Yalama olan vida nasıl sökülür?

OnurKrkc

Hectopat
Eski bir Nokia telefonum var. Şu internette telefon parçası alınca yanında gönderilen ucuz tornavidalardan var elimde. Vidanın adını tam bilmiyorum ama tork vida deniyor olması lazım. Bunları sökmeye çalıştığımda sökülmüyor bayağı sertler. Hafiften yalama olmaya başladılar ama hala yalama değiller. Ben bunları nasıl sökebilirim? Tavsiyesi olan var mı? Saatçiler sökebilir demişler doğru mudur? Evde sökeceğim hayvam yok.

Torx vidalarını, sadece uygun anahtar ile açabilirsiniz. Başka hiç bir türlü açılmaz. Sadece yuvayı bozarsınız.

Yuvayı çoktan bozduysan, en azından belli uçlarını kavrayacak büyüklükte düz tornavida ise zorlayabilirsin.

Zarar vermek istemiyorsanız lehim makinesi ile vida girişini eritip bir nesneye yapışmasını sağlayarak çekebilirsiniz. Lehim makineniz yoksa ve vida çıkmamakta ısrar ediyorsa zor kullanmaktan başka çareniz yok.

Torx vidalarını, sadece uygun anahtar ile açabilirsiniz. Başka hiçbir türlü açılmaz. Sadece yuvayı bozarsınız.

Yuvayı çoktan bozduysan, en azından belli uçlarını kavrayacak büyüklükte düz tornavida ise zorlayabilirsin.

Ya o 6 uçlu tornavidadan var. Şu ucuz yedek parça alınca yanında gönderilenlerden ama. Deniyorum ama bayağı sertler. Yuvalar henüz bozuk değil ama bozmaktan korkuyorum çünkü bozulursa hiç çıkmayacaklar.

Geri
Yukarı