Yalama Olmuş İşlemci Vidası Nasıl Sökülür?

144074

Kilopat
Makaleler
1
Evet başlıkta da yazdığım gibi laptopun işlemci vidası yalama olmuş ve çıkaramıyorum. Her türlü tornavida denedim fakat hiçbir şekilde tutmuyor tornavidalar. Önerebileceğiniz bir çözüm var mı?

Elinizde bir tane daha tornavida olsun. Tornavidanın birini yalama olan vidanın o boşluğa sokun ki orayı tutsun. İlk soktuğunuz tornavida orayı tutarken diğeri ile sürekli çevirin çıkacaktır. Yani başka tornavida ile destekleyin alttan yoksa sürekli döner.

Vida deliğine rahatça girebilecek uzun bir çubuk veya bir çiviyi yalama olan vidayla lehimleyip çıkarabilirsiniz. Bir arkadaşım daha önce böyle bir şey anlatmıştı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Nejdat abi cevaplamis zaten :)
Bu adamı çok seviyorum harika şeyler yapıyor.

2 kez 2 farkli laptop da anakarti cikarip alt taraftaki ucunu dondurerek cikardim. Laptop eski oldugu icin ve Caspert di.

Elinizde bir tane daha tornavida olsun. Tornavidanın birini yalama olan vidanın o boşluğa sokun ki orayı tutsun. İlk soktuğunuz tornavida orayı tutarken diğeri ile sürekli çevirin çıkacaktır. Yani başka tornavida ile destekleyin alttan yoksa sürekli döner.
Vida çok büyük değil ve işlemcinin ısı borularını tutan vida ayrıca elimden kayıp anakarta tornavida gitmesi sonucu laptop tamamen kullanılmaz hale gelebilir yeni anakart alamam çünkü işlemci ve ekran kartı anakarta lehimlenmiş.
Vida deliğine rahatça girebilecek uzun bir çubuk veya bir çiviyi yalama olan vidayla lehimleyip çıkarabilirsiniz. Bir arkadaşım daha önce böyle bir şey anlatmıştı.
İşlemci borusu üzerindeki bir vidaya böyle bir işlem uygulayamam. Anakarta veya başka bir yere gelecek bir zarar laptop'u tamamen kullanılmaz hale getirebilir çünkü anakart değişitrme gibi bir şansım yok işlemci ve ekran kartı anakarta lehimlenmiş.
Karga burun tarzı bir aletle kavrayabiliyorsan çıkarabilirsin.
Maalesef onu denemiştim fakat küçük bir vida tutulmuyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Nejdat abi cevaplamis zaten :)
Benim vida işlemci ısı borusu üzerinde lehim ile genişletip çıkarabileceğim bir yerde değil maalesef.
2 kez 2 farkli laptop da anakarti cikarip alt taraftaki ucunu dondurerek cikardim. Laptop eski oldugu icin ve Caspert di.
Vida küçük bir vida ve arka taraftan görünmüyor.

Biraz saçma ama anakartın arka plakasından o vidayı Japon yapıştırıcı ile düzeltebilirsiniz. Mendebur Lemur öyle bir şey yapmıştı. Ama risklidir. Pense gibi ucu gaga şeklinde olan aletleri kullanın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı