Yanlış atılmış GPU BIOS'u nasıl düzeltilir?

dragneel55

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. GPU undervolt için BIOS dosyası indirdim RX 580 için fakat her zaman kullandığım TechPowerUp ROM'u olmasına rağmen bu sefer GPU'm brick oldu galiba. Iki kez format attım ekrana görüntü alabilmek için. Ilk seferde en güncel driveri kurmaya çalıştım fakat ortasında ekrana rengarenk çizgiler geldi ve bilgisayar dondu. Bir daha da açamadım. Ikinci formattan sonra ise hep kullandığım driveri indirdim fakat yine aynı şeyle karşılaştım. Yabancı forumlardan bayağı bir baktım ama hep dahili GPU ile bir şeyler önermişler. R5 2600 işlemcim var ve içinde dahili GPU yok. Bulunduğum bölgede güvenebileceğim bir bilgisayarcı da yok ayrıca bayram tatili girdi. Bu sorunumu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar herkese cevaplar için teşekkür ederim. Telefondan yazdığım için telefonum ufak tefek otomatik düzeltme yapmış, bu yüzden uyarı yedim. Sorunum undervolt kaynaklı büyük bir ihtimal. Dün akşam saatlerinde undervolt yaptım ve ekranda çizgiler oluştu. Sonrasında VBios işlemi yaptım. Bu yaptığım undervoltu sıfırlamam gerek, sanırım ekran kartima yapıştı o ayarlar. Şu ana kadar katettiğim ilerleme: Bilgisayarı güvenli modda açabiliyorum ve DDU ile mevcut driveri silebiliyorum fakat yeniden yüklerken ekranda çizgiler görünüyor ve bilgisayar donuyor. Amd VBios atmak istediğimde programı açamadım. "Critical error" verdi. Güvenli modda veya DDU ile ekran kartını silince bilgisayarı açabiliyorum. Bir şekilde düzeltebiliyor olmam gerek değil mi ? Her öneriye açığım.

Ekran kartında ''bios switch'' özelliği var mı?

Dosya Ekleri

• BIOS-Switch.jpg
    BIOS-Switch.jpg
    59,2 KB · Görüntüleme: 49
Ekran kartında ''bios switch'' özelliği var mı?
Yok maalesef fakat bir kademe daha ilerleyebildim. Bilgisayarı RX 580 ve driver ile birlikte açabildim. Aygıt yöneticisinde de RX 580 görünüyordu ve yanında ünlem işareti de yoktu. Bios değil de yaptığım undervolt sonucu oluşmuş bir sorun gibi görünüyor. Türkçe kaynak hiç bulamadım VBios işleri ile ilgili. Yabancı kaynaklarda da sadece dahili GPU ile ilgili yorum yapılmış. Neyse konuya döneyim. Bilgisayarı driverleri sildikten sonra açabiliyorum. Driver yüklemesi ortada kesiliyor ama yine de bilgisayarı resetledikten sonra açabiliyorum fakat stres testine sokup uzun kullanıma soktuğumda voltaj değeri 0 görünüyor ve ekrana çizgiler gelip bilgisayar donuyor ve resetlemeye başlıyor. Voltajları ellemediğimde ise aşırı ısınıyor kart. Öncesinde 1.030v'da kullanırken şimdi 1.100v'da bile dayanamıyor. Sanırım attığım biosu modlayıp oradan voltaj kontrol yapmam lazım. AMD Wattman sürekli ayarlarımı sıfırlıyor çünkü. Tahminimce de ekran kartı arızalı olsaydı bilgisayarı hiç açamazdım. Sorunum tamamıyla yazılımsal gibi.

Voltajı 1.030v'den 1.100'e yükseltmişsiniz. Overclock yapılmış gibi anlaşılıyor.
Hala görüntü alabiliyorken orijinal bios'u yüklemeye çalışırdım.
Kolay gelsin.

Voltajı 1.030v'den 1.100'e yükseltmişsiniz. Overclock yapılmış gibi anlaşılıyor.
Hala görüntü alabiliyorken orijinal bios'u yüklemeye çalışırdım.
Kolay gelsin.
Şimdi şöyle işliyor: GPU'nun standart voltaj değeri maximum yükte 1.200v. Bu ayardayken 150W+ kullanıyordu undervolt ile ilk biosumda iken 1.030v'lara kadar düşürmüştüm. Şimdi undervoltu tekrar denediğimde ise 1.200v standart voltajından en fazla 1.100v'a kadar inebiliyorum ve onda da ekranda şeritler beliriyor ve bilgisayar resetleniyor. Yabancı forumlarda "Win 7 kurunca düzelme şansı var." denmiş. Acaba doğru mudur ? Bir fikriniz var mı ?

Eski BIOS'u atamıyor musun?
BIOS'un yedeğini almadım, zaten önceden attığım stok BIOS olduğu için. Teşekkürler cevap için.
Evet arkadaşlar, sorunu çözmüş bulunmaktayım. Şu an çalıştıramadığım bilgisayarımdan yazmaktayım. AMDVBFlash'a sonunda CMD üzerinden erişebildim. Özel USB diski oluşturup içine AMDVBFlash'ı attım ve kurtarma bölümünden bir kaç CMD komutu girdim. Bricked değildi ekran kartım, bu yüzden kurtarabildim. Her türlü stress teste de tabi tuttum kendisini fakat gıkı çıkmadı, umarım da çıkmaz. Aynı sorunu yaşan varsa, VBFlash'ı indirip USB diske port etsin, ekran kartınız bricked değilse zaten her türlü menüye ulaşabiliyorsunuz, güvenli moddan halledebilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı