Xubuntu vs Endevouros

KDE veya GNOME kullanmak daha mantıklı gibi. NVIDIA kullandığım için Wayland'dan çekiniyorum. Eskiden kullandığımda çok fazla performans sorunu vardı.
En son attığım testte NVIDIA kart kullanmışlar ve gayet iyi sonuçlar almışlar.

Kendim de iki farklı NVIDIA sistemde Wayland kullanıyorum. Masaüstü sistemimde GTX 1050 Ti var, laptopumda ise Radeon 680M dahili GPU ile RTX 3050 Mobile harici GPU var.

Laptopta Fedora ile beraber çift GPU'yu bile rahatlıkla kullanabiliyorum.

Wayland'in NVIDIA ile çıkardığı sorunlar eskidendi. Artık bir sorun yaşamıyorum.

Birazdan laptopumdan ekran görüntüsü atacağım.

Teşekkürler, Debian'ın oyun performansından memnun musunuz?
Kullanılan distro oyun performansına pek etki etmiyor cidden eninde sonunda ya OpenGL/Vulkan ile native olarak ya da Wine ile DXVK kullanarak oynuyorsunuz oyunları.

Sistem bilgilerinizi yazarsanız düzgün bir öneri yazabiliriz.

Kendim de iki farklı NVIDIA sistemde Wayland kullanıyorum. Masaüstü sistemimde GTX 1050 Ti var, laptopumda ise Radeon 680M dahili GPU ile RTX 3050 Mobile harici GPU var.

Wayland'in NVIDIA ile çıkardığı sorunlar eskidendi. Artık bir sorun yaşamıyorum.

Şu an ekran kartı arıyorum ve NVIDIA ile AMD arasında kalmamın tek sebebi Wayland. NVIDIA'da kastığı ve donanım hızlandırma ile çalışmadığı sadece yazılım ile çalıştığı yönünde şikayetler var. Eğer sorunlar çözüldüyse direkt NVIDIA kart alacağım.

Son düzenleme:
Şu an ekran kartı arıyorum ve NVIDIA ile AMD arasında kalmamın tek sebebi Wayland. NVIDIA'da kastığı ve hardware acceleration ile çalışmadığı sadece software ile çalıştığı yönünde şikayetler var. Eğer sorunlar çözüldüyse direkt NVIDIA kart alacağım.
Donanım hızlandırmayı deneyebilmem için masaüstüme GNU/Linux dağıtımlarından birini kurmam lazım ama yeterli depolama alanım yok. Laptopta ise dahili GPU'dan dolayı doğru bir sonuç alamam büyük ihtimalle. En son kullandığımda hiçbir şey kasmıyordu ama donanım hızlandırmayı tam olarak nasıl test edebileceğimden emin değilim. Firefox'ta about:support kısmında yazıyordu sanırsam. Bildiğim kadarıyla kapalı kaynak NVIDIA sürücüsünü kurduktan sonra donanım hızlandırma sağlanmış oluyor. Nouveau'da donanım hızlandırma yoktur tabii ki.

Laptopumda oyun oynamayı denemedim ama iki GPU'nun da Wayland üzerinde çalıştığını bu şekilde anlayabilirim sanırım.

1711827194755.png

Teşekkürler, yarın iyice bir araştırayım.

Kullanılan distro oyun performansına pek etki etmiyor cidden eninde sonunda ya OpenGL/Vulkan ile native olarak ya da Wine ile DXVK kullanarak oynuyorsunuz oyunları.

Şu an ekran kartı arıyorum ve NVIDIA ile AMD arasında kalmamın tek sebebi Wayland. NVIDIA'da kastığı ve donanım hızlandırma ile çalışmadığı sadece yazılım ile çalıştığı yönünde şikayetler var. Eğer sorunlar çözüldüyse direkt NVIDIA kart alacağım.

Biliyorum sadece stabillik mi daha iyi, güncelleme hızı mı emin değilim.

Sistemim: 8 GB RAM, i5 8265U, MX230.

@Kerem00 @zValiant hocalarım, son önerileriniz nelerdir? Önerdiğiniz distroyu kullanacağım en azından bir değişiklik olur.

Peki şu an Debian'dan memnun musunuz? Debian ile EndeavourOS arasındayım.

Son düzenleme:
Peki şu an Debian'dan memnun musunuz? Debian ile EndeavourOS arasındayım.
Memnunum, EndeavourOS'da kullandım ondan da memnundum. Canınız hangisini istiyorsa kurabilirsiniz.

Debian'da uygulama çeşitliliği yaygın olması sebebiyle oldukça fazla fakat Arch'da da AUR olduğundan pek bir eksiği yok.

Memnunum, EndeavourOS'da kullandım ondan da memnundum. Canınız hangisini istiyorsa kurabilirsiniz.

Debian'da uygulama çeşitliliği yaygın olması sebebiyle oldukça fazla fakat Arch'da da AUR olduğundan pek bir eksiği yok.

Endevouros'de Btrfs kullanmam daha sağlıklı olur değil mi?

EndevourOS'de Btrfs kullanmam daha sağlıklı olur değil mi?
BTRFS'in ext4'e göre artısı bütün sistem yedeğini kısa bir sürede alabilmesi. Sistemde fantastik işler yapacaksanız sık sık çökertirim diyorsanız kullanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı