XPG Battlecruiser, SilverStone PF360, ROG STRIX B550 ARGB fan bağlantısı yapma

alpknkc

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Dostlar, yakın zamanda sistem toplamaya başlayacağım. Sistemi parça parça alıp evde kendim kurulum yapacağım fakat kafamda ARGB bağlantısını anakarta nasıl yapabilirim diye sürekli düşünüyorum. İnternette bayağı bir araştırma yaptım ama çok somut cevaplara ulaşamadım. Kasa olarak XPG Battlecruiser almayı düşünüyorum ve 4 adet ARGB fanı mevcut. Sıvı soğutma olarak SilverStone PF360 modelini düşünüyorum ve onun da 3 adet ARGB fanı mevcut. Toplamda 7 fanı ASUS ROG STRIX B550-F GAMING modeline nasıl bağlayabilirim? Hepsini Aura Sync üzerinden kontrol etmek istiyorum ve bildiğim kadarıyla anakartta sadece 1 adet ARGB girişi var. Ekstra almam gereken bir çoğaltıcı vs. bir şey var mı? ARGB dışında da fan hızlarının kontrolü için anakarta bağlantı yaparken çoğaltıcı almam gerekiyor mu? Anakartta sanırım 3 adet CHA_FAN girişi var. Henüz sistemi almadan bunları sormak istedim.

Silverstone PF360 kullanıyorum. Radyatöre bağlayacağın 3 ARGB fan için kutunun içinden gerekli adaptör çıkıyor, hepsini uç uca ekleyip anakarta tek bir konektör takabiliyorsun. XPG kasadan çıkan fanlar için ise muhtemelen en az öndeki 3 fan için birleştirici adaptör kasanın içinde mevcuttur muhtemelen fanlar o şekilde montajlı gelir.

Sonuç olarak elinde minimum 2 maximum 3 tane anakarta gitmesi gereken ARGB soketi kalıyor, bunlar için adaptör alman gerekecektir. Ancak bence parçaları gidip elden teslim alacaksan, teslim aldıktan sonra ARGB kablo soketlerini incele ve birbirine uyumlu olduklarını gör ona göre kablo al.

Bu arada XPG Battlecruiser için kasanın üstüne 360mm AIO takılabiliyor mu? Eğer takılamıyorsa zaten toplamda 6 fan kullanabilirsin.

Silverstone PF360 kullanıyorum. Radyatöre bağlayacağın 3 ARGB fan için kutunun içinden gerekli adaptör çıkıyor, hepsini uç uca ekleyip anakarta tek bir konektör takabiliyorsun. XPG kasadan çıkan fanlar için ise muhtemelen en az öndeki 3 fan için birleştirici adaptör kasanın içinde mevcuttur muhtemelen fanlar o şekilde montajlı gelir.

Sonuç olarak elinde minimum 2 maximum 3 tane anakarta gitmesi gereken ARGB soketi kalıyor, bunlar için adaptör alman gerekecektir. Ancak bence parçaları gidip elden teslim alacaksan, teslim aldıktan sonra ARGB kablo soketlerini incele ve birbirine uyumlu olduklarını gör ona göre kablo al.

Bu arada XPG Battlecruiser için kasanın üstüne 360mm AIO takılabiliyor mu? Eğer takılamıyorsa zaten toplamda 6 fan kullanabilirsin.
Teşekkür ederim hocam. Şöyle bir ürün bulmuştum.
Sanırım sadece bu çoğaltıcıyı alsam herhangi bir sorunum kalmaz.

ModArt PC incelemesinde ister öne ister üste 360mm radyatörler rahatlıkla takılabiliyor diye belirtmişti hocam.

Merhabalar bahsettiğiniz incelemeyi izlemiştim yanlış hatırlamıyorsam kasanızdaki fanların üstünde 2 tane ARGB kablosu mevcut bu da 4 tane fanı birbirine bağlayarak 1 bağlantı haline dönüştürebilmenizi mümkün kılmakta. Kullanmak istediğiniz soğutmanın fanları ve pompası da o şekilde. Anakartınız kullanma kılavuzunda ise 500 LED desteği olduğu yazmakta yani bulduğunuz ürün işe yarayacaktır. Hız bağlantıları için eğer kasanın içinden çoklayıcı çıkmıyor ise ayrı bir çoklayıcı almanız gerekmeyebilir. Eğer kasanızdan çoklayıcı çıkmaz ise pompayı AIO_PUMP bağlantısına, radyatör fanlarını CPU_FAN bağlantısına yaparsanız geriye kasa fanlarınız için 3 tane CHA_FAN bağlantısı ve 1 tane CPU_OPT bağlantısı kalacak, tek bir yerden 4 kasa fanını kontrol etmek isterseniz de bir çoklayıcı alana kadar bu bağlantılar sizi idare edecektir.

