Yanan PSU sonrası hasarlar

STR4NGE

Hectopat
Yer
Tekirdağ | (Sarıyer)
Geçen hafta oyun açıkken şarj olan telefonuma bakayım dedim ve o ara ne olduysa oldu. Gece 12-1 sularında ufak bir pat sesi geldi ben de ilk başta gece lambasının ampulü patladı sandım. Sonrasında prize baktığımda kapalıydı ve PSU ızgarasından çok hafif koku geliyordu. Şalter ile yan odadaki bilgisayar da kapanmıştı. Ertesi gün güç kaynağına kısa devre yaptığımda çalışmamıştı. Başka PSU ile test yaptık anakart ve harddisk görüntü verdi fakat ekran kartını yeterli güç kaynağı olmadığı için deneyemedim.
Yakın zamanda yeni bir sisteme geçeceğim için bu sisteme PSU alıp ileride yeni sisteme taşımayı düşünüyorum. 4-5 ay boyunca eski sistemde kullandığım süreçte alacağım yeni PSU zayıflar mı? Şu an kullandığım sistem ile (MSI 970A-G43, AMD 6300FX, ASUS R7 370) ileride almayı düşündüğüm Ryzen 5 3600, RX 5700 Gaming X için kaç W PSU önerirsiniz? 600W 80+ düşünüyorum ama 650-700'de aklıma gelmiyor değil, tabii gerekli değilse fazladan masraf yapmak istemiyorum.
Fotoğrafta görüldüğü gibi kondansatör altında akıntı var:

PSU 1.jpg

PSU 2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Akıntıdan ziyade sıcak silikon gibi duruyor.
PSU marka/modeli nedir?
Bana da öyle gibi geldi, kısa devre yapmış fakat fotoğraflardan bir yanık vs. hasar görünmüyor gibi, arka plakasını vs. dikkatlice incele. Kondansatörlerden birisi patlamış olabilir fakat o resimdeki silikon.

Akıntıdan ziyade sıcak silikon gibi duruyor.
PSU marka/modeli nedir?

Everest marka 5 yıldır kullandığım sistem, önceden temizlemek için açtığımda görmemiştim o yüzden akıntı dedim fakat biraz sertti slikon da olabilir. Sonuç olarak PSU takılıyken sistem çalışmıyor ama farklı psu takınca çalışıyor.

Resimdeki bir tür yalıtım malzemesi, öyle büyük kondansatör patlasaydı odaya sis bombası atılmış gibi olurdu :)
Everest marka 5 yıldır kullandığım sistem, önceden temizlemek için açtığımda görmemiştim o yüzden akıntı dedim fakat biraz sertti slikon da olabilir. Sonuç olarak PSU takılıyken sistem çalışmıyor ama farklı psu takınca çalışıyor.
Veverest marka C4 infilak etmiş.

Güç kaynağının elektronik kartını metal kasasından ayırın, vidalarını sökün ve detaylı inceleyin. Umarım tamir edilebilir.
Veverest marka C4 infilak etmiş.
:D

PSU'larda o şekilde silikon kullanıyorlar, akıntı değil o orasından eminim. Kondansatörlerde bir şişme vs. görülmüyor. Detaylı olarak bakıp tamir etmen mümkün.

+12V kanalından 580 watt civarı veren kaliteli
bir 600W güç kaynağı ile sıkıntı çıkmayacağını düşünsemde RX 5700 XT için en az 700W öneriliyor. Arada fiyat olarak aşırı bir fark yok zaten yeni güç kaynağı almaya niyetlenirseniz mutlaka 700-750W alın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı