Yan Binadaki Fiber Getirtilebilir mi?

KyperZ

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i3-12100f
RX6600
H610M K-D4
8x2 Ram
WD SN570
Merhaba, başlıkta olduğu gibi yan binamızda fiber olmasına rağmen bizim binamızda VDSL altyapı var. @Dejuf hocam bu konularda bilgili olduğunuz için etiketledim. Aşağıda yan binamızdaki göknet altyapı sonucunu ve bizim binamızdakini paylaşacağım. Ankastre kutusu bildiğimiz DSL, bakır kablo kutusu. Fiberi binamıza getirmek için dilekçe yazsam binadakilerin geneli 50 yaş üstü 12 daire var, pek imza toplayamam büyük ihtimalle. Çorum'da yaşıyorum malum bölge müdürlüğüne ulaşmanın daha kolay olacağını düşünüyorum. Hadi diyelim dilekçeyle maille onunla bununla fiberi getirdim. TT ekipleri ankastreden diğer dairelere ve odama kadar obk çekecekler? Midir bunu merak etmiştim yardımcı olursanız sevinirim.
Yan bina.

1676326223376.png

Bizim bina.

1676326249683.png

Merhaba, başlıkta olduğu gibi yan binamızda fiber olmasına rağmen bizim binamızda VDSL altyapı var. @Dejuf hocam bu konularda bilgili olduğunuz için etiketledim. Aşağıda yan binamızdaki göknet altyapı sonucunu ve bizim binamızdakini paylaşacağım. Ankastre kutusu bildiğimiz DSL, bakır kablo kutusu. Fiberi binamıza getirmek için dilekçe yazsam binadakilerin geneli 50 yaş üstü 12 daire var, pek imza toplayamam büyük ihtimalle. Çorum'da yaşıyorum malum bölge müdürlüğüne ulaşmanın daha kolay olacağını düşünüyorum. Hadi diyelim dilekçeyle maille onunla bununla fiberi getirdim. TT ekipleri ankastreden diğer dairelere ve odama kadar obk çekecekler? Midir bunu merak etmiştim yardımcı olursanız sevinirim.
Yan bina.

Eki Görüntüle 1667614

Bizim bina.

Eki Görüntüle 1667615
Hocam maalesef yan binadaki fiber altyapıdan faydalanamıyoruz. Çünkü fiber altyapı kurulurken santralde bulunan OLT dediğimiz cihazda ilgili adres için bir port tanımlanır. Şu an sizin altyapınız fiber olmadığı için OLT'de adresiniz için tanımlanmış bir port yok. Yan binadaki fiber altyapının portu ise o bina için tanımlanmış vaziyette. Yani her bina kendi bacağından internete girer demek doğru olur.

Eğer sizin binanıza da fiber altyapı kurulursa TT ekibi dairenize OBK çekebilir de çekmeyebilir de. Genelde iç tesisata pek karışmıyorlar, abonenin kendisinin halletmesini bekliyorlar. Bazı bölgelerde de daireye OBK'yı çekiyorlar ama çok nadir. Dolayısıyla bu hususta net bir şey söylemek zor. Bölgenizdeki çalışanların insafına kalmış yani.

Öte yandan son zamanlarda sıkça karşılaştığım şöyle de bir durum var: Müdürlüğe gidip fiber altyapı talep ettiğinizde oradaki eleman bütün dairelere OBK çektirirseniz projenin çizileceğini belirtiyor. Normalde altyapı sahibi firmalar dediğim gibi iç tesisata karışmaz ama son zamanlarda çok sık rastladım buna. Başka bir forumda benden daha bilgili bir hocama bunun sebebini sordum. O da işi yokuşa sürmek için böyle söylediklerini belirtti. Maksat aboneyi vazgeçirmekmiş. O hocamın verdiği örneğin aynısını veriyorum:
Mesela genelde yazlıkçıların oturduğu ve müstakil evlerin bulunduğu bir mahalle düşünün. Bu tarz yerlere fiber altyapı kurmak firmalar açısından ölü yatırım gibi bir şey zira o bölge yılın sadece 2-3 ayı dolu. Geri kalan 9-10 ay boyunca boş olan bir yere fiber altyapı kurmak siz de takdir edersiniz ki hiç kârlı ve mantıklı değil.
Veya büyük çoğunluğun yaşlılar olduğu bir emekli sitesi için de aynı şey geçerli. O vatandaşlar için fiber olsa ne olmasa ne. Fiber altyapı kurulsa muhtemelen onu kullanmazlar bile, eski kullandıkları aboneliklerine devam ederler.
Şimdi o yazlıkçı mahallesinde kalıcı oturan bir vatandaş veya emekli sitesinde oturan bir genç fiber talep ettiğinde müdürlükteki çalışanlar bu tarz bahanelerle vatandaşı caydırma hatta tabiri caizse yıldırma politikası izleyebiliyor. Ben "sizin oradaki müdürlüğün çalışanları da böyle yapar" demiyorum yanlış anlaşılmasın. Ben kimseye çamur atmam. Sadece şahit olduklarımı anlatıyorum. Ve demek istiyorum ki apartmanınızın yaş ortalaması yüksek olduğu için bu tarz bahanelerle karşılaşabilirsiniz, şaşırmayın. Ben ilk karşılaştığımda şaşırmıştım çünkü. Kendi kendime "iç tesisat onların sorumluluğunda olmamasına rağmen neden bu kadar önemsemeye başladılar acaba" demiştim. Meğer amaçları farklıymış.

Aslında önce bir komşularla konuşup imza toplamaya çalışmanız iyi olur. 12 daireli binanızdan 2-3 tane imza alsanız o bile kârdır. Ama siz hiç imza alamayacağınızı bu sebeple de dilekçe işine hiç girmemeyi düşünüyorsanız önce BTK, CİMER, Açık Kapı gibi mecraları kullanabilirsiniz. Ama bu mecralardan çok bir beklentiniz olmasın. Hepsi topu diğerine atıyor. CİMER'e yazdığınızda gelen cevap "bunu BTK'ya yazın" olacak. BTK'ya yazdığınızı zaten müdürlükteki çalışan yanıtlıyor. O da çok yüksek ihtimalle kopyala-yapıştır cevaplardan birini verecek. Mesela örnek bir kopyala-yapıştır cevap: "adresinizde fiber yoktur isterseniz 4.5G kullanın"
Veya bir diğer kopyala-yapıştır cevap: "adresinizde fiber dönüşüm henüz gerçekleşmedi, gerçekleşince sizi haberdar edebilmemiz için ön başvuru yapabilirsiniz"
Ön başvuru dediği de hiçbir geçerliliği olmayan bir başvuru. Yani mesela sokakta bir TT çalışanı görüp adama "hocam bizim eve bir fiber çekiversenize ya" demek gibi bir şey.

Bu 3 mecra arasında yine en işe yarayanı Açık Kapı. Bu mecra ile kaymakamlık duruma göre de valilik ilgilendiği için diğerlerinden bir adım daha öne çıkıyor. Sırf bende işe yaradı diye söylemiyorum bunu. Bu forumda bir arkadaş sadece Açık Kapı'ya yazarak fiber altyapı sahibi olmuştu. Bu mecranın özelliği şu: başvurularımızı bizim adımıza müdürlüğe iletebiliyor. Başka da bir özelliği yok. Ha o da kesin değil. Bazı çalışanlar "TT özel bir kurumdur, bu mevzu bizi alakadar etmez, gidip doğrudan TT ile görüşün" diyerek işin içinden çıkıyorlar. Şansınıza bölgenizdeki çalışan iyi çıkarsa talebinizi iletebilir belki.

Şimdi bütün bu karanlık görünen tabloyu umudunuzu kırmak için çizmedim elbette. Ne yaparsanız ne ile karşılaşacağınızı bilin diye anlattım bunları. Hangi hamlenize karşılık hangi hamleyi göreceksiniz bunlara hazırlıklı olun diye.

Bence şu aşamada sizin için en mantıklısı adım adım gitmek. Önce CİMER, oradan cevap gelince BTK, oradan da cevap gelince en son Açık Kapı'yı deneyebilirsiniz. Ama cevap gelmesini bekleyin art arda hepsine yazmayın. Neticede o cevaplar tek bir yerden geliyor: müdürlükten.
Olmadı imza toplayamazsanız bile sadece kendi imzanızın bulunduğu bir dilekçe de verebilirsiniz. Maksat resmi bir girişiminiz bulunsun. Yoksa yukarıdaki mecralar da dahil tweetler falan genelde hava cıva yani.

Hocam maalesef yan binadaki fiber altyapıdan faydalanamıyoruz. Çünkü fiber altyapı kurulurken santralde bulunan olt dediğimiz cihazda ilgili adres için bir port tanımlanır. Şu an sizin altyapınız fiber olmadığı için Olt'de adresiniz için tanımlanmış bir port yok. Yan binadaki fiber altyapının portu ise o bina için tanımlanmış vaziyette. Yani her bina kendi bacağından internete girer demek doğru olur.

Eğer sizin binanıza da fiber altyapı kurulursa TT ekibi dairenize obk çekebilir de çekmeyebilir de. Genelde iç tesisata pek karışmıyorlar, abonenin kendisinin halletmesini bekliyorlar. Bazı bölgelerde de daireye Obk'yı çekiyorlar ama çok nadir. Dolayısıyla bu hususta net bir şey söylemek zor. Bölgenizdeki çalışanların insafına kalmış yani.

Öte yandan son zamanlarda sıkça karşılaştığım şöyle de bir durum var: Müdürlüğe gidip fiber altyapı talep ettiğinizde oradaki eleman bütün dairelere obk çektirirseniz projenin çizileceğini belirtiyor. Normalde altyapı sahibi firmalar dediğim gibi iç tesisata karışmaz ama son zamanlarda çok sık rastladım buna. Başka bir forumda benden daha bilgili bir hocama bunun sebebini sordum. O da işi yokuşa sürmek için böyle söylediklerini belirtti. Maksat aboneyi vazgeçirmekmiş. O hocamın verdiği örneğin aynısını veriyorum:
Mesela genelde yazlıkçıların oturduğu ve müstakil evlerin bulunduğu bir mahalle düşünün. Bu tarz yerlere fiber altyapı kurmak firmalar açısından ölü yatırım gibi bir şey zira o bölge yılın sadece 2-3 ayı dolu. Geri kalan 9-10 ay boyunca boş olan bir yere fiber altyapı kurmak siz de takdir edersiniz ki hiç kârlı ve mantıklı değil.
Veya büyük çoğunluğun yaşlılar olduğu bir emekli sitesi için de aynı şey geçerli. O vatandaşlar için fiber olsa ne olmasa ne. Fiber altyapı kurulsa muhtemelen onu kullanmazlar bile, eski kullandıkları aboneliklerine devam ederler.
Şimdi o yazlıkçı mahallesinde kalıcı oturan bir vatandaş veya emekli sitesinde oturan bir genç fiber talep ettiğinde müdürlükteki çalışanlar bu tarz bahanelerle vatandaşı caydırma hatta tabiri caizse yıldırma politikası izleyebiliyor. Ben "sizin oradaki müdürlüğün çalışanları da böyle yapar" demiyorum yanlış anlaşılmasın. Ben kimseye çamur atmam. Sadece şahit olduklarımı anlatıyorum. Ve demek istiyorum ki apartmanınızın yaş ortalaması yüksek olduğu için bu tarz bahanelerle karşılaşabilirsiniz, şaşırmayın. Ben ilk karşılaştığımda şaşırmıştım çünkü. Kendi kendime "iç tesisat onların sorumluluğunda olmamasına rağmen neden bu kadar önemsemeye başladılar acaba" demiştim. Meğer amaçları farklıymış.

Aslında önce bir komşularla konuşup imza toplamaya çalışmanız iyi olur. 12 daireli binanızdan 2-3 tane imza alsanız o bile kârdır. Ama siz hiç imza alamayacağınızı bu sebeple de dilekçe işine hiç girmemeyi düşünüyorsanız önce BTK, CİMER, açık kapı gibi mecraları kullanabilirsiniz. Ama bu mecralardan çok bir beklentiniz olmasın. Hepsi topu diğerine atıyor. CİMER'e yazdığınızda gelen cevap "bunu BTK'ya yazın" olacak. BTK'ya yazdığınızı zaten müdürlükteki çalışan yanıtlıyor. O da çok yüksek ihtimalle kopyala-yapıştır cevaplardan birini verecek. Mesela örnek bir kopyala-yapıştır cevap: "adresinizde fiber yoktur isterseniz 4.5G kullanın"
Veya bir diğer kopyala-yapıştır cevap: "adresinizde fiber dönüşüm henüz gerçekleşmedi, gerçekleşince sizi haberdar edebilmemiz için ön başvuru yapabilirsiniz"
Ön başvuru dediği de hiçbir geçerliliği olmayan bir başvuru. Yani mesela sokakta bir TT çalışanı görüp adama "hocam bizim eve bir fiber çekiversenize ya" demek gibi bir şey.

Bu 3 mecra arasında yine en işe yarayanı açık kapı. Bu mecra ile kaymakamlık duruma göre de valilik ilgilendiği için diğerlerinden bir adım daha öne çıkıyor. Sırf bende işe yaradı diye söylemiyorum bunu. Bu forumda bir arkadaş sadece açık kapı'ya yazarak fiber altyapı sahibi olmuştu. Bu mecranın özelliği şu: Başvurularımızı bizim adımıza müdürlüğe iletebiliyor. Başka da bir özelliği yok. Ha o da kesin değil. Bazı çalışanlar "TT özel bir kurumdur, bu mevzu bizi alakadar etmez, gidip doğrudan TT ile görüşün" diyerek işin içinden çıkıyorlar. Şansınıza bölgenizdeki çalışan iyi çıkarsa talebinizi iletebilir belki.

Şimdi bütün bu karanlık görünen tabloyu umudunuzu kırmak için çizmedim elbette. Ne yaparsanız ne ile karşılaşacağınızı bilin diye anlattım bunları. Hangi hamlenize karşılık hangi hamleyi göreceksiniz bunlara hazırlıklı olun diye.

Bence şu aşamada sizin için en mantıklısı adım adım gitmek. Önce CİMER, oradan cevap gelince BTK, oradan da cevap gelince en son açık kapı'yı deneyebilirsiniz. Ama cevap gelmesini bekleyin art arda hepsine yazmayın. Neticede o cevaplar tek bir yerden geliyor: Müdürlükten.
Olmadı imza toplayamazsanız bile sadece kendi imzanızın bulunduğu bir dilekçe de verebilirsiniz. Maksat resmi bir girişiminiz bulunsun. Yoksa yukarıdaki mecralar da dahil tweetler falan genelde hava cıva yani.

Hocam öncelikle teşekkürler bu kadar yazı yazmışsınız. Dün Twitter'den ttdestek e yazmıştım otomatik cevap geleceğini biliyordum ama en azından bir muhatap bulurum diye. Az önce aradılar “gerekli aksiyonu ilgili birimlerke paylaşacağım” gibisinden bir şey dedi. Bir de yan apartmanda fiber olduğunu bu durumda fiberin daha kolay çekilmesi mümkün mü diye soracaktım araya girdi “yan apartmanınızda fiber bulunuyor diye sizin binanızda da bulunması gibi bir gereklilik bulunmuyor” dedi. Şimdi benim yan 2 apartmanda fiber var yani fiber caddeden asfaltın altında var doğru mudur? O 2 binada yeni yapıldı yapılırken onlara verdiler büyük ihitimalle diğer binalar 10 yıllık ortalama dönüşümü başlatmadılar.

Hocam öncelikle teşekkürler bu kadar yazı yazmışsınız. Dün Twitter'den ttdestek e yazmıştım otomatik cevap geleceğini biliyordum ama en azından bir muhatap bulurum diye. Az önce aradılar “gerekli aksiyonu ilgili birimlerke paylaşacağım” gibisinden bir şey dedi. Bir de yan apartmanda fiber olduğunu bu durumda fiberin daha kolay çekilmesi mümkün mü diye soracaktım araya girdi “yan apartmanınızda fiber bulunuyor diye sizin binanızda da bulunması gibi bir gereklilik bulunmuyor” dedi. Şimdi benim yan 2 apartmanda fiber var yani fiber caddeden asfaltın altında var doğru mudur? O 2 binada yeni yapıldı yapılırken onlara verdiler büyük ihitimalle diğer binalar 10 yıllık ortalama dönüşümü başlatmadılar.
Rica ederim.
Yanınızdaki 2 apartmanda fiber varsa dediğiniz gibi caddeden/sokaktan fiber altyapı geçiyor demektir. Yer altı hattı mı havai hat mı bilemem. Zaten bunun bir önemi yok, fiber yer altından da gelse havai hattan da gelse fiberdir.
Yeni yapılan binalara fiber altyapı kurdukları doğrudur. Yani böyle bir zorunlulukları yok ama sanırım şirket politikası gereği artık sıfır binalara şartlar uygunsa doğrudan fiber çekiliyor.

Eski binalara dönüşümü bazen kendileri otomatikmen başlatıyor bazen de müşteriden talep gelince dönüşüm gerçekleştiriyorlar. Gerçi bu dönüşüm kelimesini kullanmayı da sevmiyorum ya neyse. Dönüşüm nedir, neyi dönüştürüyoruz? xDSL bulunan bir binaya fiber altyapı gelince o binanın altyapısı fibere mi dönüşmüş oluyor? Hayır xDSL yine aynı kalmaya devam ediyor. Fiber ise sıfırdan kurulan bağımsız bir altyapı. Dolayısıyla ortada değişen dönüşen bir şey yok ama dillere pelesenk oldu gidiyor dönüşüm kavramı.

Neyse konuyu dağıtmayalım. Sonuç olarak hocam bir işe kalkıştınız umarım olumlu sonuçlar alırsınız. Başarılar.

Hocam @Dejuf Arkadaş gerekli açıklamaları yapmış ben çok uzatmadan ufak bir şeyler ekleyeceğim. Arkadaşın dediği gibi sırayla Açık kapı, BTK ve Cimer'e başvurun. Ama en önemlisi bulunduğunuz bölgedeki Türk Telekom müdürlüğüne giderek dilekçe verin.

Ben 30 Ocak 2023'te Apartmandakilerden 3-5 imza aldım kendim de imzalayıp; Türk Telekom Müdürlüğüne giderek dilekçeyi verdim oradan bana ''Talep Bildirim No'' verdiler, bakalım bekliyorum ne olacak.
Ayrıca dilekçeye yasal olarak bir ay içinde cevap vermek zorundalar. Hiçbir şekilde haber vermezlerse eğer sonra olarak; Kamu Denetçiliğine başvuru hakkınız doğmaktadır. O yanıtı almak için ise tüketici BTK sayfasından kayıt açıp, iki kez itiraz edip "kurum incelemesinde" aşamasına düştükten sonra BTK nın verdiği yanıt ile birlikte ekran görüntüleri eşliğinde Kamu Denetçiliği Kurumuna kayıt açabilirsiniz.

Kayıtta mağduriyetlerden ve problemlerden bahsedebilirsiniz. Telekom yetkilileri de olan görüşmelerinizden de bahsedebilirsiniz.

Hocam şimdi fark ettim moderatör arkadaş başlığı değiştirmiş. Normalde yan binada fiber var bizde yok du başlık. Az önce TT tekrardan aradı bina yöneticisi tarafından imzalı dilekçe tarafımıza iletilirse çalışmaları başlatacaklarını söylemişler.

Rica ederim.
Yanınızdaki 2 apartmanda fiber varsa dediğiniz gibi caddeden/sokaktan fiber altyapı geçiyor demektir. Yer altı hattı mı havai hat mı bilemem. Zaten bunun bir önemi yok, fiber yer altından da gelse havai hattan da gelse fiberdir.
Yeni yapılan binalara fiber altyapı kurdukları doğrudur. Yani böyle bir zorunlulukları yok ama sanırım şirket politikası gereği artık sıfır binalara şartlar uygunsa doğrudan fiber çekiliyor.

Eski binalara dönüşümü bazen kendileri otomatikman başlatıyor bazen de müşteriden talep gelince dönüşüm gerçekleştiriyorlar. Gerçi bu dönüşüm kelimesini kullanmayı da sevmiyorum ya neyse. Dönüşüm nedir, neyi dönüştürüyoruz? xDSL bulunan bir binaya fiber altyapı gelince o binanın altyapısı fibere mi dönüşmüş oluyor? Hayır xDSL yine aynı kalmaya devam ediyor. Fiber ise sıfırdan kurulan bağımsız bir altyapı. Dolayısıyla ortada değişen dönüşen bir şey yok ama dillere pelesenk oldu gidiyor dönüşüm kavramı.

Neyse konuyu dağıtmayalım. Sonuç olarak hocam bir işe kalkıştınız umarım olumlu sonuçlar alırsınız. Başarılar.

Hocam bir de şunu sorayım şu anki ISS'lerde hangisinin uygun olduğunu söyleyebilme şansınız var mıdır? Eğer fiber gelirse 100 Mbps alacağım şu an VDSL üzerinden en fazla 75 Mbps alabiliyorum.

Son düzenleme:
Hocam şimdi fark ettim moderatör arkadaş başlığı değiştirmiş. Normalde yan binada fiber var bizde yok du başlık. Az önce TT tekrardan aradı bina yöneticisi tarafından imzalı dilekçe tarafımıza iletilirse çalışmaları başlatacaklarını söylemişler.
Evet hocam dediğim gibi en resmi kanal dilekçe. İş dönüyor dolaşıyor yine dilekçeye çıkıyor. Bina sakinleriyle görüşmenizde fayda var. Yeni sistemin daha güzel olacağını, daha hızlı internet kullanabileceklerini falan anlayacakları bir dilde anlatırsınız. Birkaç kişi illa ki imzalayacaktır. Kimse imzalamazsa da kendi başınıza imzalayıp verirsiniz dilekçeyi.

Hocam bir de şunu sorayım şu anki ISS'lerde hangisinin uygun olduğunu söyleyebilme şansınız var mıdır? Eğer fiber gelirse 100 Mbps alacağım şu an VDSL üzerinden en fazla 75 Mbps alabiliyorum.
Hocam güncel piyasayı takip etmediğim için hangi firmanın uygun olduğunu hangisinin olmadığını tam bilemiyorum. Ben zamanında taahhüt vermiştim şu an kafam rahat. Normalde pek tavsiye vermem ama illa tavsiye istiyorsanız verebileceğim tek tavsiye taahhüt olur. Her şeye her gün zam gelen şu ekonomik ortamda taahhüt can kurtarır.

Bu arada @Tesla Bobini hocama konuya güzel katkıları için teşekkür ediyorum.

Hepinize teşekkürler hocam bir gelişme olursa buradan yazarım. Hayırlı günler.

@Dejuf hocam şimdi diyelim ki biz fiber altyapı getirdik komuşum paketi VDSL ve fiber kullanmak istemiyor. O DSL paketi üzerinden devam edebilir mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı