Yabancı dizi izlerken dizinin hızına yetişilmiyor

Fatih ALEMDAR

Hectopat
Lise İngilizce bölümü öğrencisiyim, eskiden izlemiş olduğum diziye tekrar başladım. Dizinin ana dili İspanyolca ve 1 sezon Türkçe alt yazılı izledim fakat sonra İngilizce alt yazılı izlemenin bana faydası olduğunu düşündüm ve şimdi İngilizce olarak izliyorum fakat konuşmaların hızına yetişemiyorum, durdurmam gerekiyor. Ve bilmediğim kelimeler çıkıyor, bunları not alıyorum fakat bu durum canımı çok sıkıyor. Bu durum bu şekilde daha ne kadar sürer? (Dil seviyem B1 olması lazım).

Son düzenleyen: Moderatör:
Her kelimeyi not almanıza gerek yok ve İspanyolcadan İngilizce'ye çevrilmiş bir filmi dil gelişimi için izlemenizi tavsiye etmiyorum. Günlük konuşmada sıklıkla karşınıza çıkabilecek kelimeleri not alın. Pek görülmeyecek nadir kelimeleri not almanıza gerek yok (bkz: interlocutor). Bol bol film izleyin direkt olarak dizi ile başlamak hata bana göre.

Her kelimeyi not almanıza gerek yok ve İspanyolca'dan İngilizce'ye çevrilmiş bir filmi dil gelişimi için izlemenizi tavsiye etmiyorum. Günlük konuşmada sıklıkla karşınıza çıkabilecek kelimeleri not alın. Pek görülmeyecek nadir kelimeleri not almanıza gerek yok (bkz: İnterlocutor). Bol bol film izleyin direkt olarak dizi ile başlamak hata bana göre.

Öğrenmeye dizi olarak başlamadım, bahsettiğim gibi dil sınıfı öğrencisiyim. Ben not aldığım kelimelerin bazılarını buraya yazayım siz doğru yapıp yapmadığımı kontrol edin lütfen.
-Pudlle
-Scratch
-Hole
-Sink
-Gauze
-Polygraphy
-Rescue
-Matter
-Nasty
-Evidence
-Curse
-Restrain
-Sick
-Pointless
-Convince
Gibi gibi.

Lise İngilizce bölümü öğrencisiyim, eskiden izlemiş olduğum diziye tekrar başladım. Dizinin ana dili İspanyolca ve 1 sezon Türkçe alt yazılı izledim fakat sonra İngilizce alt yazılı izlemenin bana faydası olduğunu düşündüm ve şimdi İngilizce olarak izliyorum fakat konuşmaların hızına yetişemiyorum, durdurmam gerekiyor. Ve bilmediğim kelimeler çıkıyor, bunları not alıyorum fakat bu durum canımı çok sıkıyor. Bu durum bu şekilde daha ne kadar sürer? (Dil seviyem B1 olması lazım).

Çift alt yazı yapabilirsin İngilizce üstte türkçesi altta.

Öğrenmeye dizi olarak başlamadım, bahsettiğim gibi dil sınıfı öğrencisiyim. Ben not aldığım kelimelerin bazılarını buraya yazayım siz doğru yapıp yapmadığımı kontrol edin lütfen.
-Pudlle
-Scratch
-Hole
-Sink
-Gauze
-Polygraphy
-Rescue
-Matter
-Nasty
-Evidence
-Curse
-Restrain
-Sick
-Pointless
-Convince
Gibi gibi.
Pudile, gauze, polygraphy bunlar gereksiz kelimeler. Pointless, point kelimesinden gelir. Kelimeleri eklerine ayırmayı öğrenmen gerekiyor.

Peki sizin önerileriniz nelerdir?
Diğer kelimeleri not alın. Not alırken de yanlarına Ingilizce cümle yazın o kelimeyle ilgili. Örneğin:
Evidence=Kanıt
- Police could not find any evidence.
Bu şekilde hem kelimeyi cümle içinde görürsünüz hem de daha anlamlı olur. Onun dışında film izlemenizi öneriyorum yeniden. Bilim kurgu filmlerinden bahsetmiyorum. Daha çok sıradan günlük filmler izlemenizi tavsiye ederim. Gerilim filmleri de olabilir. (Bkz: The Mist). Ayrıca bol bol kelime öğrenmeye çalışın. Dil bir binaysa temelini kelimeler atar. Kelimelere de şu sözlüklerden bakmanızı öneriyorum: Cambridge Dictionary, Oxford Dictionary.

Geri
Yukarı