XPG Gammix D30 nasıl 3200 MHz'te çalıştırılır?

Mertalicr

Zeptopat
Daha fazla  
XPG 8 GB Gammix D30 kırmızı 3200MHz CL16 DDR4 RAM'leri XMP modlarını açıyorum, 3200MHz oluyor ama mavi ekran veriyor (MEMORY_MANAGEMENT). XMP modunu devre dışı bırakıp kendim manuel olarak frekansı yükselttiğimde yine aynı şekilde mavi ekran veriyor. Biraz araştırma yaptım ve çok detaylı clocklar falan ayarlanarak yapılabiliyormuş ama RAM'lerin zarına göre yapılıyormuş. Ben RAM'imin ne zar olduğunu bulamadım ve şu an 2600MHz'de çalıştırıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tek 8 GB mı var? Anakartın ne işlemcin ne?

Sistemim da-sistem 5

1 X AMD Ryzen 5 3600 mpk 3.6GHz 35MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm işlemci.
1 X MSI B450M-A PRO Max 4133MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX anakart.
1 X SanDisk 500GB Ultra NVMe M.2 SSD (2400 MB okuma / 1750 MB yazma)
2 X XPG 8 GB Gammix D30 kırmızı 3200MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
1 X Corsair iCUE 4000X RGB 750W 80+ Bronze tempered glass siyah mid Tower kasa.
1 X MSI GeForce RTX 2060 Ventus GP OC 6 GB GDDR6 192 Bit ekran kartı.

Öncelikle BİOS güncellemesi yapıp tekrar XMP ile 3200 yapmayı dene . Eğer olmazsa rami çıkartıp diğer slota tak öyle dene.

Sistemim da-sistem 5

1 X AMD Ryzen 5 3600 mpk 3.6GHz 35MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm işlemci.
1 X MSI B450M-A PRO Max 4133MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX anakart.
1 X SanDisk 500GB Ultra NVMe M.2 SSD (2400 MB okuma / 1750 MB yazma)
2 X XPG 8 GB Gammix D30 kırmızı 3200MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
1 X Corsair iCUE 4000X RGB 750W 80+ Bronze tempered glass siyah mid Tower kasa.
1 X MSI GeForce RTX 2060 Ventus GP OC 6 GB GDDR6 192 Bit ekran kartı.

Tekrar denemen gerekli olmuyorsa RAM'i̇n yerini değiştir.

RAM'lerin yerini değiştirdim zaten anakartta 2 slot var yine olmadı. Araştırıyorum kaç gündür farklı farklı çözümler var bazıları voltaj uymuyor diyor bazıları anakarta OC yapmazsan olmaz diyor her kafadan ses çıkıyor. Hiçbir şekilde çalıştıramadım 3200MHz'de.
Öncelikle BIOS güncellemesi yapıp tekrar XMP ile 3200 yapmayı dene. Eğer olmazsa RAM'i çıkartıp diğer slota tak öyle dene.

BIOS'um güncel.

Memtest ile belleği bir test edebilirsin. Aldığın yerin teknik servisini ara konuş. Anakartta ya da ram'de problem olabilir. Hangisi sorunlu almak için komple bilgisayarı garantiye yollaman gerekebilir. İmkanın varsa başka bir ram bul 3200 ya da daha yüksek değerli .Bilgisayarına takıp dene. Eğer çalışıyorsa sadece ramini garantiye yollayabilirsin. O da çalışmazsa anakartta bir problem olabilir.

Memtest ile belleği bir test edebilirsin. Aldığın yerin teknik servisini ara konuş. Anakartta ya da RAM'de problem olabilir. Hangisi sorunlu almak için komple bilgisayarı garantiye yollaman gerekebilir. İmkanın varsa başka bir RAM bul 3200 ya da daha yüksek değerli. Bilgisayarına takıp dene. Eğer çalışıyorsa sadece RAM'ini garantiye yollayabilirsin. O da çalışmazsa anakartta bir problem olabilir.

Memtest ile belleği test ettim ancak XMP modu devre dışı iken test etmek gerekiyormuş 10 bine yakın hata aldım. Ardından XMP modunu devre dışı bırakıp test ettim hata yoktu. Ama dediğim gibi 3200MHz de çalıştıramıyorum. Sorunun anakartta olup olmadığını öğrenmem için farklı bir RAM bulmam da şu anlık mümkün değil gibi. Yarın aldığım yere kargolayacağım yenisi geldiğinde yine aynı sorun devam ederse komple sistemi göndermeyi düşünüyorum.
Yanlış yaptığım bir şey olabilir mi XMP modu dışında manuel olarak clock değeri ayarlama falan yok mu? Gece bir forumda RAM MHz değerlerini yükseltmeyle ilgili bir konu okumuştum bir sürü değer falan giriyorlar yükseltmek için ben sadece BIOS'a girip RAM frekansını 3200e çekiyordum.

Geri
Yukarı