Merhabalar bahsettiğiniz incelemeyi izlemiştim yanlış hatırlamıyorsam kasanızdaki fanların üstünde 2 tane ARGB kablosu mevcut bu da 4 tane fanı birbirine bağlayarak 1 bağlantı haline dönüştürebilmenizi mümkün kılmakta. Kullanmak istediğiniz soğutmanın fanları ve pompası da o şekilde. Anakartınız kullanma kılavuzunda ise 500 LED desteği olduğu yazmakta yani bulduğunuz ürün işe yarayacaktır. Hız bağlantıları için eğer kasanın içinden çoklayıcı çıkmıyor ise ayrı bir çoklayıcı almanız gerekmeyebilir. Eğer kasanızdan çoklayıcı çıkmaz ise pompayı AIO_PUMP bağlantısına, radyatör fanlarını CPU_FAN bağlantısına yaparsanız geriye kasa fanlarınız için 3 tane CHA_FAN bağlantısı ve 1 tane CPU_OPT bağlantısı kalacak, tek bir yerden 4 kasa fanını kontrol etmek isterseniz de bir çoklayıcı alana kadar bu bağlantılar sizi idare edecektir.

Teşekkür ederim cevabınız için. İzlediğim incelemelerde ve gördüğüm resimlerde neredeyse anakartın üzerinde hiç bir fan kablosu gözükmüyor ve çok temiz güzel gözüküyor. Bu kadar fan, pompa bağlantısını nasıl yapabiliyorlar? Mesela şu fotoğrafta pompanın kablosu dahi gözükmüyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2020-08-24-02-42-33-893_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2020-08-24-02-42-33-893_com.miui.gallery.jpg
    212,1 KB · Görüntüleme: 58
Kablolamanın bir kısmı yeteneğe bir kısmı da anakart, kasa ve kablo uzunluklarının uyumuna bakıyor. Pompa bağlantısını belleklerin yanından yukarı doğru geçirip anakartın arka tarafından gizleyerek almak mümkün oluyor veya fan bağlantılarını da belleklerin yanından alıp düz bir şekilde geçirmek kabloları gizleyebiliyor.

Bu olay kasanın kablolama ve aynı şekilde sizin kablolama yeteneğinize kalıyor tabi arka taraf biraz karışacaktır.
Kablolamanın bir kısmı yeteneğe bir kısmı da anakart, kasa ve kablo uzunluklarının uyumuna bakıyor. Pompa bağlantısını belleklerin yanından yukarı doğru geçirip anakartın arka tarafından gizleyerek almak mümkün oluyor veya fan bağlantılarını da belleklerin yanından alıp düz bir şekilde geçirmek kabloları gizleyebiliyor.
Fan bağlantılarını arka kısımda hallederim ama pompanın kablosunu merak ediyordum, onun girişi genelde işlemciye yakın bir yerde oluyor. Hiç bir incelemede gözükmüyordu o kısım. RAM'lerin oradan yukarı çıkarıp tekrar arkadan çevirip pompa girişine uzanacak kadar uzun mu o kablo? Kusura bakmayın baya bir soru sordum. Herşeyi internetten alacağım için önceden görme şansım olmayacak ve kafamdaki soru işaretlerini biraz olsun gidermeye çalışıyorum. :)

İstediğiniz kadar sorabilirsiniz. 😄 Bendeki kablo işlemcinin güç bağlantısının oradan dolaşınca yetiyor anakartının altından geçirerek yandan bağlantı hizasından alabiliyorum fakat ben pompanın etrafında 1 tur atıp öyle bağlantıyı yaptım göze pek batmıyor, bendeki pompanın kapağı da olunca saklama şansım oluyor. Ufak plastik kelepçeler çok işe yarıyor böyle durumlarda fazla kalan kısmı 2 kat yaparak 1 tane ufak kelepçe atıyorum dağınık durmasındansa katlı durması daha hoş görünüyor.

Geri
Yukarı