalışmayacak mı ya da çalışırsa tam randıman alamaz mıyım? Çok araştırdım ama sonuca varamadım. Bir de 3200MHz mı mantıklı olur bu sisteme yoksa 3600'mü. RTX 2070 Super ekran kartı takılı bir de.

İlginiz için teşekkürler.

Çok istisna durumlar olmadığı sürece bellekler hemen hemen bütün sistemlerle uyumlu çalışıyor. O açıklama da bana sanki Intel için zaten uyumlu da AMD için de uyumludur anlamı içeriyor gibi geldi. Çoğu sıkıntılı bellekler de BIOS güncellemeleriyle destek alıyor bir şekilde. Eğer farklı marka ya da farklı frekans ve gecikme değerlerine sahip bellek kullanmazsanız uyumsuz bellek almanı neredeyse imkansız.

Çok istisna durumlar olmadığı sürece bellekler hemen hemen bütün sistemlerle uyumlu çalışıyor. O açıklama da bana sanki Intel için zaten uyumlu da AMD için de uyumludur anlamı içeriyor gibi geldi. Çoğu sıkıntılı bellekler de BIOS güncellemeleriyle destek alıyor bir şekilde. Eğer farklı marka ya da farklı frekans ve gecikme değerlerine sahip bellek kullanmazsanız uyumsuz bellek almanı neredeyse imkansız.

Cevap için çok teşekkür ederim, ben de sizin gibi düşündüm fakat emin olamadım. Peki 3200mhz ram ile 3600mhz arasında kaldığımda hangisini seçmeliyim? Çoğu karşılaştırmalarda aralarında 3-5 fps'lik farklar gördüm fakat sizlerin de görüşünü alabilirim.

Ryzen sistemlerde frekans çok önemli. Bununla ilgili çok karşılaştırma var. Fakat Intel için bu ne kadar etkili bilemiyorum. Arada çok büyük bir fiyat farkı varsa 3200 tercih edin. Yakın fiyatlardaysa 3600 daha iyi olur. Mesela 8 GB 3600 MHz belleğe 650-700 TL çok bence.

Cevap için çok teşekkür ederim, ben de sizin gibi düşündüm fakat emin olamadım. Peki 3200mhz ram ile 3600mhz arasında kaldığımda hangisini seçmeliyim? Çoğu karşılaştırmalarda aralarında 3-5 fps'lik farklar gördüm fakat sizlerin de görüşünü alabilirim.
CL değerlerine de dikkat et. Alacağın bellek CL16 olsun. CL18 alma 😀

İkisini de CL16 olarak düşünürsek ikisi de alınabilir ama bence aradaki fiyat farkı çok olacağı için değmez. 3200MHz alabilirsin ya da OC bilgin varsa elindeki 2133MHz bellekleri 3200MHz yapabilirsin 😀

CL değerlerine de dikkat et. Alacağın bellek CL16 olsun. CL18 alma 😀

İkisini de CL16 olarak düşünürsek ikisi de alınabilir ama bence aradaki fiyat farkı çok olacağı için değmez. 3200MHz alabilirsin ya da OC bilgin varsa elindeki 2133MHz bellekleri 3200MHz yapabilirsin 😀
Valla oc bilmiyorum zorlamak da istemem. Bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim. 3200' cl 16 bir ram alacağım muhtemelen.

Yeni konular

Geri
Yukarı