Çözüldü Xubuntu İnternete Bağlanmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

smtglck2000

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Kilis
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Eski kasayı canlandırmak için Xubuntu kurdum. Ancak internete bağlanamıyorum. Lan kablosu ile bağlıyorum, olmuyor; USB ile telefondan aktarıyorum, olmuyor; zaten Wi-Fi yok. Sorunun kaynağının sürücüler yüklenmediği için olduğunu düşünüyorum ama kurulurken dahi internet bağlı olmasına rağmen algılayamadı. Bu durumda sürücüleri de güncelleyemiyorum. Bilgisayarda sorun olmadığını biliyorum çünkü Windows'dan geçtim, hiçbir sorunu yoktu. Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ediyorum.

Aşağıdaki komutların çıktıları sorun hakkında ipucu verebilir.

Kod:
rfkill list
lspci -nnk | grep -iA2 net

Eğer ağ adaptörü USB ise, aşağıdaki komutun çıktısını da eklersiniz.

Kod:
lsusb

Aşağıdaki komutların çıktıları sorun hakkında ipucu verebilir.

Kod:
rfkill list
lspci -nnk | grep -iA2 net

Eğer ağ adaptörü USB ise, aşağıdaki komutun çıktısını da eklersiniz.

Kod:
lsusb

Çıktıları bilgisayarı açtığımda göndereceğim ancak sizin kullandığınız tarayıcı ilgimi çekti. :) Basilisk. Kurmamda yardımcı olur musunuz Ubuntu kullanıyorum tar.xz dosyasını indirdim ancak install edemedim. :)

Kurmaya gerek yok, arşivi çıkartıp içindeki basilik dosyasına çift tıklayarak çalıştırabilirsiniz. Beğenirseniz menüye bir başlatıcı dosyası eklersiniz. Basilisk, Firefox tabanlı bir tarayıcı ama eski sürümlerden birisini teel alıyor, sanırım 52 olsa gerek. Ayrıca Firefox'un tüm eklentileri ile uygumlu değil. Aşağıdaki eklentiyi kurarsanız, eski ama uyumlu bir çok eklentiyi kullanabilirsiniz. Bu eklenti paketi içerisinde bir çok eski ama uyumlu eklenti mevcut. Kurduktan sonra aaç çubuğuna kısayol ekleniyor, buna tıklayarak çevrim dışı eklentileri araştırabilir ve kurabilirsiniz. Güncel bazı eklentilerin geleneksel sürümlerini de araştırıp bulmanız mümkün. Mesela Ublock eklentisinin Basilisk vb. tarayıcılarla çalışan Ublock-legacy sürümü mevcut.

Basilisk'in dil desteği zayıf, dil eklentilerini ekleseniz bile etkileşmiyor.

Bazı uygulamalar derlenmiş biçimde sunulabiliyor, bu tür uygulamaları binary dosyalarına çift tıklayarak çalıştırabilirsiniz. Yani tar.gz arşivi içindeki her uygulama kaynak dosya değildir. Eğer bir yazılıma ait arşiv dosyası, yazılımın kaynak dosyalarını içeriyorsa; tabii olarak bu şekilde çalıştıramazsınız, derlemeniz ve kurmanız gerekir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı