Xubuntu vs Endevouros

Xubuntu Xfce masaüstlü bir Ubuntu dağıtımı. Tek farklı yanı masaüstü ortamın olacaktır. EndeavourOS'ide ben şahsen birkaç saatliğine denedim ve güzel bir dağıtım. Arch'ın tek sıkıntısı paketler senin sisteminde derlendiği için eski bilgisayarlarda paket indirmek çok daha uzun sürüyor.

Xubuntu Xfce masaüstlü bir Ubuntu dağıtımı. Tek farklı yanı masaüstü ortamın olacaktır. EndeavourOS'IDE ben şahsen birkaç saatliğine denedim ve güzel bir dağıtım. Arch'ın tek sıkıntısı paketler senin sisteminde derlendiği için eski bilgisayarlarda paket indirmek çok daha uzun sürüyor.

Evet, endevouros zaten favori dağıtımımdı. Xubuntu'yu hem hafiflik hem de yeni bir deneyim için kullanmak istiyorum. Oyun performansı nasıldır?

Evet, endevouros zaten favori dağıtımımdı. Xubuntu'yu hem hafiflik hem de yeni bir deneyim için kullanmak istiyorum. Oyun performansı nasıldır?

Xfce'den dolayı oyun performansının artacağını düşünüyorum. 400 MB civarı RAM kullanıyor. Denemekte fayda var.

Şahsi fikrim, Xfce gibi doğru düzgün güncelleme almayan, yeni çıkan teknolojileri desteklemeyen bir masaüstü ortamını kullanmazdım. EndevourOS'da masaüstü ortamını siz seçiyorsunuz en azından.

Bence şu anda GNOME, KDE Plasma ve Hyprland dışında kullanılabilecek çok bir arayüz kalmadı çünkü Wayland desteği olmayan bir arayüz kullanmak özellikle touchpad ve dokunmatik ekran gibi konularda işkence. KDE Plasma'yı denediğim zamanlarda çok çöküyordu o yüzden GNOME kullanıyorum ben.

Son zamanlarda Fedora kullanıyorum, hafif sayılmaz ama çok memnun kaldım, öneririm.

Bu arada oyun performansı olarak en çok FPS'yi GNOME Wayland verir. Aşağıya test sonuçlarını bırakıyorum. (Wayland ile X11 arasındaki farkı bilmiyorsanız kısaca ekrana bir şeyleri çizen, inputları alan yazılımlardır bu ikisi.)

Son düzenleme:
Şahsi fikrim, Xfce gibi doğru düzgün güncelleme almayan, yeni çıkan teknolojileri desteklemeyen bir masaüstü ortamını kullanmazdım. Endevouros'da masaüstü ortamını siz seçiyorsunuz en azından.

Bence şu anda GNOME, KDE Plasma ve Hyprland dışında kullanılabilecek çok bir arayüz kalmadı çünkü Wayland desteği olmayan bir arayüz kullanmak özellikle touchpad ve dokunmatik ekran gibi konularda işkence. KDE Plasma'yı denediğim zamanlarda çok çöküyordu o yüzden GNOME kullanıyorum ben.

Son zamanlarda Fedora kullanıyorum, hafif sayılmaz ama çok memnun kaldım, öneririm.

Bu arada oyun performansı olarak en çok FPS'si GNOME Wayland verir. Aşağıya test sonuçlarını bırakıyorum. (Wayland ile X11 arasındaki farkı bilmiyorsanız kısaca ekrana bir şeyleri çizen, inputları alan yazılımlardır bu ikisi.)

Şahsi fikirleriniz benim için çok önemli, Xfce kullanma nedenim hafif olması. Zaten çok yeni bir sistemim yok.

Şahsi fikrim, Xfce gibi doğru düzgün güncelleme almayan, yeni çıkan teknolojileri desteklemeyen bir masaüstü ortamını kullanmazdım. Endevouros'da masaüstü ortamını siz seçiyorsunuz en azından.

Bu arada oyun performansı olarak en çok FPS'si GNOME Wayland verir. Aşağıya test sonuçlarını bırakıyorum. (Wayland ile X11 arasındaki farkı bilmiyorsanız kısaca ekrana bir şeyleri çizen, inputları alan yazılımlardır bu ikisi.)

Gönderdiğiniz karşılaştırma 2021'e ait.

Wayland kullanmayı düşünmüyorum.

Son düzenleme:
Xubuntu denilen dağıtım bildiğimiz Ubuntu'nun XFCE yüklü hâli, şahsen Ubuntu'yu da XFCE'yi de hiç sevmem.

