Çözüldü XMP ile Memtest86 sonucu normal midir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba. Bilgisayar sürekli mavi ekran hatası veriyordu ve araştırdıktan sonra RAM arızası olduğunu söylediler. Memtest86 adlı programı indirip test yaptım ve hala devam ediyor. Görseldeki şekilde yazılar var ama sorun anakartta mı, RAM'de mi yoksa RAM girişinde mi çözemedim. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim ☺️

Dosya Ekleri

• IMG_20230205_215121.jpg
    IMG_20230205_215121.jpg
    290,4 KB · Görüntüleme: 143
  • IMG_20230204_230133.jpg
    IMG_20230204_230133.jpg
    182,2 KB · Görüntüleme: 123
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tabii. Eğer yeni RAM alıyorsanız pek gerekli olduğunu düşünmüyorum. Yeni RAM alma sebebiniz bu yaşadığınız sorunsa, 3200MHz ile kullanmak çok fazla performans farkı yaratmaz. Gereksiz bir masraf olur.

Ben zaten RAM'leri 32 yapmayı düşünüyordum o da bahanesi oldu. Hem bu sayede anakartta sorun var mı onu çözmüş olacağım. Pek sanmıyorum ama bir de yeni RAM'ler gelince eskisini garantiye gönderir zaman kaybetmem usta 😊

Şu an XMP kapalı bir şekilde 3200 MHz de stabil olarak kullanıyorum ve sistem de herhangi bir sorun yok. Galiba RAM'ler arızalı ve MHz yükseltince hata veriyor büyük ihtimalle. Bu şekilde kullanmaya devam edeceğim yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum 😊 İyi ki varsınız Technopat 👍
342 adet hata var. RAM kaynaklı mavi ekran vermiş. RAM modülleri ya bozuk ya da slotta sıkıntı var. En kötü olasılık anakartta RAM kontrolcüsü sıkıntılı.

Stabil ise ek voltaja gerek yok.

Tamamdır çok teşekkür ederim. Galiba yeni RAM aldıktan sonra anlayacağım sorunu. Elimde bellekleri de garantiye veririm başka seçeneğim yok.

342 adet hata var. RAM kaynaklı mavi ekran vermiş. RAM modülleri ya bozuk ya da slotta sıkıntı var. En kötü olasılık anakartta RAM kontrolcüsü sıkıntılı.

Usta XMP kapalı iken iki RAM'i de tek tek bütün Slot'larda test ettik sorun çıkmadı. Anakartın RAM girişlerinde kesinlikle problem yok. Hata sadece XMP açıp MHz yükseltince oluyor.

RAM'leri 3200MHz'de ne kadar voltaj vererek çalıştırıyorsunuz? 3600MHz ile 1.36 ve 1.37V değerlerini vererek ve alt değerleri de ellemeyerek bir dener misiniz? Eğer voltaj olarak 1.36 ve 1.37'de hata almazsanız voltaj sorunu çözmüş diyebiliriz. Performansta verimi arttırmak için alt değerleri vs. değiştirmek gerekecektir manuel olarak. Bunu da belirtmekte fayda var. Voltaj olarak 1.38 değerinin üstüne çıkmanızı önermiyorum. En son olarak bu değeri deneyebilirsiniz diğerleri işe yaramazsa. Voltajı minimumda tutmak ve stabiliteyi yakalamak önemlidir bunu da belirmekte fayda var.

RAM'leri 3200MHz'de ne kadar voltaj vererek çalıştırıyorsunuz? 3600MHz ile 1.36 ve 1.37V değerlerini vererek ve alt değerleri de ellemeyerek bir dener misiniz? Eğer voltaj olarak 1.36 ve 1.37'de hata almazsanız voltaj sorunu çözmüş diyebiliriz. Performansta verimi arttırmak için alt değerleri vs. değiştirmek gerekecektir manuel olarak. Bunu da belirtmekte fayda var. Voltaj olarak 1.38 değerinin üstüne çıkmanızı önermiyorum. En son olarak bu değeri deneyebilirsiniz diğerleri işe yaramazsa. Voltajı minimumda tutmak ve stabiliteyi yakalamak önemlidir bunu da belirmekte fayda var.

Öncelikle uzun uzun anlattığınız için teşekkür ederim. Ben direk 3200'e alıp test etmeye başladım voltaj değiştirmeden şu an test 4/3 de ve herhangi bir sorun olmadı size yine de voltajla oynamalı mıyım?

Şu an bu şekilde hatta 😊

Dosya Ekleri

• IMG_20230207_214237.jpg
    IMG_20230207_214237.jpg
    225,2 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Eğer 3600MHz olarak kullanmak istiyorsanız voltaj ayarı lazım. 3200MHz ile arasında ufak performans farkı olacaktır.

Çok fazla olmaz diyorsanız yeni RAM'ler gelene kadar hiç oynamayayım ben 😅 Ama 3600'e dediğiniz voltaja alıp bir test yapayım hemen.

Tabi. Eğer yeni RAM alıyorsanız pek gerekli olduğunu düşünmüyorum. Yeni RAM alma sebebiniz bu yaşadığınız sorunsa, 3200MHz ile kullanmak çok fazla performans farkı yaratmaz. Gereksiz bir masraf olur.

Tabii. Eğer yeni RAM alıyorsanız pek gerekli olduğunu düşünmüyorum. Yeni RAM alma sebebiniz bu yaşadığınız sorunsa, 3200MHz ile kullanmak çok fazla performans farkı yaratmaz. Gereksiz bir masraf olur.

Ben zaten RAM'leri 32 yapmayı düşünüyordum o da bahanesi oldu. Hem bu sayede anakartta sorun var mı onu çözmüş olacağım. Pek sanmıyorum ama bir de yeni RAM'ler gelince eskisini garantiye gönderir zaman kaybetmem usta 😊

Şu an XMP kapalı bir şekilde 3200 MHz de stabil olarak kullanıyorum ve sistem de herhangi bir sorun yok. Galiba RAM'ler arızalı ve MHz yükseltince hata veriyor büyük ihtimalle. Bu şekilde kullanmaya devam edeceğim yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum 😊 İyi ki varsınız Technopat 👍

Son düzenleme:
Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı