Yanık Kokusu ve FPS düşmesi

TahaG

Femtopat
Bilgisayarımdan özellikle geceleri kaynağını belirleyemediğim yanık-metal kokusu geliyor. Genelde sistemi yoran oyunlar oynadığımda karşılaştığım için o tarz oyunları oynamaktan çekinir oldum. Red Dead Redemption 2, Resident Evil 7 gibi oyunlarda ilk 10 dakika boyunca gayet iyi FPS alırken sonralarda ani takılma ve saniyelik düşüş alıyorum. MSI Afterburner ile baktığımda CPU 55-60 derece, GPU70-75 derece arasında fakat garip bir şey fark ettim. Ne zaman ani takılma ve FPS düşmesi olursa ekran kartının çektiği güç 15-40W arasına düşüp tekrar 100 ve üstüne çıkıyor. Her dropta oluyor bu. Sırf kasılma ve takılmalardan dolayı bu oyunları oynayamaz hale geldim. İşin garip kısmı ise Overwatch, Paladins tarzı oyunlarda bu sorunların hiçbirinin olmaması. Sorunun PSU'dan kaynaklandığını düşünüyorum. Sizce sorun ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU markam High Power'ın 600w +85 bronze bir modeli. Örnek verdiğim oyunlarda grafikleri yüksek ayarlardan orta ayarlara çektiğimde takılmaların kalktığını fark ettim. İlginç olan kısım ise bu oyunları daha önceden normal bir şekilde yüksek grafik ayarlarında oynayabiliyordum. Birden bire bilgisayarımda kurulu çoğu oyun yüksek grafik ayarlarında takılmaya ve düşük fps vermeye başladı. Ayarları orta grafik kalitesine çektiğimde eskisi gibi yüksek fps alıyorum ve takılma-donma sorunları yaşamıyorum.

Sistemim:
İ5 7500
8 GB 2400mhz HyperX Ram
Msi b150m gaming anakart
XFX Rx 5500 xt 4gb
High Power 600w +85 bronze
WD Blue 1 TB HDD

Geri
Yukarı