Ubuntu Linux dünyasının Windows'u gibi çok fazla bloatware ile geliyor ve büyük bir firmaya bağlı (Canonical) özgür yazılım felsefesine aykırı gibi geliyor bana. Bunlar dışında Debian tabanlı zaten oldukça stabil ve güzel bir taban.
XFCE ise arayüz olarak pek ısınamadığım ve pek sık güncelleme almayan bir masaüstü ortamı.

EndeavourOS ise Arch'ın masaüstü ortamlısı desek yanlış olmaz, Arch taban kullanmak için güzel bir seçenektir.

İkisi arasından EndeavourOS öneririm, illa .deb dosyaları kurmak istiyorum Ubuntu'ya özel programları kullanmak istiyorum derseniz de Debian öneririm. Ben şuan Debian + GNOME kullanıyorum.

Gönderdiğiniz karşılaştırma 2021'e ait.
2023'te de durum değişmiyor.

X11 doğru düzgün güncelleme almayan, terk edilmiş bir yazılım. Wayland ise daha yeni ve X11'in yerini alan, sürekli gelişen bir yazılım. 5 yıl da geçse bu durum değişmeyecek yani.

Zaten çok yeni bir sistemim yok.
Sistem özelliklerinizi yazmadığınız için sizin sisteminizde nasıl olur bilemem fakat internetteki testlere göre GNOME Wayland'in daha fazla FPS verdiği ortada.

Wayland kullanmayı düşünmüyorum.
X11'in tek sıkıntısı touchpad ve dokunmatik ekran değil. Gizlilik konusunda da kötü, herhangi bir uygulama izin almadan ekranınızı veya klavyeden bastığınız tuşları kaydedebilir.

Ayrıca Xfce'nin tek sıkıntısı Wayland desteklememesi değil. GTK4 uygulamaları ile de problemler yaşatıyor. GTK4 uygulamalarının düzgün çalışmaması, temaların uygulanmaması gibi problemler bulunmakta çünkü Xfce, GTK4 desteklemiyor.

Xubuntu denilen dağıtım bildiğimiz Ubuntu'nun Xfce yüklü hâli, şahsen Ubuntu'yu da Xfce'yi de hiç sevmem.

Ubuntu Linux dünyasının Windows'u gibi çok fazla bloatware ile geliyor ve büyük bir firmaya bağlı (canonical) özgür yazılım felsefesine aykırı gibi geliyor bana. Bunlar dışında Debian tabanlı zaten oldukça stabil ve güzel bir taban.
Xfce ise arayüz olarak pek ısınamadığım ve pek sık güncelleme almayan bir masaüstü ortamı.

EndeavourOS ise Arch'ın masaüstü ortamlısı desek yanlış olmaz, Arch taban kullanmak için güzel bir seçenektir.

İkisi arasından EndeavourOS öneririm, illa. Deb dosyaları kurmak istiyorum Ubuntu'ya özel programları kullanmak istiyorum derseniz de Debian öneririm. Ben şu an Debian + GNOME kullanıyorum.

Teşekkürler, Debian'ın oyun performansından memnun musunuz?

2023'te de durum değişmiyor.

X11 doğru düzgün güncelleme almayan, terk edilmiş bir yazılım. Wayland ise daha yeni ve X11'in yerini alan, sürekli gelişen bir yazılım. 5 yıl da geçse bu durum değişmeyecek yani.

Sistem özelliklerinizi yazmadığınız için sizin sisteminizde nasıl olur bilemem fakat internetteki testlere göre GNOME Wayland'in daha fazla FPS verdiği ortada.

X11'in tek sıkıntısı touchpad ve dokunmatik ekran değil. Gizlilik konusunda da kötü, herhangi bir uygulama izin almadan ekranınızı veya klavyeden bastığınız tuşları kaydedebilir.

Ayrıca Xfce'nin tek sıkıntısı Wayland desteklememesi değil. Gtk4 uygulamaları ile de problemler yaşatıyor. Gtk4 uygulamalarının düzgün çalışmaması, temaların uygulanmaması gibi problemler bulunmakta çünkü Xfce, gtk4 desteklemiyor.

KDE veya GNOME kullanmak daha mantıklı gibi. NVIDIA kullandığım için Wayland'dan çekiniyorum. Eskiden kullandığımda çok fazla performans sorunu vardı.

Yeni konular

Geri
Yukarı