Yanlış Bilgi Veren İnsanlar

Muhtemelen hayattaki en önemli şey bildiklerinin ne kadar doğru olduğudur. Bunun için kendini haklı göstermeye çalışmak yerine sadece ama sadece gerçeğe ulaşmak için çabalamak gerekiyor.

Mesajımı bu kadar ciddiye almasaydınız keşke.

Letgo'da geziyorum öylesine bilgisayarların fiyatlarına falan bakıyorum. Adamın biri X4 950, 8 GB RAM, GTX 1050 Ti sistem satıyor pazarlık olur yazmış. Fiyatını sordum birden 2600 TL dedi. Dedim o fiyata RX 570, Ryzen 3 1300X sistemler var. Birden RX 570 mi fdfdfdfdfd tarzı ergen randomu attı. Sonra neden dedim. Adam bu kartın sıfırı 1800 TL oda yurtdışında var dedi Evga modeliydi. Ben de direk engelleyip mesajı sildim. Geçen de GTX 750 Ti'ye 550 TL isteyen açıklamaya da GTX 970'den daha performanslı, stabil diyen biriyle karşılaştım.

f582c880-b8fc-46cc-886f-6771e5ebea6a.jpg

Yanlış bilgi verenlerin amacı kötü değil. İnsanlara bilgilerini sunmak. İyi olayım derken daha kötü oluyorlar. Üzücü bir durum aslında. Kimin dediğini hatırlamıyorum ama; bilgisizlere bildiğini kanıtlamak kolaydır, kendine bilmediğini kanıtlamak zordur. Söz bundan daha mantıklı ve havalıydı ama mantığı böyleydi.

Genelde çok emin olmadan bir konuda yüzde 100 emin olarak yazmamaya dikkat ediyorum. Bu yüzden sanırım galiba gibi kelimeleri bazen fazla kullanıyorum. Belki de hiç yorum yapmamak daha iyi :)
Hele benim vereceğim bir kararla bir kişinin seçimini değiştirmek büyük sorumluluk istiyor aslında.

Letgo'da geziyorum öylesine bilgisayarların fiyatlarına falan bakıyorum. Adamın biri X4 950, 8 GB RAM, GTX 1050 Ti sistem satıyor pazarlık olur yazmış. Fiyatını sordum birden 2600 TL dedi. Dedim o fiyata RX 570, Ryzen 3 1300X sistemler var. Birden RX 570 mi fdfdfdfdfd tarzı ergen randomu attı. Sonra neden dedim. Adam bu kartın sıfırı 1800 TL oda yurtdışında var dedi Evga modeliydi. Ben de direk engelleyip mesajı sildim. Geçen de GTX 750 Ti'ye 550 TL isteyen açıklamaya da GTX 970'den daha performanslı, stabil diyen biriyle karşılaştım.

Eki Görüntüle 432155
Siz yeni misiniz LetGo'da?

Şaka bir yana siz benim oturduğum ili göreceksiniz. Yeni nesil sistemler zaten hak getire parmakla sayılacak kadar var yani (İlanlardan bahsediyorum, bilgisayarcılarda zaten yok yeni nesil parçalar). %75'in üzerinde sistemin sıfırından pahalı satıyorlar. Şaka yapmıyorum yani zaten sayılır bilgisayar ilanı var ve bunların büyük çoğunluğu diye bahsettiğim kısımı da sıfırdan pahalı satıyor. Geçenlerde biri normal seviye 1050 TI sisteme 8000 TL fiyat çekmişti.
Telefon piyasası çöp. 10 ilandan 9'u sıfırından pahalıya satıyor. Kardeş bunun sıfırı bu kadar aha linki diyince de git ondan al diyorlar. 10 ilandan 2 tane sıfırından ucuza bulursanız şükredin yani.
Çarşıdaki telefoncular zaten A50 fiyatına A30 satıyorlar.
Çarşıda bir tane sadece düzgün bilgisayarcı gördüm şimdiye kadar (Yani başka varsa bilemeyeceğim.). Kalanları "Abİ aHa Bu DeDeRe 3 EkRaN kArTı" veya "AbEy AhA iiy 7" diye satıyorlar (Yanlış anlamayın aşağılama yapmak istemedim ama bilgisayarcı bilgisayardan anlamıyorsa ben mi anlayacağım yahu?).

İşin özü bahsettiğiniz ilanlara bayağı bir alışığım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı