Yamaha YBR125 ESD vs Honda CBR125R

Emre Uncu

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Ankara
Bütçem max 5000 TL ekipman hariç. Eğer Honda alırsam 2005-2009 arası modellere yetiyor. Yamaha'ya gelirsek 2009-2014 model arasına kadar alabilirim. ESD modeli olması benim için daha da önemli. Sizce hangisi daha mantıklı olur? Sonuçta Honda biraz eski modeller olduğu için masrafları çıkar diye tahmin ediyorum.

YBR 125 alırsanız hem yeni model olur hemde ekipmana birazda olsa para kalır :) Ekipman aldığınıza görede sanırım yeni başlıyorsunuz. YBR, dediğiniz modellere göre daha üstün bence :D Kaza yaptığınızda Honda'nın grenaj masrafı çıkacak. YBR'de ise bu durum yok gibi.

Öncelikle bir YBR sahibi olarak yazıyorum bu mesajı.
İki motoru da ciddi anlamda kullandım. CBR 125 yakın bir arkadaşımın ve üzerinde Devil marka egzoz bulunmakta. Model olarak da 2012 falan sanırım. Performans açısından baya bir fark var aralarında. YBR ile yaklaşık 125 KM/H, CBR ile ise 154 KM/H gördüm (Egzozun etkisi var sanırım).
Sağlamlık konusunda ikisi de eşit diyebilirim.
Fakat sizin bütçenizi dolayısı ile alacağınız motorun modellerine baktığımızda YBR daha mantıklı gibi duruyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet duruma göre YBR düşünüyorum. @Akın S. Evet Honda normal olarak da 140 civarı görüyor zaten 3 beygir daha güçlü. Egzoz etkisi de vardır elbet ki. YBR almaya karar verdim. Hepinize yorumlarınız için teşekkür ederim. Motora yeni başlayacağım evet Ağustos ayında ehliyetimi almış olacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Emre Uncu dostum, son hız o dur bu dur diyenlere itimat etme çünkü 125cc segmentinde olan motorların aşağı yukarı gideceği hızlar aynıdır. Tabi süren kişiler motorun üstüne kapanma, yokuş aşağı, dişli ile oynama vb etkenleri avantaj olarak kullanarak maximum hızlarını 15 20 arttırabilirler ki buda çok kısa süreç içinde bu hızda kalınabilir. Söylediğiniz motorlara gelirsek honda karbüratörlü ve su soğutmalı olucak ve çok eski olacağı için motordan soğumamak adına yaklaşmamanızı tavsiye ederim. Ybr esd modeline gelirsek bende ybr al derdim ama söylediğiniz fiyata düşük km bulmanız zor ve güzel ülkemde çok hor motor kullanılır ve servise de zamanında gidilmez yağını değiştirmez km yapmıyorum kitapta 5 binde yağ değişimi gözüküyor diye onu bekler ama demez ki havalar sıcak özelliğini kaybetmiştir hep yüksek devir çeviriyorum diye. Kısacası ybr'yede temiz bulmak çok zordur binen kişiler hep redline biner çünkü beklenti büyüktür motor illaki göstergedeki 140 ı yapmalıdır zihniyeti vardir. Benim tavsiyem sıfır motor almadan yanadır emin ol motorun herşeyini bildiğin ve bir sıkıntı çıkarmayacağı için sizi daha mutlu edecektir.Eğer takıntınız yoksa çinlilere karşı mondial drift öneririm 5-10bin biner hem para birikir güzel bir 250cc edinirsiniz eğer ben görünüşe önem veririm derseniz apache tvs 150 eski modellerinden 2015 kasalarından sıfır bayilerin elinde kalan var ise onlardan almanızı öneririm. Eğer ki aldim kullandım satamam gibi düşünürseniz burası Türkiye sıfır alıp 1 2 sene sonra emin olun sıfıra aldigınız paraya satarsanız. Umarım yazdıklarım işinize yaramıştır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı