Ya 4. Duvar gerçek olsaydı?

Makaleler
5
Çoğumuzun bildiği gibi Deadpool, 4. duvarı yıkan nadir karakterlerden. Peki bu dünya da bazılarına göre hayali olduğu için, bir şekilde 4. duvarı yıktığınızı ve gerçek olmadığınızı düşünün? Ne yapardınız?
Deadpool.jpg

Bilgi: Deadpool bir seride, bunu anladığı ve iyice delirdiği için (alternatif evren versiyonu), bütün Deadpool'ları öldürerek, hakikate ulaşmaya çalışıyordu. Tabi önce bütün Marvel evrenini (kendi evrenindekileri) ve masal kahramanlarını öldürüyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya bu konu sinema ile bilim arasında sıkışıp felsefe bölümüne açılmış gibi duruyor. :D

1 boyut, 2 boyut, 3 boyut, 4 boyut, 14 boyut... :D Bana bir boyut doldur. :ROFL:

3 boyutlu bir hayatımız var. Sanırım bu 3 boyutu algılayabilmek için 2 tane gözümüz var. Beynimizde de öyle bir algı mekanizması var. Hem 2 boyutu (en ve boy) görüyoruz hem de 3. boyutu (derinliği) anlıyoruz. Çift kameralı telefon gibiyiz. :) Hem görüp netleme yapıyor hem de derinliği algılıyoruz. (y)

4. boyutu da zaman olarak kabul edebiliriz. Çünkü bizim yaptığımız tüm eylemleri etkileyen şey zamanın ta kendisidir. Her şey onunla başlar ve onunla sona erer. Onun içinden çıkabilirsek belki de diğer var olduğunu düşündüğümüz boyutları algılayabilir ve onlar arasında geçiş yapabiliriz. Yani zamanda yolculuk dediğimiz ve şu anda ulaşamadığımız seyahat çeşidini 4. boyutu aşarak belki gerçekleştirebiliriz. Galaksi kümeleri arası seyahat. Diğer evrenler arası seyahat. Zamandan daha güçlü boyutları yönetmek, onlara hükmetmek. Multiverse tanımının b*kunu çıkarabiliriz. :D

4 boyutlu olan küpümsü cisme tesseract (tetraküp) denmiş. Zaten ''tetra'' Latince'de 4 anlamına geliyor. Yunanlılar gerçekten ileri bir medeniyetmiş, düşünsel olarak.

tetraküp - tesseract45842.jpg Tetraküp

http://www.kozmikanafor.com/wp-content/uploads/2015/05/Tesseract.gif

Hareket eden tetraküp. Yani 4. boyutun yer aldığı bir animasyon bu. Ama algılanması zor. Beynimiz 3 boyuta göre tasarlanmış.

Fazla boyut göz çıkarmaz ki. :D

Deadpool'u çok severim. Adam çizgi romandaki evreni aşmış. Kendisinin çizgi romanda olduğunun farkında. Filmde de aynı şekilde. İkinci filmi merakla bekliyorum. (y)

Deadpool öldürülemez diye biliyorum, bu yüzden de tüm karakterleri öldürebilir. :D

Ya bu konu sinema ile bilim arasında sıkışıp felsefe bölümüne açılmış gibi duruyor. :D

1 boyut, 2 boyut, 3 boyut, 4 boyut, 14 boyut... :D Bana bir boyut doldur. :ROFL:

3 boyutlu bir hayatımız var. Sanırım bu 3 boyutu algılayabilmek için 2 tane gözümüz var. Beynimizde de öyle bir algı mekanizması var. Hem 2 boyutu (en ve boy) görüyoruz hem de 3. boyutu (derinliği) anlıyoruz. Çift kameralı telefon gibiyiz. :) Hem görüp netleme yapıyor hem de derinliği algılıyoruz. (y)

4. boyutu da zaman olarak kabul edebiliriz. Çünkü bizim yaptığımız tüm eylemleri etkileyen şey zamanın ta kendisidir. Her şey onunla başlar ve onunla sona erer. Onun içinden çıkabilirsek belki de diğer var olduğunu düşündüğümüz boyutları algılayabilir ve onlar arasında geçiş yapabiliriz. Yani zamanda yolculuk dediğimiz ve şu anda ulaşamadığımız seyahat çeşidini 4. boyutu aşarak belki gerçekleştirebiliriz. Galaksi kümeleri arası seyahat. Diğer evrenler arası seyahat. Zamandan daha güçlü boyutları yönetmek, onlara hükmetmek. Multiverse tanımının b*kunu çıkarabiliriz. :D

4 boyutlu olan küpümsü cisme tesseract (tetraküp) denmiş. Zaten ''tetra'' Latince'de 4 anlamına geliyor. Yunanlılar gerçekten ileri bir medeniyetmiş, düşünsel olarak.

Eki Görüntüle 284842 Tetraküp

http://www.kozmikanafor.com/wp-content/uploads/2015/05/Tesseract.gif

Hareket eden tetraküp. Yani 4. boyutun yer aldığı bir animasyon bu. Ama algılanması zor. Beynimiz 3 boyuta göre tasarlanmış.

Fazla boyut göz çıkarmaz ki. :D

Deadpool'u çok severim. Adam çizgi romandaki evreni aşmış. Kendisinin çizgi romanda olduğunun farkında. Filmde de aynı şekilde. İkinci filmi merakla bekliyorum. (y)

Deadpool öldürülemez diye biliyorum, bu yüzden de tüm karakterleri öldürebilir. :D

Küp 1-2-3'ü tavsiye edebiliriz o zaman. Pek anlaşılmaz ama 4. boyuta iyi örnek bence.

Cube-Movies-analyzed-1.jpg

4. duvar bazen oyunlarda çok etkileyici bir unsur oluyor. Charon`un uykulu kafayla yaptığı ``gerilim`` oyunlarını incelerseniz biraz gizli biçimde 4. duvarı kırıyor. Bu ürkütücü biçimde sunulmuş. Oyunu etkileyici kılıyor. Özellikle Yanderella`da oyunun sonlarında tüm olay üstünüze kalıyor. Suçlu sizsiniz.
Bu konuda, çıkılamaz bir gerçekliğin içindeysem, Undertale gibi tüm unsurları yok ederek bu rezil romanı okunmaz hale getiririm. Biraz karamsarlık, ancak asla gerçek olmayacağımı bilmek, sahte bir resimlemeden ibaret olmak acı verici. Deadpool bile yaşamıştır bu sıkıştırılmışlığı.

Yeni konular

Geri
Yukarı