Yaklaşan 12. Nesil Alder Lake İşlemcilerle Güç Tüketimi Artabilir

Bu güç tüketimi durumu pek hoşuma gitmedi açıkçası. Ya ciddi bir performans vaadi var ya da facia olacak bu işlemciler. Elimdekini satıp Alder Lake serisine geçsem mi diyordum ki 15. nesile kadar bu sisteme dokunmayacağım.
Benim de bu sene içerisinde yeni bir sistem değişikliğine gitme gibi bir planım vardı, özellikle bu Alder Lake serileri ahım şahım bir sıçrama yapamazsa en geç 1 seneye 8/16 10700 veya 5800X gibi alternatiflere yöneleceğim gibi duruyor 🙂

Benim de bu sene içerisinde yeni bir sistem değişikliğine gitme gibi bir planım vardı, özellikle bu Alder Lake serileri ahım şahım bir sıçrama yapamazsa en geç 1 seneye 8/16 10700 veya 5800X gibi alternatiflere yöneleceğim gibi duruyor 🙂
Sanırım core sayısının limitlerine sizde takılıyorsunuz. Mantıklı olur.

Sanırım core sayısının limitlerine siz de takılıyorsunuz. Mantıklı olur.
Bilgisayara özellikle kısa zaman dilimlerinde çok para bağlamayı hiç sevmiyorum, marketten ekmek alır gibi aldığımız şeyler de değil ki seneden seneye veya aydan aya hemen upgrade edeyim. Zaten hobi olarak kullandığım için bu forumdaki bazı kişiler gibi işin bağımlısı da değilim, farklı hedeflerim var diyelim 🙂. Açıkçası bu 10700/5800X gibi seçenekleri de kafam en az bir 7-8 sene daha rahat olsun diye düşünüyorum, 7500 vakasından sonra ise kullanacağım işlemcilerin çekirdek sayısına ve HT/SMT' gibi kritik öneme sahip özelliklerine takıntılıyım artık 😅.

Son düzenleme:
Bilgisayara özellikle kısa zaman dilimlerinde çok para bağlamayı hiç sevmiyorum, marketten ekmek alır gibi aldığımız şeyler de değil ki seneden seneye veya aydan aya hemen upgrade edeyim. Zaten hobi olarak kullandığım için bu forumdaki bazı kişiler gibi işin bağımlısı da değilim, farklı hedeflerim var diyelim 🙂. Açıkçası bu 10700/5800X gibi seçenekleri de kafam en az bir 7-8 sene daha rahat olsun diye düşünüyorum, 7500 vakasından sonra ise kullanacağım işlemcilerin çekirdek sayısına ve HT/SMT' gibi kritik öneme sahip özelliklerine takıntılıyım artık 😅.

Hocam mesela bende radyo televizyon öğrencisiyim. Adobe Premiere de render ihtiyacımdan dolayı 10700K almak durumunda kaldım. Yoksa hala aslında i7-2600 oyun olarak GTX 1060'la beni götürüyordu. Ama sonradan benim için takıntı olmaya başladı bu durum. Şunu şöyle yapsam vesaire derken. Bir bakmışsınız her şey değişmiş. :D
Mesela aslında 10700K benim gibi birine 8 sene çok rahat yeter. Ama takıntı olmuş yahu satıp DDR5'e geçsek nasıl olur acaba diyorum. Değişik bir kafa bendeki. Umarım bu düşüncelerden kurtulurum.

Hocam mesela bende radyo televizyon öğrencisiyim. Adobe Premiere de render ihtiyacımdan dolayı 10700K almak durumunda kaldım. Yoksa hala aslında i7-2600 oyun olarak GTX 1060'la beni götürüyordu. Ama sonradan benim için takıntı olmaya başladı bu durum. Şunu şöyle yapsam vesaire derken. Bir bakmışsınız her şey değişmiş. :D
Mesela aslında 10700K benim gibi birine 8 sene çok rahat yeter. Ama takıntı olmuş yahu satıp DDR5'e geçsek nasıl olur acaba. Değişik bir kafa bendeki. Umarım bu düşüncelerden kurtulurum.
Çok zor bir durum hocam. Bir şey alacaksam uzun süre götürsün isterim ben. Sürekli upgrade yapma fikri biraz tuhaf.

Mesela aslında 10700K benim gibi birine 8 sene çok rahat yeter. Ama takıntı olmuş yahu satıp DDR5'e geçsek nasıl olur acaba. Değişik bir kafa bendeki. Umarım bu düşüncelerden kurtulurum.
Sağlam bir sistem dizince insan ister istemez bu yol üzerinde ilerlemek istiyor, normal karşılıyorum ama malum ülke şartları.. almışken iyisini alalım da hayatımızdaki önemli hedeflerimiz üzerine yoğunlaşıp onlara yatırım yapalım diyoruz, teknolojinin hızına insan yetişemiyor 🙂 Kendim makine mühendisiyim, ihtiyaç odaklı upgradeleri de oldukça doğal karşılıyorum zaten, ben de yeri geldiği zaman sırf çoklu çekirdeğe ihtiyaç duyduğumu hissettiğim özellikle seri üretimi gerçekleştirilecek olan proses aşamasındaki ürünlerin 3 boyutlu yapısal/statik mukavemet analiz şema ve hesaplamalarını çıkartırken, 3D entegrasyonunun daha hala GTX kartlarla tam olarak optimize olmadığı Unigraphics Siemens NX gibi tasarım odaklı yazılımlarda i7-7700HQ dizüstü işlemcisini evde kullanmam gereken zamanlarda kullanıyorum mesela, hatta yeri geliyor boş vakitlerimde benchmarkını alıp editlediğim videoların renderlarını alırken bile bir nebze de olsun sağlam işlemci çekirdek gücüne ihtiyacım olabiliyor. Zaten iş dışı zamanım olursa hem ilerleyen zamanlarda bu işlemciyi 3060/3070 gibi mid/high-end tipi grafik kartlarıyla da uzun bir süre kullanmayı isterim 🙂.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı