Yabancı Dil Ne İşe Yarar?

Teknolojinin dili İngilizcedir. Bugün burada sorulan bir soruyu bilmiyor olsam bile hemen Google'da ufak bir İngilizce ile arama yapar, çözümü bulur, Türkçe'ye çevirir ve yazarım. Al sana meslek sırrımı da verdim :) Bu kadar etkilidir işte.

Bir de olayın sosyal boyutu var. Başka dilleri, kültürleri ve dinleri öğrenirsin. At gözlüğünü çıkarmış gibi olursun.

Film izlerken orijinal dilinde izlemek gibisi yoktur hele:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teknolojinin dili İngilizcedir. Bugün burada sorulan bir soruyu bilmiyor olsam bile hemen Google'da ufak bir İngilizce ile arama yapar, çözümü bulur, Türkçe'ye çevirir ve yazarım. Al sana meslek sırrımı da verdim :) Bu kadar etkilidir işte.

Bir de olayın sosyal boyutu var. Başka dilleri, kültürleri ve dinleri öğrenirsin. At gözlüğünü çıkarmış gibi olursun.

Film izlerken orijinal dilinde izlemek gibisi yoktur hele:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Orası tamam da, benim merak ettiğim şu: "İngilizcen olmadan iş bulamazsın", "yabancı dilin varsa çok daha fazla kazanırsın" vs. bunlar doğru mu? mesela ben bu yaz Fransızca'yıda öğrensem Türkçe'yle birlikte 4 dilim olacak, cidden fazladan para kazandırır mı bu bana ileride?

Orası tamam da, benim merak ettiğim şu: "İngilizce'n olmadan iş bulamazsın", "yabancı dilin varsa çok daha fazla kazanırsın" vs. bunlar doğru mu? mesela ben bu yaz Fransızca'yıda öğrensem Türkçe'yle birlikte 4 dilim olacak, cidden fazladan para kazandırır mı bu bana ileride?
Derdini anlatacak kadar bilsen yeterli olacaktır. Fazladan para değil ama fazladan para vericek işe girebilirsin.

"İngilizcen olmadan iş bulamazsın" kısmen doğru. İnsan gibi bir maaş almak istiyorsan Türkçe dışında bir dil bileceksin. İngilizce şart değil. Ama Almanca ya da Fransızca ya da başka bir dil. "Yabancı dilin varsa çok daha fazla kazanırsın" ise devlet dairesinde bile geçerlidir, özel hayatta kat be kat geçerlidir. Ne kadar çok dil, o kadar yüksek statü ve gelir. Budur yani bu.

Ya onu geçtim git Starbuks'a İngilizce bilenle bilmeyeni hemen ayırt edersin. "Whil çıhoo mocha verir misiniz?" oluyor. Baya önemli yani yabancı dil. İşleri falan geçtim artık gündelik hayat...

Hiç zararı olmayıp sadece yararı olan nadir şeylerden birisi. :)
İngilizceyi çat pat biliyorum. Geçen yıllarda Arapça girişimim olacaktı girişemedim. Okul ve bilgisayar izin vermedi. Üniversite sınavından sonra uygun bir fırsatım olursa babamdan öğrenmeyi planlıyorum. Ne kadar dil, o kadar geniş düşünce. ;)

O kadar cok is kacirdim ki Ingilizce bilmememden dolayi, sayisini unuttum. Suan Taksim'de kursa yazildim ve cok mutluyum. Hayalimde yurtdisinda bir ailenin yaninda kalmak var. Ingilizce yukarida arkadaslarin dedigi herseyi de beraberinde getirir. Gec olmadan ögren :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı