XMP profili açmak

Denizoviç

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar BIOS ayarlarında XMP profili açtığım zaman oyunlarda oluşan droplar hatta arka planda çalışan uygulamaları bile bu yüzden kapattıran droplar bir anda gidiverdi ve işin ilginç yanı zaten RAM'lerim XMP açık olmasa bile en yüksek MHz değerinde çalışıyorlardı BIOS ekranında profil açık olduğu zaman en üst değerin 1 fazlası 2667 olarak gözükmekte, soruma gelecek olursak bu bu profilin açık kalması uzun vadede bir problem çıkartabilir mi? Çünkü belirttiğim gibi normal frekans değerlerinin 1 sayı üzerinde çalışıyor RAM'lerim ve ek olarak görev yöneticisinde 2666MHz olarak gözüküyor BIOS ekranında ise 2667MHz olarak görünüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde RAM'lerinizin hızı ne kadar bilmiyorum, belirtmemişsiniz. Fakat XMP açmadan kullanılan RAM'in tam performansı elde edilmez zaten.

Ramlerin normalde kaç mhz ki ? eski sistemimde ramlerim 3000 olmasına rağmen xmp profili 2666 olarak değiştiriyordu, elle yapmam gerekiyordu

Ramlerim Kingston 8GB HyperX Fury Black DDR4 2666MHz xmp profile tıklamadan öncede zaten tam değerlerinde çalıyor olarak gözüküyordu yani 2666 mhz olarak xmp profili aktive etiğim zaman ise 2667 mhz olarak gözüküyor bios ekranında ama dediğim gibi oyun içi droplarımda kayboldu xmpyi açınca ben sadece normal değerin üstünde bir değer gözüktüğü için zararı olur mu diye sormak istemiştim.

Ramlerim Kingston 8GB HyperX Fury Black DDR4 2666MHz xmp profile tıklamadan öncede zaten tam değerlerinde çalıyor olarak gözüküyordu yani 2666 mhz olarak xmp profili aktive etiğim zaman ise 2667 mhz olarak gözüküyor bios ekranında ama dediğim gibi oyun içi droplarımda kayboldu xmpyi açınca ben sadece normal değerin üstünde bir değer gözüktüğü için zararı olur mu diye sormak istemiştim.
Olmaz, merak etmeyin.

Zararı olmaz isterseniz yapabiliyorsanız 3000 MHz'ye overclocklayın. XMP'yi açmadan önce kendiniz manuel olarak 2666 MHz'ye çekmiş olabilir misiniz zamanlamalarını değiştirmeden? Yani ilk taktığınızda 2133 MHz'de falan çalışıyor olmasın? Eğer öyleyse ve manuel olarak XMP açmadan 2666 yaptıysanız o yüzden takılmalar oluyordur. XMP ile hız aşırtınca zamanlamaları ve voltajı da düzrnlemiştir.

Geri
Yukarı