XPG INVADER kasa ARGB bağlantıları

mEHMETTTTT

Picopat
Arkadaşlar B450M PRO M.2 V2 anakartım var. Bu anakartta ARGB ve RGB girişleri yok. Sadece jled girişi var. Bir arkadaş bana ön paneldeki ARGB kısmı SATA olarak geliyor dedi. Yani o konuda bir sıkıntım yok ancak çoğu sitede fanlar için ARGB diyor ve kasada kontrolcü olmadığı söyleniyor. Anakartımda ARGB ve RGB girişi olmadığı için nasıl bir bağlantı yapmam gerekli?

1607260800292.png

Olan var olmayan var, konuda da belirtmiş zaten. Olmayanlar için ne yapabilirim diye soruyor.
Garip, hepsinden neden çıkmaz ki? 🤣

Ben kontrolcü garanti çıkıyor sanıyordum, öyle değilmiş anladığım kadarıyla.
Cidden öyle ise ARGB kontrolcü almak gerekir, çünkü ARGB girişi yok anakartında.
Üçüncü parti bir ARGB kontrolcü alınabilir, önerim yok.

@Esperoja konuya baktim da, özetlemek gerekirse ARGB'leri bir ucu SATA ve diğer ucu tuşa bağlı bir aparat ile kontrol edilebiliyor yani. Yanlış mı anladım?

SATA bağlantısını güç alması için sataya takacaksın ve kasada 5-6 tane erkek 1 tane dişi kablo ARGB kablosu var, bu dişinin geldiği kabloda bir tane de erkek var. Kasayı alınca onlar birbirine takılı geliyor, dişi ile erkeği ayırıp başka bir kablodan gelen erkek ARGB kablosunu takacaksınız ve ardından kasanın üstündeki ışık tuşundan kontrol ediliyor.

EBA514D8-640F-41F1-BD38-9D796572EC14.jpeg

Uzun kablonun ucuna SATA güç bağlantısı yapılıyor sonra kontrolcünün diğer tarafına da fan bağlantısı yapılıyor. Bu kasanın içinde olacağından her seferinden açıp tuşa basmak zor gelirse de SATA güç bağlantı kablosunun üstündeki porta da reset tuşına bağlı kabloları bağlarsanız kasanın önündeki reset tuşuna basınca da renk değilecektir.

Uzun kablonun ucuna SATA güç bağlantısı yapılıyor sonra kontrolcünün diğer tarafına da fan bağlantısı yapılıyor. Bu kasanın içinde olacağından her seferinden açıp tuşa basmak zor gelirse de SATA güç bağlantı kablosunun üstündeki porta da reset tuşına bağlı kabloları bağlarsanız kasanın önündeki reset tuşuna basınca da renk değilecektir.
Kasada halihazırda ışık değiştirme butonu var ona takılması daha mantıklı olacaktır.
@Esperoja konu sahibi ben değildim ancak yine de teşekkürler.
Anladığım kadarıyla anakart üstüne takmaya hazır bir şekilde geliyor ve onu tuş kablosu ile değiştiriyorsunuz.
Anakart hakkında bilgim yok hiçbir şekilde anakartımda bunla ilgili bağlantı olmadığından böyle çözdüm ben hocam.

Eki Görüntüle 767325

Eğer birden fazla fanınız mevcut ise bir ARGB Hub alırsanız tek bir porta bağlayabilirsiniz. Yada kasanız ile zaten bir tane geliyor olabilir. Eğer hiçbiri yoksa hem kontrolör hem Hub olanlardan bir tane alırsanız hem fanları bağlatıp hem de üzerindeki tuştan ya da kasanızda bunu bağlayabileceğiniz bir reset tuşu bulunuyorsa o tuş üzerinden kontrol yapabilirsiniz.
Kasada halihazırda ışık değiştirme butonu var ona takılması daha mantıklı olacaktır.

Anakart hakkında bilgim yok hiçbir şekilde anakartımda bunla ilgili bağlantı olmadığından böyle çözdüm ben hocam.

Öyle bir tuş bulunuyorsa zaten benim kasamda olduğu gibi ek bir modül de gönderilir renk değiştirme işlevini o tuşa atamak için.
Hocam biraz araştırdım ve kasanızın altındaki LED'lerin sadece SATA üzerinden enerji bağlantısı yapılarak LED kontrol tuşu ile kontrol edilebildiğini far ettim. Sadece fanlar RGB bağlantısı üzerinden yapılıyor ve sizin anakartınızda 2 tane bulunuyor. Önerim bir tane RGB Hub alıp üç fanı aynı girişe bağlarsanız ekstra bir şeye gerek kalmadan fanları uygulama üzerinden kontrol edebilirsiniz. LED'ler için ise zaten kasa üzerinde bir tuş var.
@mEHMETTTTT hocam ürün olarak önerimi bırakayım. 40 TL gibi bir ücreti var. Fanları bu aparata bağlayıp diğerini anakarta bağlamanız yetecektir.
Akasa ak cbld02 10BK bilgisayar kasa fanı çoklayıcı kablo Akasa AK CBLD02 10BK Bilgisayar Kasa Fanı Çoklayıcı Kablo: Amazon.com.tr

Son düzenleme:

Geri
Yukarı