Ya Uçtuğunuz Uçağın Kanadı Koparsa?

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 83
  • Görüntüleme 9B
Bir insanı ne kadar iyi eğitirsen eğit "simülasyon" ile "gerçek" arasında fark beyin tarafından tamamen göz ardı edilemez. İşin eğitim tarafında elenme korkusu varken öteki tarafında direkt olarak can korkusu oluyor. İnsan beyni ve psikolojisi her zaman zaaf göstermeye açıktır, eğitimli bir pilotta bu zaaflar bana göre onlarca kat daha düşük olsa da sonuçta kusursuzluk diye bir şey bizim türümüz için söz konusu değil.

Beyanın doğruluğu konusunda benim de şüphem var ancak beyana karşı olarak da o kişinin içinde olmadığım için kesin bir şey diyemem. Ancak o kişinin ağzından bilgi aktarımı yapabilirim.

Kusursuzluğa dair bir şey demedim zaten. Öyle bir şey yok. Bu insanlarda olayları analiz etme, tepkime süresi, kontrol ve kriz yönetimi çok yuksek oluyor. Bu sebeple özellikle askeri pilotluk ve doktorluk herkese göre değil.

Bunların sonuçlari olarak da tarihde çok fazla risk alarak binlerce kişinin hayatını kurtarmış pilotlari görüyoruz.

Cessna kullanmış biri olarak uçak uçurmakta bir şey yok diyorum, acil ve beklenmeyen durumda pilot farkı başlıyor :)

Çok acayip kazalar sırasında en üstlerde bulunan kazalardan birisi bu:) Yani bazen anlam veremediğiniz olaylar olur ya, aha bu o işte:)
Peki, diyelim iniş alanına yaklaşıldı karşıdan gelen bir uçak bizim içinde olduğumuz uçağın kanadını kopardı. Burada uçak iniş yaparken sorun yaşar mı? Pilot profesyonel ise doğru bir şekilde indirebilir mi?
İniş anı bir uçak için en tehlikeli ve en dengesiz andır. Eğer bu anda kanadını koparan bir darbe alırsa uçak inmesi bence imkansız. Çünkü hız çok düşük, motor itişi çok düşük, denge tamamen kanatlardadır o sıra. Pilotun yapabileceği hiçbir şey kalmaz.
Belki bu tazr bir şey yaşanabilir. Ama bu da güçlü motorları sayesinde dönmeden az da olsa stabil kalabiliyor.
Ama GOL Air hatasında, uçak ani ve kurtarılamaz bir dönüşe geçmişti.
Çok zor bence. Güçlü motorlar gerek.
O uçak bir jet uçağı:) Bir yolcu uçağı ile bu imkansız. Kanat yüzeyi düşük olduğu için savaş jetleri yüksek hızlarda iniş gerçekleştirirler. Ki bu olay bile savaş uçakları arasında ender görülen bir olay. Yani 10000 kere daha deneseler 9999 kere düşerdi bu uçak sanırım. Bu kadar itiş gücünün etkisiyle bile nadir olabilecek bir durum düşün.
Haberleri olmadığı için atlamamışlar. :)
Aynen:) Pilotların bir sorun olduğunu anladıklarını fakat kanadın koptuğunu düşünmediklerini söylemişti:)
Biraz şov yaptıklarını düşünüyorum. Çünkü pilotlar sabit görüşte kalmazlar sürekli bir yerlere bakarlar, 2 kişilik bir uçakta olan bir olayda öndeki pilot görmese bile arkadaki pilotun görmemesine imkan yok.
Tehlikeli bir anda bazen tutulur insan. Pilotlar her zaman her şeyi kontrol edemezler. Özellikle acil durum anında kanadın kopması değil de daha çok motor kaybına odaklanırlar.

Bir pilot elbette en iyi şekilde eğitilir. Çünkü ya can taşır ya da vatanın savunmasında en aktif rolü üstlenir. Ama unutmayalım ki pilot bir insandır:) Ve insan da kusurlu bir canlıdır. Hata yapma payı çok çok yüksektir yani kısacası:)

Bu arada biraz fazla Kerem Gök örnekleri görmekteyim konularda:) Fazla dramatize ederek konuları süslüyor biraz:) Ayrıca Kerem Gök ne bir uçak mühendisi ne de bir pilot arkadaşlar. Hatta bir havacılık çalışanı bile değil. O yüzden çok çok sağlam bir kaynak olamaz benim gözümde.

@Jira ben açıkçası şuna inanırım; bir insan işin mutfağında değilse o işi sadece %50 kadar bilebilir. Kimse yanlış anlamasın böbürleniyorlar demesin ama cidden öyle. Bugün ben bir pilot olarak bir kaptan da öğreneceklerimin sınırı yok bir teknisyenden de öğreneceklerimin sınırı yok. Ama işin vitrininde durayım diyenler maalesef sadece yazılı bir metni, ses tonunu kısarak, biraz dramatize ederek anlatabilirler o kadar. Bugün kalkıp Jira veya ben bir tane soru sorsam apışıp kalabilirler, o kadar farkeder yani bu durum.

