Gerçek göreceli midir?

Herkesin hayatı deneyimlemesi farklıdır. Kimse kimsenin dinlediği müziği aynı şekilde duyamaz, gördüğü rengi aynı şekilde göremez, yaşadığı duyguları aynı şekilde yaşamaz. Kimse, kimsenin hissettiği gerçekliği birebir aynı şekilde yaşamaz, yaşayamaz. Bu yüzden gerçeklik görecelidir, herkesin gerçekliği kendinedir; biz, sadece gerçekliğin herkes tarafından aynı şekilde yaşandığını kabul ederiz.

Herkesin gerçekliği farklıdır. Gerçek sizin için gerçektir, sizin algıladığınız gerçeği ben algılayamam. Gerçek diye kabul ettiğimiz şeyler aslında insanların çoğunun algılayabildiği olgulardır. Mesela ben gerçek olabilirim, bu durumdan emin olabilirim belki fakat sizin gerçek olup olmadığınızı asla bilemem. Göreceli de diyebiliriz görecesiz de diyebiliriz, net bir cevabı yok.

Gerçek, nesneldir ve varolanlar ile alakalıdır. Bilincin bu varolanlar ile olan etkileşimi neticesinde, uygun olması hali ise hakikat olarak isimlendirilmektedir. Hakikat, nispeten; öznel ya da göreceli olabilir, lakin hakikat üzerine çalışmalar yapan filozofların ya da felsefenin aradığı ise gerçeğe uygun olan hakikattir.

Gerçek somut bir kavram bana göre. Bir kişi gerçekleri görmek istediği gibi görebilir, ya da görmeyebilir bu o şahsa kalmış bir şey. Zaten tüm gerçekleri herkes kabul etseydi herkes standart tek tip tek düze bireyler olurdu.

En basit örneği insanların inandığı İslam dinini bile 7987678 tane farklı yol ve şekilde uygulayıp inanan milyonlarca insan var.

Geri
Yukarı