A380 neden Türkiye'ye gelmiyor diye bir videosu vardı. Sonsuz yanlışlarla doluydu resmen. Herkese cevap verirken bana vermedi mesela:) Üzüldüm, alındım:) 2 saniye sonra da "çok da fifi" dedim geçtim🤣 Bu kadar da duygusalımdır yani🤣

Son düzenleme:
@painkiller Katılıyorum. Apron tozu yutacaksın diye bir soz vardir bizim için :)

Havacılık alaninda güzel editli videolar yoktu platformlarda. Kerem de bunun açığını görmüş. Dikkat çekici olayları iyice metin olarak araştırarak dediğin gibi ses tonu ve editlerle dramatize ederek sunuyor. Bizim halk okumayı sevmediği için dinlemeyi daha çok seviyor, bu yüzden tutuluyor. :)

Ben de bazı videolarında gördüğüm yanlışlar sonucunda takibi bıraktım. Maalesef doğru söyleyeni 9 köyden kovuyorlar.

@painkiller Katılıyorum. Apron tozu yutacaksın diye bir soz vardir bizim için :)
Aynen, teknik bölümde çalışırken derlerdi. Apron tozu yutacaksın bir de kolundan içeri yağ akacak ki gerçek bir teknik olabilesin diye:) Biraz tuhaf ama olsun:)

Aynen. Bizde havacılık forumu ve video kanalı eksik maalesef. Yurtdışında olsa ve böyle bir kanal açmış olsa ilk soru: "Are you a pilot?", ikinci soru da "Are you a technician or engineer?" olurdu. Cevap olarak da "No, I am just a lover of sky and my mind is in the sky" deseydi gelecek tepkileri düşünemiyorum bile🤣 Çünkü sağlam bir referans olamaz kimse için:)

Takip etmiyorum ben de aynen artık. Bir iki kere bir AVM'de karşılaştım, havalar 1500 o ayrı🤣

Esnek kanat nasıl ya? Sürekli salınım hareketi yapar uçuş süresince. Onu gövdeye bağlayan somun civata artık her neyse bir yerden sonra gevşemeyecek mi?

Esnek kanat nasıl ya? Sürekli salınım hareketi yapar uçuş süresince. Onu gövdeye bağlayan somun civata artık her neyse bir yerden sonra gevşemeyecek mi?
Çok derin bir konuya girdin. Bunun videosunu falan bulamazsın, en iyisi ben sana açıklayayım :)

Tek çeşit kanat yoktur. Birçok çeşit kanat var. Monospar, multispar, box beam olarak 3'e ayrılıyor. Monospar kanat yapısı çok kullanılmaz, genel olarak multispar ve box beam görürüz. Kanatlar, yapılarının yanı sıra uçak gövdesine bağlanışına göre de semicantilever ve cantilever olarak 2'ye ayrılıyor. Semicantilever yapı high mounted uçaklarda ya da hafif uçaklarda görürsün.

Cantilever kanatların bağlantısında dış dirsek kirişi kullanılmaz. Dolayısıyla kanatlar çok detaylı ve zor bir süreç geçirerek üretiliyor. Salınım limitleri var. Bunun sonucunda da somun, civata gibi gevşeyecek basit elemanlar yapısında bulundurmaz. Zaten uçakta en çetin şartları gören elemanlar kanatlardır. Bunlar bilinerek yapıları tasarlanıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Çok derin bir konuya girdin. Bunun videosunu falan bulamazsın, en iyisi ben sana açıklayayım :)

Tek çeşit kanat yoktur. Birçok çeşit kanat var. Monospar, multispar, box beam olarak 3'e ayrılıyor. Monospar kanat yapısı çok kullanılmaz, genel olarak multispar ve box beam görürüz. Kanatlar, yapılarının yanı sıra uçak gövdesine bağlanışına göre de semicantilever ve cantilever olarak 2'ye ayrılıyor. Semicantilever yapı high mounted uçaklarda ya da hafif uçaklarda görürsün.

Cantilever kanatların bağlantısında dış dirsek kirişi kullanılmaz. Dolayısıyla kanatlar çok detaylı ve zor bir süreç geçirerek üretiliyor. Salınım limitleri var. Bunun sonucunda da somun, civata gibi gevşeyecek basit elemanlar yapısında bulundurmaz. Zaten uçakta en çetin şartları gören elemanlar kanatlardır. Bunlar bilinerek yapıları tasarlanıyor.

Hocam siz bu konuda baya bilgilisiniz, mesleğiniz ne?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı